Valhalla Frisörerna AB
559137-6701Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 382 tkr
Resultat efter fin. poster
409 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Valhallavägen 65, 114 28 Stockholm
Postadress
Valhallavägen 65, 114 28 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva frisörverksamhet jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 197 tkr | 117 tkr | – |
| 2022 | 1 487 tkr | 182 tkr | – |
| 2023 | 1 641 tkr | 236 tkr | 900 tkr |
| 2024 | 1 568 tkr | 386 tkr | 1 207 tkr |
| 2025 | 1 529 tkr | 75 tkr | 766 tkr |
| 2026 | 1 382 tkr | 409 tkr | 1 091 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,7 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 29,6 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −9,6 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 382 | 1 529 | 1 568 | 1 641 | 1 487 | 1 197 |
| Förändring av lager | 1 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 395 | 1 529 | 1 568 | 1 641 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 14 | 23 | 146 | 84 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 324 | 496 | 307 | 275 | – | – |
| Personalkostnader | 646 | 933 | 726 | 1 042 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 989 | 1 457 | 1 184 | 1 405 | – | – |
| Rörelseresultat | 406 | 72 | 385 | 235 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 3 | 2 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 3 | 2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 409 | 75 | 386 | 236 | 182 | 117 |
| Resultat före skatt | 409 | 75 | 386 | 236 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 84 | 16 | 79 | 49 | – | – |
| Årets resultat | 324 | 59 | 307 | 187 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 5 | 10 | 15 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 10 | 15 | – | – |
| Varulager | 12 | 10 | 5 | 5 | – | – |
| Kundfordringar | 14 | 13 | 9 | 9 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 588 | 150 | 123 | 161 | – | – |
| Kassa och bank | 577 | 690 | 1 161 | 830 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 177 | 850 | 1 289 | 996 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 177 | 855 | 1 299 | 1 011 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 716 | 657 | 850 | 663 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 041 | 716 | 1 157 | 850 | – | – |
| Eget kapital | 1 091 | 766 | 1 207 | 900 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 86 | 89 | 92 | 110 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 177 | 855 | 1 299 | 1 011 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,7 % | 89,6 % | 92,9 % | 89,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 352 % | 948 % | 1 394 % | 899 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 29,3 % | 4,7 % | 24,5 % | 14,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 29,6 % | 4,9 % | 24,6 % | 14,4 % | 12,3 % | 9,8 % |
| Omsättningstillväxt | −9,6 % | −2,5 % | −4,4 % | 10,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 29,7 % | 7,8 % | 25,4 % | 20,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 382 tkr | 764 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 324 tkr | 59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 324 tkr | 59 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −59 tkr | −307 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 59 tkr | 307 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forslag disposition | 1 041 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 041 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 5 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 25 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 12 tkr | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 561 tkr | 137 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 75 tkr | 79 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 juni 2025 – 31 maj 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Valhalla Frisörerna ABHuvudarbetsställe
Valhallavägen 65, 114 28 Stockholm
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559137-6701
Registreringsdatum
6 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.210 – Frisörer och barberare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.