Uppstuds AB
556865-9162Aktiebolagreg. 2011
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
742 tkr
Resultat efter fin. poster
163 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Övre Djupedalsgatan 4, 413 06 Göteborg
Postadress
Övre Djupedalsgatan 4, 413 06 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med att äga och handla med hästar, konsultverksamhet inom försäljningsstategier, handel med tillskottsfoder för häst och andra husdjur, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 379 tkr | 200 tkr | – |
| 2018 | 479 tkr | 128 tkr | – |
| 2019 | 556 tkr | 164 tkr | 361 tkr |
| 2020 | 413 tkr | −175 tkr | 87 tkr |
| 2021 | 452 tkr | 43 tkr | 93 tkr |
| 2022 | 606 tkr | −11 tkr | 82 tkr |
| 2023 | 742 tkr | 163 tkr | 238 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,6 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 22 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 22,4 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 742 | 606 | 452 | 413 | 556 | 479 | 379 |
| Rörelseintäkter | 742 | 606 | 452 | 413 | 556 | – | – |
| Handelsvaror | 508 | 431 | 302 | 326 | 141 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 54 | 23 | 52 | 70 | 92 | – | – |
| Personalkostnader | 18 | 163 | 55 | 191 | 159 | – | – |
| Rörelsekostnader | 579 | 617 | 409 | 587 | 391 | – | – |
| Rörelseresultat | 163 | −11 | 43 | −174 | 164 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 163 | −11 | 43 | −175 | 164 | 128 | 200 |
| Resultat före skatt | 163 | −11 | 43 | −175 | 164 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 7 | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 157 | −11 | 43 | −175 | 159 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 35 | 0 | 59 | 115 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 37 | 35 | 0 | 62 | 127 | – | – |
| Kassa och bank | 258 | 90 | 198 | 132 | 269 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 295 | 126 | 198 | 194 | 396 | – | – |
| Summa tillgångar | 320 | 151 | 223 | 219 | 421 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 32 | 43 | 1 | 211 | 153 | – | – |
| Fritt eget kapital | 188 | 32 | 43 | 37 | 311 | – | – |
| Eget kapital | 238 | 82 | 93 | 87 | 361 | – | – |
| Leverantörsskulder | 46 | 16 | 41 | 74 | 30 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | – | 0 | 6 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 81 | 69 | 130 | 132 | 60 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 320 | 151 | 223 | 219 | 421 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,6 % | 54,4 % | 41,8 % | 39,6 % | 85,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 362 % | 183 % | 153 % | 147 % | 665 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 22 % | −1,9 % | 9,5 % | −42,2 % | 29,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22 % | −1,8 % | 9,5 % | −42,4 % | 29,5 % | 26,7 % | 52,8 % |
| Omsättningstillväxt | 22,4 % | 34,1 % | 9,4 % | −25,7 % | 16,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 65,7 % | −14 % | 45,8 % | −201,7 % | 43,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 742 tkr | 606 tkr | 452 tkr | 413 tkr | 556 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 157 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 157 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | −43 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | 43 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 238 tkr | 82 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 157 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 188 tkr | 32 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 188 tkr | 32 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 28 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 | 344 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 14 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 39 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Uppstuds ABHuvudarbetsställe
Övre Djupedalsgatan 4, 413 06 Göteborg
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556865-9162
Registreringsdatum
28 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.210 – Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.