V Brattås Fastighets AB
559371-7480Aktiebolagreg. 2022
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
491 tkr
Resultat efter fin. poster
1 010 tkr
Soliditet
25 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mölndals Bro 7, 431 30 Mölndal
Postadress
c/o Mindpark Mölndal, Mölndals Bro 7, 431 30 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Äga och förvalta fastigheter och värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 262 tkr | −170 tkr | 55 tkr |
| 2023 | 630 tkr | −42 tkr | 64 tkr |
| 2024 | 552 tkr | 1 349 tkr | 952 tkr |
| 2025 | 491 tkr | 1 010 tkr | 1 549 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 205,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −11,1 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 491 | 552 | 630 | 262 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 256 | 2 581 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 747 | 3 132 | 630 | 262 |
| Övriga externa kostnader | 1 011 | 1 170 | 174 | 242 |
| Personalkostnader | 10 | 22 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 141 | 209 | 210 | 140 |
| Rörelsekostnader | 1 162 | 1 401 | 383 | 382 |
| Rörelseresultat | 1 585 | 1 731 | 246 | −120 |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 583 | 382 | 288 | 49 |
| Finansiella poster | −575 | −382 | −288 | −49 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 010 | 1 349 | −42 | −170 |
| Bokslutsdispositioner | −255 | −285 | – | – |
| Resultat före skatt | 755 | 1 064 | −42 | −170 |
| Skatt på årets resultat | 158 | 176 | – | – |
| Årets resultat | 597 | 888 | −42 | −170 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 602 | 10 494 | 10 137 | 10 347 |
| Anläggningstillgångar | 7 602 | 10 494 | 10 137 | 10 347 |
| Kundfordringar | 14 | 15 | 12 | – |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 292 | 12 | 100 |
| Kassa och bank | 286 | 516 | 321 | 222 |
| Omsättningstillgångar | 299 | 809 | 333 | 322 |
| Summa tillgångar | 7 901 | 11 303 | 10 470 | 10 669 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 927 | 39 | 80 | 200 |
| Fritt eget kapital | 1 524 | 927 | 39 | 30 |
| Eget kapital | 1 549 | 952 | 64 | 55 |
| Obeskattade reserver | 540 | 285 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 704 | 6 141 | 6 112 | 4 730 |
| Leverantörsskulder | 7 | 21 | 9 | 152 |
| Skatteskulder | 367 | 199 | 3 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 107 | 3 925 | 4 294 | 5 884 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 901 | 11 303 | 10 470 | 10 669 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25 % | 10,4 % | 0,6 % | 0,5 % |
| Kassalikviditet | 14 % | 21 % | 8 % | 5 % |
| Rörelsemarginal | 322,9 % | 313,6 % | 39,1 % | −45,8 % |
| Vinstmarginal | 205,7 % | 244,4 % | −6,7 % | −64,9 % |
| Omsättningstillväxt | −11,1 % | −12,4 % | 140,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 93,3 % | −65 % | −305,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 597 tkr | 888 tkr |
| Byggnader mark | 7 602 tkr | 10 494 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 8 037 tkr | 10 910 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 557 tkr | 416 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 873 tkr | 2 707 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 3 130 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 141 tkr | 209 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 143 tkr |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar aterforda uppskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −121 tkr | – |
| Byggnader mark uppskrivningar | 121 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 597 tkr | 888 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −888 tkr | 42 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 888 tkr | −42 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 549 tkr | 952 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 597 tkr | 888 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −255 tkr | −285 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 254 tkr |
| Forslag disposition | 1 524 tkr | 927 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 524 tkr | 927 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 48 | 12 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 82 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 704 tkr | 6 141 tkr |
| Periodiseringsfonder | 540 tkr | 285 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 645 tkr | 3 545 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 62 tkr | 78 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 22 mars 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
V Brattås Fastighets ABHuvudarbetsställe
Mölndals Bro 7, 431 30 Mölndal
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559371-7480
Registreringsdatum
22 mars 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.