swereg

Valenzuela Consulting AB

559167-3271Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mantorp, Östergötlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 434 tkr

−1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

344 tkr

−8 % mot föregående år

Soliditet

75 %

−0,2 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Veta Klockaregård, 595 97 Mantorp

Postadress

c/o Sergio Valenzuela, Veta Klockaregård, 595 97 Mantorp

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT- området, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper samt fastigheter och idka därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20191 722 tkr604 tkr405 tkr
20201 139 tkr292 tkr464 tkr
20211 208 tkr353 tkr424 tkr
20221 393 tkr409 tkr369 tkr
20231 351 tkr284 tkr338 tkr
20241 448 tkr375 tkr394 tkr
20251 434 tkr344 tkr396 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 75 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 24 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −0,9 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning1 4341 4481 3511 3931 2081 1391 722
Rörelseintäkter1 4341 4481 3511 3931 2081 1391 722
Handelsvaror1––––––
Övriga externa kostnader233265266260178173229
Personalkostnader856813806724676673889
Rörelsekostnader1 0901 0781 0729848548461 118
Rörelseresultat344370279410354293604
Ränteintäkter och liknande1550–––
Räntekostnader och liknande10−01100
Finansiella poster055−0−1−0−0
Resultat efter finansiella poster344375284409353292604
Bokslutsdispositioner−8815−70−100−880−150
Resultat före skatt256389214309265292454
Skatt på årets resultat55834564556399
Årets resultat202306168245210230355

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Kundfordringar523486276301419216230
Kortfristiga fordringar575512349396431221238
Kassa och bank462427476473417669552
Omsättningstillgångar1 037938825870848890790
Summa tillgångar1 037938825870848890790
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat14438119741641850
Fritt eget kapital346344288319374414355
Eget kapital396394338369424464405
Obeskattade reserver481393408338238150150
Leverantörsskulder6476862
Skatteskulder01212122314992
Kortfristiga skulder16115279163186276236
Summa eget kapital och skulder1 037938825870848890790

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda1111111
Föreslagen utdelning (tkr)250200250200300250–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet75 %75,2 %80,2 %73,3 %72,3 %65,5 %66,3 %
Kassalikviditet646 %619 %1 040 %535 %456 %322 %335 %
Rörelsemarginal24 %25,5 %20,6 %29,4 %29,3 %25,7 %35,1 %
Vinstmarginal24 %25,9 %21 %29,4 %29,2 %25,7 %35,1 %
Omsättningstillväxt−0,9 %7,2 %−3,1 %15,3 %6,1 %−33,9 %–
Avkastning på eget kapital51,1 %77,8 %49,9 %66,5 %49,5 %49,5 %87,6 %
Omsättning per anställd1 434 tkr1 448 tkr1 351 tkr1 393 tkr1 208 tkr1 139 tkr1 722 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (17)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital202 tkr306 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat202 tkr306 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−306 tkr−168 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning306 tkr168 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr250 tkr
Forandring eget kapital totalt396 tkr394 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat202 tkr306 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning200 tkr250 tkr
Forandring periodiseringsfond−88 tkr15 tkr
Forslag disposition346 tkr344 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning96 tkr144 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter12 tkr1 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga40 tkr24 tkr
Ovriga kortfristiga skulder155 tkr135 tkr
Periodiseringsfonder481 tkr393 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter0−1

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Valenzuela Consulting ABHuvudarbetsställe

    Veta Klockaregård, 595 97 Mantorp

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559167-3271

Registreringsdatum

6 augusti 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Mjölby, Östergötlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler