Valhall Park Hotell AB
556230-9061Aktiebolagreg. 1983
Ängelholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
28 745 tkr
Resultat efter fin. poster
1 507 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
22
Annehem
Annehem Fastigheter äger och förvaltar kommersiella-, samhälls- och bostadsfastigheter i nordiska tillväxtorter.
annehem.se
Adresser
Besöksadress
Stjernsvärdsallé 66, 262 74 Ängelholm
Postadress
Stjernsvärdsallé 66, 262 74 Ängelholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hotell- och konferensverksamhet, restaurang- och cateringverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 10 496 tkr | 252 tkr | – |
| 2021 | 16 707 tkr | 339 tkr | – |
| 2022 | 24 478 tkr | 989 tkr | 1 266 tkr |
| 2023 | 24 329 tkr | −120 tkr | 1 302 tkr |
| 2024 | 24 680 tkr | 170 tkr | 1 420 tkr |
| 2025 | 28 745 tkr | 1 507 tkr | 2 909 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 30,8 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 5,2 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 16,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 745 | 24 680 | 24 329 | 24 478 | 16 707 | 10 496 |
| Övriga rörelseintäkter | 144 | 207 | 609 | 858 | – | – |
| Rörelseintäkter | 28 888 | 24 888 | 24 937 | 25 336 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 5 813 | 4 942 | 4 664 | 4 131 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 621 | 539 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 9 600 | 8 505 | 8 712 | 9 150 | – | – |
| Personalkostnader | 11 851 | 11 164 | 10 984 | 10 425 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 129 | 134 | 98 | 105 | – | – |
| Rörelsekostnader | 27 392 | 24 745 | 25 080 | 24 350 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 496 | 143 | −142 | 986 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 35 | 22 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 8 | −0 | −3 | – | – |
| Finansiella poster | 11 | 27 | 22 | 3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 507 | 170 | −120 | 989 | 339 | 252 |
| Bokslutsdispositioner | 371 | −17 | 172 | −235 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 878 | 153 | 52 | 754 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 390 | 35 | 15 | 160 | – | – |
| Årets resultat | 1 488 | 118 | 37 | 594 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 254 | 383 | 205 | 204 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 254 | 383 | 205 | 204 | – | – |
| Varulager | 356 | 375 | 361 | 214 | – | – |
| Kundfordringar | 637 | 589 | 1 361 | 1 695 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 650 | 1 479 | 2 224 | 2 461 | – | – |
| Kassa och bank | 7 187 | 5 207 | 4 576 | 3 857 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 193 | 7 061 | 7 162 | 6 532 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 447 | 7 444 | 7 367 | 6 736 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 300 | 1 182 | 1 146 | 551 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 789 | 1 300 | 1 182 | 1 146 | – | – |
| Eget kapital | 2 909 | 1 420 | 1 302 | 1 266 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 371 | 354 | 527 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 950 | 1 566 | 1 570 | 1 200 | – | – |
| Skatteskulder | 328 | 0 | 80 | 145 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 539 | 5 652 | 5 711 | 4 944 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 447 | 7 444 | 7 367 | 6 736 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 22 | 19 | 20 | 20 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 788 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 30,8 % | 23 % | 21,5 % | 25 % | – | – |
| Kassalikviditet | 135 % | 118 % | 119 % | 128 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,2 % | 0,6 % | −0,6 % | 4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 5,2 % | 0,7 % | −0,5 % | 4 % | 2 % | 2,4 % |
| Omsättningstillväxt | 16,5 % | 1,4 % | −0,6 % | 46,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 51,2 % | 8,3 % | 2,8 % | 46,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 307 tkr | 1 299 tkr | 1 216 tkr | 1 224 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 31 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 488 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 488 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −118 tkr | −37 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 118 tkr | 37 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 909 tkr | 1 420 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 488 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 31 tkr | −17 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 340 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | 32 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition | 2 789 tkr | 1 300 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 547 | 1 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 823 tkr | 795 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 254 tkr | 383 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 518 tkr | 1 518 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 263 tkr | 1 135 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 311 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 129 tkr | 134 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 356 tkr | 375 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 190 tkr | 95 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 169 tkr | 950 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 340 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 1 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 060 tkr | 3 125 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Valhall Park Hotell ABHuvudarbetsställe
Stjernsvärdsallé 66, 262 74 Ängelholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556230-9061
Registreringsdatum
4 juli 1983
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ängelholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.