Urbanity Labs AB
556857-3124Aktiebolagreg. 2011
Vaxholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 199 tkr
Resultat efter fin. poster
1 365 tkr
Soliditet
67 %
Anställda
1
Startsida - Urbanity Labs
Urban innovation. Bättre liv. Med innovation och hållbarhet i fokus utvecklar Urbanity Labs framtidens livsmiljöer för bättre hälsa och ökat välmående. Vi bidrar till att utforma energieffektiva fastigheter, moderna hem och gröna stadsmiljöer där människor kan trivas – både idag och imorgon. Vi skap
urbanitylabs.com
Adresser
Besöksadress
Bygårdsvägen 11, 185 94 Vaxholm
Postadress
Bygårdsvägen 11, 185 94 Vaxholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utveckla mjukvara, bedriva forskning samt erbjuda tjänster inom utveckling av urban infrastruktur och stadsbyggnad samt därmed all förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget utföra tjänster inom konstruktion, bygg och entreprenad samt förvärva, äga och förvalta fast och lös egendom och bedriva därtill förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 339 tkr | 139 tkr | – |
| 2020 | 288 tkr | 64 tkr | – |
| 2021 | 143 tkr | −48 tkr | 158 tkr |
| 2022 | 77 tkr | 28 tkr | 184 tkr |
| 2023 | 934 tkr | 466 tkr | 337 tkr |
| 2024 | 1 294 tkr | −199 tkr | 47 tkr |
| 2025 | 2 199 tkr | 1 365 tkr | 1 116 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 66,6 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 62,1 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 69,9 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 199 | 1 294 | 934 | 77 | 143 | 288 | 339 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 199 | 1 294 | 934 | 77 | 143 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 80 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 354 | 550 | 368 | 66 | 121 | – | – |
| Personalkostnader | 463 | 890 | 49 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 818 | 1 440 | 417 | 66 | 201 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 381 | −146 | 517 | 11 | −58 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 3 | 1 | 0 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 0 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −17 | −53 | −52 | 16 | 11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 365 | −199 | 466 | 28 | −48 | 64 | 139 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 30 | −150 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 365 | −169 | 316 | 28 | −48 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 296 | 0 | 93 | 2 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 1 068 | −169 | 223 | 26 | −48 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 216 | 216 | 202 | 43 | 43 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 238 | 238 | 225 | 65 | 65 | – | – |
| Kundfordringar | 638 | 80 | 0 | 54 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 528 | 225 | 346 | 181 | 131 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 21 | – | – |
| Kassa och bank | 51 | 88 | 183 | 43 | 17 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 579 | 314 | 529 | 224 | 169 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 817 | 552 | 754 | 289 | 235 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −3 | 167 | 64 | 108 | 156 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 066 | −3 | 287 | 134 | 108 | – | – |
| Eget kapital | 1 116 | 47 | 337 | 184 | 158 | – | – |
| Obeskattade reserver | 120 | 120 | 150 | – | – | – | – |
| Avsättningar | 130 | 110 | 40 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 16 | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 203 | 91 | 91 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 452 | 274 | 227 | 105 | 77 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 817 | 552 | 754 | 289 | 235 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 065 | – | 120 | 70 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 66,6 % | 25,8 % | 60,5 % | 63,6 % | 67,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 350 % | 114 % | 233 % | 213 % | 221 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 62,8 % | −11,3 % | 55,4 % | 14,7 % | −40,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 62,1 % | −15,4 % | 49,9 % | 36,4 % | −33,6 % | 22,2 % | 41 % |
| Omsättningstillväxt | 69,9 % | 38,5 % | 1 113 % | −46,2 % | −50,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 95,8 % | −358,6 % | 66,2 % | 14,1 % | −30,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 199 tkr | 1 294 tkr | 934 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 75 tkr | 75 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 182 tkr | 182 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 57 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 107 tkr | 107 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 130 tkr | 110 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 130 tkr | 110 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 20 tkr | 70 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 11 tkr | 31 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 31 tkr | 31 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 319 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 20 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 20 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 1 068 tkr | −169 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 068 tkr | −169 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 169 tkr | −223 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −169 tkr | 223 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 120 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 116 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 068 tkr | −169 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 120 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 30 tkr |
| Forslag disposition | 1 066 tkr | −3 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 582 | −3 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 53 tkr | 128 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 20 tkr | 57 tkr |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 130 tkr | 110 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 249 tkr | 178 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 22 tkr | 22 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 22 tkr | 22 tkr |
| Periodiseringsfonder | 120 tkr | 120 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 123 |
| Stallda sakerheter | 130 tkr | – |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter koncernforetag | 130 tkr | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 835 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Urbanity Labs ABHuvudarbetsställe
Bygårdsvägen 11, 185 94 Vaxholm
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556857-3124
Registreringsdatum
29 juni 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Vaxholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.