Uppdrag Rörelse AB
556853-8978Aktiebolagreg. 2011
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 166 tkr
Resultat efter fin. poster
975 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Orgelgatan 14 Lgh 1502, 754 19 Uppsala
Postadress
c/o Bernerstedt, Orgelgatan 14 Lgh 1502, 754 19 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva - konsultation, utbildning och utredning främst inom folkrörelser, ideella och idéburna organisationer - styrelse- och ledningsuppdrag - utbildning och evenemang inom kultur - bokutgivning och fortbildning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 256 tkr | 106 tkr | – |
| 2017 | 362 tkr | 209 tkr | – |
| 2018 | 366 tkr | 138 tkr | 158 tkr |
| 2019 | 299 tkr | 204 tkr | 209 tkr |
| 2020 | 219 tkr | 116 tkr | 180 tkr |
| 2021 | 712 tkr | 616 tkr | 534 tkr |
| 2022 | 552 tkr | 447 tkr | 408 tkr |
| 2023 | 709 tkr | 599 tkr | 533 tkr |
| 2024 | 2 089 tkr | 1 944 tkr | 1 317 tkr |
| 2025 | 1 166 tkr | 975 tkr | 1 553 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 83,6 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −44,2 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 166 | 2 089 | 709 | 552 | 712 | 219 | 299 | 366 | 362 | 256 |
| Rörelseintäkter | 1 166 | 2 089 | 709 | 552 | 712 | 219 | 299 | 366 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 114 | 161 | 110 | 105 | 93 | 94 | 83 | 103 | – | – |
| Personalkostnader | 83 | – | – | 0 | 3 | 9 | 12 | 125 | – | – |
| Rörelsekostnader | 197 | 161 | 110 | 105 | 96 | 103 | 95 | 228 | – | – |
| Rörelseresultat | 970 | 1 928 | 599 | 447 | 616 | 116 | 204 | 138 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 17 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 5 | 16 | −0 | – | 0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 975 | 1 944 | 599 | 447 | 616 | 116 | 204 | 138 | 209 | 106 |
| Bokslutsdispositioner | −246 | −350 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 729 | 1 594 | 599 | 447 | 616 | 116 | 204 | 138 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 152 | 330 | 124 | 93 | 132 | 25 | 45 | 31 | – | – |
| Årets resultat | 576 | 1 264 | 475 | 354 | 484 | 91 | 159 | 107 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 730 | 1 080 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 730 | 1 080 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 78 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 213 | 88 | 44 | 81 | 30 | 48 | 5 | 65 | – | – |
| Kassa och bank | 470 | 744 | 533 | 464 | 608 | 143 | 228 | 184 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 683 | 832 | 577 | 546 | 638 | 191 | 232 | 249 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 413 | 1 912 | 577 | 546 | 638 | 191 | 232 | 249 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 927 | 3 | 8 | 4 | 0 | 39 | 0 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 503 | 1 267 | 483 | 358 | 484 | 130 | 159 | 108 | – | – |
| Eget kapital | 1 553 | 1 317 | 533 | 408 | 534 | 180 | 209 | 158 | – | – |
| Obeskattade reserver | 596 | 350 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 3 | 3 | 4 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 204 | 197 | 33 | 127 | 85 | 0 | 3 | 45 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 264 | 245 | 45 | 138 | 104 | 11 | 23 | 91 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 413 | 1 912 | 577 | 546 | 638 | 191 | 232 | 249 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | 0 | – | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 538 | 340 | 480 | 350 | 480 | 130 | 120 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84 % | 83,4 % | 92,3 % | 74,8 % | 83,7 % | 94,4 % | 89,9 % | 63,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 259 % | 340 % | 1 297 % | 397 % | 614 % | 1 793 % | 991 % | 274 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 83,1 % | 92,3 % | 84,5 % | 80,9 % | 86,6 % | 53 % | 68,3 % | 37,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 83,6 % | 93,1 % | 84,5 % | 80,9 % | 86,6 % | 53 % | 68,2 % | 37,6 % | 57,7 % | 41,5 % |
| Omsättningstillväxt | −44,2 % | 194,7 % | 28,4 % | −22,4 % | 224,4 % | −26,6 % | −18,5 % | 1,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,1 % | 96 % | 89,1 % | 86,8 % | 90,6 % | 50,6 % | 76 % | 67,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 166 tkr | – | – | – | – | – | – | 366 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 730 tkr | 1 080 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 730 tkr | 1 080 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 650 tkr | 1 080 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 576 tkr | 1 264 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 576 tkr | 1 264 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 264 tkr | −475 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 264 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 340 tkr | 480 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 553 tkr | 1 317 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 576 tkr | 1 264 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 340 tkr | 480 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −246 tkr | −350 tkr |
| Forslag disposition | 1 503 tkr | 1 267 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 965 tkr | 927 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 195 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 49 tkr | 38 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | 596 tkr | 350 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Uppdrag Rörelse ABHuvudarbetsställe
Orgelgatan 14 Lgh 1502, 754 19 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556853-8978
Registreringsdatum
24 maj 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 85.522 – Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
- SNI 58.110 – Utgivning av böcker
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 47.789 – Övrig specialiserad detaljhandel
Övriga registrerade namn
2 st
- Uppdrag Läromedel i Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 25 november 2016. För den del av verksamheten som avser läromedelsproduktion, läromedelsförsäljning och fortbildning kring läromedel.
- Dansrörelsen i Sverige – särskilt företagsnamn, registrerat 25 november 2016. För den del av verksamheten som avser utbildning och evenemang inom kultur.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.