Vaatto Inv. AB
559256-6748Aktiebolagreg. 2020
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
200 tkr
Resultat efter fin. poster
1 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mandolinvägen 62, 175 56 Järfälla
Postadress
Mandolinvägen 62, 175 56 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet och rådgivning kring teknik och investering, värdepappershantering, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2020 | 166 tkr | 97 tkr | 79 tkr |
| 2021 | 239 tkr | 1 914 tkr | 1 956 tkr |
| 2022 | 171 tkr | −44 tkr | 1 583 tkr |
| 2023 | 234 tkr | 81 tkr | 1 450 tkr |
| 2024 | 31 tkr | −43 tkr | 1 342 tkr |
| 2025 | 200 tkr | 1 tkr | 1 336 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 0,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 548,8 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 200 | 31 | 234 | 171 | 239 | 166 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 3 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 200 | 31 | 237 | 171 | 239 | 166 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 10 | 1 | 12 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 138 | 72 | 281 | 185 | 145 | 64 | – |
| Personalkostnader | 29 | 15 | 24 | 25 | 17 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 168 | 97 | 306 | 222 | 162 | 69 | – |
| Rörelseresultat | 32 | −66 | −68 | −51 | 77 | 97 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 41 | 21 | −2 | 1 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 1 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | −31 | 23 | 149 | 7 | 1 837 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −43 | 81 | −44 | 1 914 | 97 | – |
| Bokslutsdispositioner | −5 | 36 | −18 | 31 | −22 | −26 | – |
| Resultat före skatt | −3 | −8 | 63 | −13 | 1 891 | 71 | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 0 | 11 | 0 | 14 | 17 | – |
| Årets resultat | −6 | −8 | 52 | −13 | 1 877 | 54 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 844 | 873 | 769 | 727 | 219 | 193 | – |
| Anläggningstillgångar | 844 | 873 | 769 | 727 | 219 | 193 | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 25 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 106 | 290 | 115 | 107 | 0 | – |
| Kortfristiga placeringar | 148 | 126 | 277 | 385 | 51 | – | – |
| Kassa och bank | 483 | 470 | 458 | 805 | 1 666 | 92 | – |
| Omsättningstillgångar | 642 | 702 | 1 025 | 1 305 | 1 825 | 92 | – |
| Summa tillgångar | 1 485 | 1 575 | 1 794 | 2 032 | 2 044 | 284 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 317 | 1 325 | 1 373 | 1 571 | 54 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 311 | 1 317 | 1 425 | 1 558 | 1 931 | 54 | – |
| Eget kapital | 1 336 | 1 342 | 1 450 | 1 583 | 1 956 | 79 | – |
| Obeskattade reserver | 5 | 0 | 36 | 18 | 49 | 26 | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 10 | 70 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Skatteskulder | 3 | 11 | 11 | 14 | 31 | 17 | – |
| Kortfristiga skulder | 145 | 232 | 299 | 361 | 39 | 179 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 485 | 1 575 | 1 794 | 2 032 | 2 044 | 284 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 100 | 185 | 360 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,2 % | 85,2 % | 82,4 % | 78,6 % | 97,6 % | 35,1 % | – |
| Kassalikviditet | 443 % | 302 % | 343 % | 361 % | 4 667 % | 51 % | – |
| Rörelsemarginal | 16,1 % | −214,8 % | −29,2 % | −29,7 % | 32,3 % | 58,4 % | – |
| Vinstmarginal | 0,7 % | −140,5 % | 34,4 % | −25,8 % | 800,8 % | 58,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 548,8 % | −86,9 % | 37,1 % | −28,5 % | 44 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,5 % | −0,6 % | 3,6 % | −0,8 % | 96 % | 68,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 239 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 844 tkr | 873 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 844 tkr | 873 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 103 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 336 tkr | 1 342 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −6 tkr | −8 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −5 tkr | 36 tkr |
| Forslag disposition | 1 311 tkr | 1 317 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 311 tkr | 1 317 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | 0 |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 6 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 71 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 148 tkr | 126 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 142 tkr | 221 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 5 tkr | 0 |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 20 maj 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Vaatto Inv. ABHuvudarbetsställe
Mandolinvägen 62, 175 56 Järfälla
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559256-6748
Registreringsdatum
20 maj 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.