swereg

Urvisha AB

559244-1421Aktiebolagreg. 2020

Taxi & transport
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Lidingö, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2026

Omsättning

1 849 tkr

−18 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

43 tkr

+154 % mot föregående år

Soliditet

29 %

+2,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Jupitervägen 70 Lgh 1203, 181 63 Lidingö

Postadress

c/o Uchit Sigdel, Jupitervägen 70 Lgh 1203, 181 63 Lidingö

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva taxiverksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20221 300 tkr45 tkr212 tkr
20232 240 tkr23 tkr230 tkr
20242 404 tkr142 tkr288 tkr
20252 261 tkr−79 tkr245 tkr
20261 849 tkr43 tkr174 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 28,6 % – branschmedian 43,6 %

Vinstmarginal 2,3 % – branschmedian 5 %

Omsättningstillväxt −18,2 % – branschmedian 0,3 %

Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Nettoomsättning1 8492 2612 4042 2401 300
Övriga rörelseintäkter40517614029
Rörelseintäkter1 8892 2662 5792 3801 329
Råvaror och förnödenheter800520572989518
Övriga externa kostnader1365366039740
Personalkostnader8691 0969501 091612
Av- och nedskrivningar018027716769
Övriga rörelsekostnader0−20–045
Rörelsekostnader1 8042 3112 4022 3441 283
Rörelseresultat85−461773646
Räntekostnader och liknande423335141
Finansiella poster−42−33−35−14−1
Resultat efter finansiella poster43−791422345
Bokslutsdispositioner036−36––
Resultat före skatt43−431062345
Skatt på årets resultat202259
Årets resultat41−43831836

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20262025202420232022
Immateriella anläggningstillgångar606060––
Materiella anläggningstillgångar212294498648245
Anläggningstillgångar272354558648245
Varulager0−0−0––
Kundfordringar2822351536−42
Kortfristiga fordringar288563308774
Kassa och bank501972185120
Omsättningstillgångar338582380263125
Summa tillgångar610936937911369
Aktiekapital2525505050
Bundet eget kapital2525255050
Balanserat resultat108263180162111
Fritt eget kapital149220263180162
Eget kapital174245288230212
Avsättningar–036––
Långfristiga skulder210581551615205
Leverantörsskulder00000
Skatteskulder−14−3−3−39
Kortfristiga skulder2251096266−48
Summa eget kapital och skulder610936937911369

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20262025202420232022
Föreslagen utdelning (tkr)000––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20262025202420232022
Soliditet28,6 %26,2 %30,7 %25,2 %57,3 %
Kassalikviditet150 %533 %613 %398 %−261 %
Rörelsemarginal4,6 %−2 %7,4 %1,6 %3,5 %
Vinstmarginal2,3 %−3,5 %5,9 %1 %3,5 %
Omsättningstillväxt−18,2 %−5,9 %7,3 %72,3 %–
Avkastning på eget kapital23,7 %−17,4 %28,9 %7,9 %17 %
Omsättning per anställd–––––
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20262025
Arets resultat eget kapital41 tkr−43 tkr
Avsattningar pensioner liknande forpliktelser enligt lag–0
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat41 tkr−43 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning43 tkr−83 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−43 tkr83 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning112 tkr–
Forandring periodiseringsfond036 tkr
Forskott till leverantorer0−199
Forslag disposition149 tkr220 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning149 tkr220 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter0−791
Goodwill60 tkr60 tkr
Inventarier verktyg installationer212 tkr294 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga6 tkr328 tkr
Ovriga kortfristiga skulder239 tkr141 tkr
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut210 tkr581 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter−1−29 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2026

    Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 feb. 2024 – 31 jan. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 feb. 2023 – 31 jan. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 feb. 2022 – 31 jan. 2023 · Inlämnad –

  • Urvisha ABHuvudarbetsställe

    Jupitervägen 70 Lgh 1203, 181 63 Lidingö

    Taxi & transport

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559244-1421

Registreringsdatum

24 februari 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Lidingö, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Taxi & transport

  • SNI 49.330 – Passagerartrafik på beställning, fordon med förare

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler