UTE i sydost AB
556809-4485Aktiebolagreg. 2010
Oskarshamn, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
238 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
36 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kvadratgränd 41, 572 41 Oskarshamn
Postadress
c/o Ywonne Kilefors, Kvadratgränd 41, 572 41 Oskarshamn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva: Utbildningar inom trafik och yrkeskompetens. Transporter (förmedling). Entreprenadarbeten inom bygg samt markarbeten och enskilda avlopp. Personaluthyrning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 174 tkr | 49 tkr | – |
| 2017 | 2 117 tkr | 20 tkr | – |
| 2018 | 1 270 tkr | 3 tkr | 68 tkr |
| 2019 | 1 303 tkr | 112 tkr | 155 tkr |
| 2020 | 1 424 tkr | 24 tkr | 172 tkr |
| 2021 | 1 120 tkr | −61 tkr | 113 tkr |
| 2022 | 522 tkr | −38 tkr | 75 tkr |
| 2023 | 371 tkr | 74 tkr | 149 tkr |
| 2024 | 504 tkr | 64 tkr | 200 tkr |
| 2025 | 238 tkr | 11 tkr | 209 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 36,2 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 4,6 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −52,8 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 238 | 504 | 371 | 522 | 1 120 | 1 424 | 1 303 | 1 270 | 2 117 | 2 174 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 85 | 89 | – | – | – | 0 | 187 | – | – |
| Rörelseintäkter | 239 | 590 | 460 | 522 | 1 120 | 1 424 | 1 303 | 1 457 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 147 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 15 | 74 | 47 | 123 | 120 | – | 193 | 160 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 239 | 237 | 290 | 327 | 523 | 643 | 479 | 688 | – | – |
| Personalkostnader | −33 | 202 | 1 | 73 | 517 | 578 | 478 | 638 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 12 | 16 | 16 | 10 | 21 | 5 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 227 | 525 | 353 | 538 | 1 170 | 1 389 | 1 155 | 1 493 | – | – |
| Rörelseresultat | 12 | 65 | 107 | −17 | −50 | 34 | 148 | −37 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 15 | 61 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 34 | 22 | 11 | 11 | 51 | 22 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −34 | −22 | −11 | −10 | −37 | 39 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 64 | 74 | −38 | −61 | 24 | 112 | 3 | 20 | 49 |
| Resultat före skatt | 11 | 64 | 74 | −38 | −61 | 24 | 112 | 3 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 13 | – | – | 0 | 7 | 25 | 2 | – | – |
| Årets resultat | 9 | 51 | 74 | −38 | −61 | 17 | 87 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 80 | 5 | 17 | 33 | 39 | 49 | 54 | 56 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 9 | 12 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 80 | 5 | 17 | 33 | 39 | 49 | 63 | 68 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 77 | 52 | 0 | 12 | 9 | 66 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 487 | 563 | 427 | 483 | 405 | 450 | 440 | 452 | – | – |
| Kassa och bank | 10 | 0 | −44 | −273 | −301 | 0 | 19 | 4 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 497 | 563 | 383 | 210 | 104 | 450 | 459 | 456 | – | – |
| Summa tillgångar | 577 | 568 | 400 | 243 | 143 | 499 | 523 | 524 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 150 | 99 | 25 | 63 | 124 | 105 | 18 | 18 | – | – |
| Fritt eget kapital | 159 | 150 | 99 | 25 | 63 | 122 | 105 | 18 | – | – |
| Eget kapital | 209 | 200 | 149 | 75 | 113 | 172 | 155 | 68 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 30 | 203 | 285 | 359 | – | – |
| Leverantörsskulder | 38 | 25 | 17 | 0 | 2 | 21 | 7 | 51 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | −27 | −24 | −13 | 19 | 17 | −3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 368 | 368 | 251 | 168 | −1 | 124 | 82 | 97 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 577 | 568 | 400 | 243 | 143 | 499 | 523 | 524 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 36,2 % | 35,2 % | 37,2 % | 31 % | 79,3 % | 34,4 % | 29,7 % | 13 % | – | – |
| Kassalikviditet | 135 % | 153 % | 152 % | 125 % | −13 960 % | 362 % | 557 % | 468 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 12,9 % | 29 % | −3,2 % | −4,4 % | 2,4 % | 11,4 % | −2,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,6 % | 12,7 % | 20 % | −7,3 % | −5,4 % | 1,7 % | 8,6 % | 0,2 % | 0,9 % | 2,3 % |
| Omsättningstillväxt | −52,8 % | 35,9 % | −28,9 % | −53,4 % | −21,3 % | 9,2 % | 2,6 % | −40 % | −2,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,3 % | 25,5 % | 49,6 % | −50,8 % | −53,6 % | 9,8 % | 56,1 % | 0,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 504 tkr | – | – | 1 120 tkr | 1 424 tkr | 652 tkr | 635 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 9 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 9 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −51 tkr | −74 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 51 tkr | 74 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 209 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 9 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 399 tkr | 536 tkr |
| Forslag disposition | 159 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 159 tkr | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 35 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 80 tkr | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 479 tkr | 398 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 399 tkr | 393 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 81 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 12 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 27 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 72 tkr | 131 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 80 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 478 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 400 tkr | 400 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 78 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 179 tkr | 212 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
UTE i sydost ABHuvudarbetsställe
Kvadratgränd 41, 572 41 Oskarshamn
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556809-4485
Registreringsdatum
25 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Oskarshamn, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
- SNI 78.201 – Personaluthyrning
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 85.530 – Trafikskoleverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.