Uppdrag Mälardalen AB
556718-9880Aktiebolagreg. 2006
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 920 tkr
Resultat efter fin. poster
855 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Atlevägen 4, 723 55 Västerås
Postadress
c/o Johan Magnusson, Atlevägen 4, 723 55 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 080 tkr | 539 tkr | – |
| 2017 | 1 080 tkr | 353 tkr | – |
| 2018 | 1 800 tkr | 819 tkr | 2 801 tkr |
| 2019 | 1 800 tkr | 735 tkr | 3 284 tkr |
| 2020 | 1 800 tkr | −703 tkr | 3 284 tkr |
| 2021 | 1 800 tkr | −221 tkr | 3 284 tkr |
| 2022 | 1 800 tkr | 800 tkr | 3 774 tkr |
| 2023 | 1 920 tkr | 750 tkr | 4 229 tkr |
| 2024 | 1 920 tkr | 528 tkr | 3 519 tkr |
| 2025 | 1 920 tkr | 855 tkr | 4 023 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 44,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 920 | 1 920 | 1 920 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 080 | 1 080 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 29 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 920 | 1 920 | 1 949 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | 1 800 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 349 | 566 | 333 | 276 | 1 289 | 1 799 | 378 | 310 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 425 | 443 | 458 | 458 | 459 | 435 | 420 | 397 | – | – |
| Rörelsekostnader | 774 | 1 009 | 791 | 734 | 1 749 | 2 234 | 798 | 707 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 146 | 911 | 1 158 | 1 066 | 51 | −434 | 1 002 | 1 093 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 0 | – | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 293 | 388 | 408 | 266 | 272 | 270 | 267 | 276 | – | – |
| Finansiella poster | −291 | −383 | −408 | −266 | −272 | −270 | −267 | −274 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 855 | 528 | 750 | 800 | −221 | −703 | 735 | 819 | 353 | 539 |
| Bokslutsdispositioner | −216 | −72 | −175 | −183 | 224 | 710 | −119 | −155 | – | – |
| Resultat före skatt | 638 | 456 | 575 | 617 | 3 | 7 | 616 | 664 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 134 | 97 | 120 | 127 | 3 | 7 | 133 | 147 | – | – |
| Årets resultat | 505 | 359 | 455 | 490 | 0 | 0 | 483 | 517 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 845 | 10 270 | 10 713 | 11 172 | 11 630 | 12 027 | 11 491 | 11 838 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 9 845 | 10 270 | 10 713 | 11 172 | 11 630 | 12 027 | 11 491 | 11 838 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 48 | 17 | 15 | 10 | 151 | 10 | 9 | – | – |
| Kassa och bank | 353 | 283 | 723 | 398 | 357 | 216 | 1 135 | 549 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 371 | 331 | 740 | 413 | 367 | 367 | 1 145 | 559 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 216 | 10 601 | 11 454 | 11 585 | 11 997 | 12 394 | 12 636 | 12 397 | – | – |
| Aktiekapital | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | – | – |
| Bundet eget kapital | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | 133 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 385 | 3 026 | 3 641 | 3 151 | 3 151 | 3 151 | 2 668 | 2 151 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 890 | 3 385 | 4 096 | 3 641 | 3 151 | 3 151 | 3 151 | 2 668 | – | – |
| Eget kapital | 4 023 | 3 519 | 4 229 | 3 774 | 3 284 | 3 284 | 3 284 | 2 801 | – | – |
| Obeskattade reserver | 773 | 556 | 485 | 310 | 127 | 351 | 1 061 | 943 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 398 | 5 428 | 5 698 | 6 479 | 7 283 | 7 987 | 7 488 | 4 284 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 6 | 27 | 24 | 19 | 22 | 23 | – | – |
| Skatteskulder | 5 | 0 | 10 | 20 | 3 | 0 | 30 | 44 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 022 | 1 099 | 1 042 | 1 022 | 1 303 | 773 | 803 | 4 370 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 216 | 10 601 | 11 454 | 11 585 | 11 997 | 12 394 | 12 636 | 12 397 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,4 % | 37,4 % | 40,3 % | 34,7 % | 28,2 % | 28,7 % | 32,7 % | 28,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 36 % | 30 % | 71 % | 40 % | 28 % | 47 % | 143 % | 13 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 59,7 % | 47,4 % | 60,3 % | 59,2 % | 2,9 % | −24,1 % | 55,7 % | 60,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 44,5 % | 27,5 % | 39,1 % | 44,4 % | −12,3 % | −39,1 % | 40,8 % | 45,5 % | 32,7 % | 49,9 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | 0 % | 6,7 % | 0 % | 0 % | 0 % | 0 % | 66,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,5 % | 10,2 % | 10,8 % | 13 % | 0 % | 0 % | 14,7 % | 18,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 505 tkr | 359 tkr |
| Byggnader mark | 9 845 tkr | 10 270 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 14 491 tkr | 14 491 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 646 tkr | 4 221 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 425 tkr | 425 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital fondemission | – | 33 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 505 tkr | 359 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −359 tkr | −455 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 359 tkr | 455 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fondemission | – | 33 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 023 tkr | 3 519 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 505 tkr | 359 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fondemission | – | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 18 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −216 tkr | −90 tkr |
| Forslag disposition | 3 890 tkr | 3 385 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 890 tkr | 3 385 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 498 tkr | 498 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 498 tkr | 498 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 18 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 793 tkr | 2 038 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 62 | 31 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 212 tkr | 290 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 620 tkr | 620 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 500 tkr | 910 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 898 tkr | 4 518 tkr |
| Periodiseringsfonder | 773 tkr | 556 tkr |
| Stallda sakerheter | 8 650 tkr | 8 650 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 8 650 tkr | 8 650 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 185 tkr | 189 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Uppdrag Mälardalen ABHuvudarbetsställe
Atlevägen 4, 723 55 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556718-9880
Registreringsdatum
29 december 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
133 335 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.