Vaksala-Lunda Day Care Properties AB
559083-9857Aktiebolagreg. 2016
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 896 tkr
Resultat efter fin. poster
652 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Carlsgatan 12 A, 211 20 Malmö
Postadress
c/o Klara Consultningi Sverige Ab, Carlsgatan 12 A, 211 20 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 522 tkr | −150 tkr | – |
| 2020 | 2 432 tkr | 650 tkr | – |
| 2021 | 2 777 tkr | 756 tkr | 12 904 tkr |
| 2022 | 2 493 tkr | 1 001 tkr | 13 151 tkr |
| 2023 | 2 699 tkr | 555 tkr | 12 773 tkr |
| 2024 | 2 896 tkr | 652 tkr | 13 135 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 22,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 7,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 896 | 2 699 | 2 493 | 2 777 | 2 432 | 2 522 |
| Rörelseintäkter | 2 896 | 2 699 | 2 493 | 2 777 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 323 | 236 | 215 | 800 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 51 | 63 | 56 | 65 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 685 | 685 | 685 | 685 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 059 | 984 | 956 | 1 550 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 837 | 1 715 | 1 537 | 1 227 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 646 | 601 | 250 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 830 | 1 762 | 787 | 471 | – | – |
| Finansiella poster | −1 184 | −1 160 | −536 | −471 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 652 | 555 | 1 001 | 756 | 650 | −150 |
| Bokslutsdispositioner | −175 | −933 | −755 | −229 | – | – |
| Resultat före skatt | 477 | −377 | 246 | 526 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 116 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 361 | −377 | 246 | 526 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 32 481 | 33 166 | 33 851 | 34 536 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 32 481 | 33 166 | 33 851 | 34 536 | – | – |
| Kundfordringar | 4 | 10 | 0 | 14 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 790 | 12 159 | 13 177 | 11 773 | – | – |
| Kassa och bank | 928 | 411 | 610 | 446 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 13 719 | 12 571 | 13 787 | 12 219 | – | – |
| Summa tillgångar | 46 200 | 45 737 | 47 638 | 46 755 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 12 723 | 13 101 | 12 854 | 12 328 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 085 | 12 723 | 13 101 | 12 854 | – | – |
| Eget kapital | 13 135 | 12 773 | 13 151 | 12 904 | – | – |
| Obeskattade reserver | 175 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 24 095 | 24 377 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 101 | 49 | 61 | 49 | – | – |
| Skatteskulder | 116 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 32 890 | 8 868 | 10 110 | 33 851 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 46 200 | 45 737 | 47 638 | 46 755 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 28,7 % | 27,9 % | 27,6 % | 27,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 42 % | 142 % | 136 % | 36 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 63,4 % | 63,6 % | 61,7 % | 44,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 22,5 % | 20,6 % | 40,2 % | 27,2 % | 26,7 % | −5,9 % |
| Omsättningstillväxt | 7,3 % | 8,3 % | −10,2 % | 14,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 % | −2,9 % | 1,9 % | 4,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 361 tkr | −377 tkr |
| Byggnader mark | 32 481 tkr | 33 166 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 36 590 tkr | 36 590 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 109 tkr | 3 424 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 685 tkr | 685 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 361 tkr | −377 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 377 tkr | −246 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −377 tkr | 246 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −175 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 12 769 tkr | 12 135 tkr |
| Forslag disposition | 13 085 tkr | 12 723 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 085 tkr | 12 723 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 17 tkr | 14 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 933 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 24 095 tkr | 282 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 24 095 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 634 tkr | 593 tkr |
| Periodiseringsfonder | 175 tkr | – |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | −412 tkr | −382 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 8 015 tkr | 8 145 tkr |
| Stallda sakerheter | 24 700 tkr | 24 700 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 24 700 tkr | 24 700 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 24 095 tkr | 282 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 559 tkr | 391 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Vaksala-Lunda Day Care Properties ABHuvudarbetsställe
Carlsgatan 12 A, 211 20 Malmö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559083-9857
Registreringsdatum
7 november 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.