Unicum Competence AB
556394-3975Aktiebolagreg. 1990
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
40 tkr
Resultat efter fin. poster
92 tkr
Soliditet
66 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Spjutvägen 15, 184 60 Åkersberga
Postadress
Spjutvägen 15, 184 60 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utbildning och konsultverksamhet inom området ledarskap och omställning, samt försäljning av konsulttjänster inom export till svenska små och medelstora företag som vill utöka sin marknad internationellt. Dessutom ska bolaget bedriva handel av livsmedel, mode och smycken för försäljning via e-butik i Sverige och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 269 tkr | 204 tkr | – |
| 2017 | 9 tkr | −32 tkr | – |
| 2018 | 2 tkr | −52 tkr | 142 tkr |
| 2019 | 347 tkr | 106 tkr | 248 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 258 tkr |
| 2021 | 40 tkr | 92 tkr | 225 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 231,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 40 | 0 | 347 | 2 | 9 | 269 |
| Övriga rörelseintäkter | 181 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 220 | 0 | 347 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 123 | 0 | 215 | 44 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 4 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 128 | 0 | 215 | 44 | – | – |
| Rörelseresultat | 88 | 114 | 132 | −42 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | −2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 24 | 11 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −26 | −10 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | 0 | 106 | −52 | −32 | 204 |
| Resultat före skatt | 92 | 0 | 106 | −52 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 19 | 0 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 73 | 0 | 106 | −52 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 318 | 311 | 311 | 311 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 318 | 311 | 311 | 311 | – | – |
| Kundfordringar | −1 | 0 | 61 | 61 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 7 | 83 | 105 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 4 | 8 | 6 | 10 | – | – |
| Kassa och bank | −1 | 17 | 2 | 3 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 23 | 32 | 92 | 118 | – | – |
| Summa tillgångar | 340 | 343 | 403 | 429 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | −88 | −98 | −98 | −46 | – | – |
| Fritt eget kapital | −15 | 18 | 8 | −98 | – | – |
| Eget kapital | 225 | 258 | 248 | 142 | – | – |
| Långfristiga skulder | 27 | 40 | 54 | 54 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 10 | 17 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | −4 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 89 | 45 | 101 | 233 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 340 | 343 | 403 | 429 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,1 % | 75,3 % | 61,6 % | 33,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 26 % | 72 % | 91 % | 51 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 221,7 % | – | 38 % | −2 082,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 231,8 % | – | 30,6 % | −2 600 % | −355,6 % | 75,8 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | 17 250 % | −77,8 % | −96,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,4 % | 0 % | 42,8 % | −36,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 20 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 73 tkr | 117 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 27 tkr | 40 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 73 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −117 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 73 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | −62 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 73 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | −44 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | −62 tkr | – |
| Forslag disposition | −15 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −15 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 50 tkr | 43 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 4 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 34 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | −1 tkr | 0 |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 268 tkr | 268 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 268 tkr | 268 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 46 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Unicum Competence ABHuvudarbetsställe
Spjutvägen 15, 184 60 Åkersberga
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556394-3975
Registreringsdatum
8 maj 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- Scoreline – särskilt företagsnamn, registrerat 10 oktober 2019. För den del av verksamheten som avser konsulttjänster inom export till svenska små och medelstora företag som vill utöka sin marknad internationellt samt handel av livsmedel, mode och smycken för försäljning via e-butik i Sverige och därmed förenlig verksamhet.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.