Vallentuna Vargmötet 2:3 AB
556823-1442Aktiebolagreg. 2010
Rosersberg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
27 122 tkr
Resultat efter fin. poster
3 602 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stålgatan 1, 195 72 Rosersberg
Postadress
Stålgatan 1, 195 72 Rosersberg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fastigheter, aktier, andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 12 209 tkr | 3 812 tkr | – |
| 2019 | 11 163 tkr | 4 056 tkr | – |
| 2020 | 11 610 tkr | 2 195 tkr | – |
| 2021 | 10 806 tkr | 1 018 tkr | 35 039 tkr |
| 2022 | 13 515 tkr | 2 053 tkr | 35 497 tkr |
| 2023 | 19 752 tkr | 1 478 tkr | 63 640 tkr |
| 2024 | 25 701 tkr | 1 132 tkr | 62 372 tkr |
| 2025 | 27 122 tkr | 3 602 tkr | 69 162 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 24,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 13,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 122 | 25 701 | 19 752 | 13 515 | 10 806 | 11 610 | 11 163 | 12 209 |
| Övriga rörelseintäkter | 62 | 0 | 309 | 10 | 17 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 27 184 | 25 701 | 20 061 | 13 525 | 10 823 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 6 863 | 5 953 | 5 231 | 2 629 | 2 054 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 184 | 4 392 | 4 341 | 4 098 | 4 478 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 5 745 | 5 367 | 3 576 | 2 059 | 2 127 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 10 | 35 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 16 793 | 15 713 | 13 159 | 8 821 | 8 658 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 10 392 | 9 988 | 6 902 | 4 703 | 2 165 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 310 | 6 366 | 5 096 | 1 762 | 1 218 | – | – | – |
| Finansiella poster | −6 789 | −8 856 | −5 424 | −2 650 | −1 147 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 602 | 1 132 | 1 478 | 2 053 | 1 018 | 2 195 | 4 056 | 3 812 |
| Bokslutsdispositioner | 4 933 | −1 245 | −4 739 | −1 127 | −522 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 8 536 | −113 | −3 261 | 926 | 495 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 746 | 1 155 | 183 | 468 | 452 | – | – | – |
| Årets resultat | 6 790 | −1 269 | −3 444 | 458 | 43 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 283 075 | 265 525 | 256 043 | 182 100 | 139 011 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 043 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 294 118 | 265 525 | 256 043 | 182 100 | 139 011 | – | – | – |
| Kundfordringar | 103 | 381 | 502 | 261 | 18 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 461 | 1 430 | 4 760 | 2 313 | 8 589 | – | – | – |
| Kassa och bank | 5 393 | 3 264 | 1 561 | 3 903 | 1 543 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 854 | 4 694 | 6 321 | 6 216 | 10 133 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 300 973 | 270 219 | 262 363 | 188 316 | 149 143 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 28 993 | 29 396 | 29 831 | 30 277 | 30 723 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 33 379 | 34 244 | 37 253 | 4 762 | 4 273 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 40 169 | 32 976 | 33 809 | 5 220 | 4 316 | – | – | – |
| Eget kapital | 69 162 | 62 372 | 63 640 | 35 497 | 35 039 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 696 | 2 493 | 1 400 | 2 381 | 1 763 | – | – | – |
| Avsättningar | 9 265 | 9 122 | 8 643 | 8 460 | 8 375 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 180 271 | 160 609 | 122 188 | 96 304 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 157 | 899 | 19 140 | 5 529 | 3 277 | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 905 | 469 | 0 | 107 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 217 850 | 15 961 | 28 071 | 19 790 | 7 663 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 300 973 | 270 219 | 262 363 | 188 316 | 149 143 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 24,2 % | 23,8 % | 24,7 % | 19,9 % | 24,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 29 % | 23 % | 31 % | 132 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 38,3 % | 38,9 % | 34,9 % | 34,8 % | 20 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 13,3 % | 4,4 % | 7,5 % | 15,2 % | 9,4 % | 18,9 % | 36,3 % | 31,2 % |
| Omsättningstillväxt | 5,5 % | 30,1 % | 46,2 % | 25,1 % | −6,9 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 % | −2 % | −5,4 % | 1,3 % | 0,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (95)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | 1 603 tkr | 676 tkr |
| Aktuell skattefodran | – | 0 |
| Amortering skuld | – | 15 428 tkr |
| Arets kassaflode | 2 130 tkr | 1 703 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 6 790 tkr | −1 269 tkr |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 1 758 tkr | 23 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | 34 tkr | 55 tkr |
| Betald skatt | 168 tkr | 96 tkr |
| Byggnader mark | 261 514 tkr | 264 762 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 248 229 tkr | 245 765 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 23 167 tkr | 17 963 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 2 339 tkr | 14 101 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 125 tkr | 16 223 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 204 tkr | 4 804 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar omklassificeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring uppskrivningar arets avskrivningar uppskrivet belopp | 508 tkr | 548 tkr |
| Byggnader mark uppskrivningar | 36 452 tkr | 36 960 tkr |
| Erhallen ranta | 58 tkr | 82 tkr |
| Erhallna aktieagartillskott kassaflode | – | 0 |
| Erhallna koncernbidrag | 7 137 tkr | – |
| Erlagd ranta | 6 207 tkr | 5 857 tkr |
| Forandring avskrivning uppskrivna tillgangar | 403 tkr | 435 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 6 790 tkr | −1 269 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 269 tkr | 3 444 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 269 tkr | −3 444 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 6 790 tkr | −1 269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring kassaflode kundfordringar | 215 tkr | 122 tkr |
| Forandring kassaflode lamnade koncernbidrag finansieringsverksamheten | 0 | 152 tkr |
| Forandring kassaflode leverantorsskulder | 1 264 tkr | −18 300 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar | −246 tkr | 2 905 tkr |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | −5 662 tkr | 4 520 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −2 204 tkr | −1 093 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 327 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 11 043 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 11 043 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 11 043 tkr | – |
| Forsaljning till koncernforetag andel | 0,24 | 0 |
| Forskott fran kunder | 44 | 2 042 tkr |
| Forslag disposition | 40 169 tkr | 32 976 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 40 169 tkr | 32 976 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 030 tkr | 1 048 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald hyreskostnad | 246 tkr | 464 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter forutbetald rantekostnad | 784 tkr | 584 tkr |
| Inkop fran koncernforetag andel | 0,174 | 0,243 |
| Inventarier verktyg installationer | 242 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 537 tkr | 333 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 295 tkr | 262 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 204 tkr | 56 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 33 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 1 |
| Justering poster inte ingar kassaflode avskrivningar nedskrivningar | – | 5 367 tkr |
| Justering poster inte ingar kassaflode valutakursdifferenser | – | −3 081 tkr |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 5 745 tkr | 2 286 tkr |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | 23 939 tkr | 20 710 tkr |
| Kassaflode investeringsverksamheten | −27 202 tkr | −14 850 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten | 5 392 tkr | −4 157 tkr |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 9 821 tkr | 6 596 tkr |
| Kortfristiga finansiella skulder | 23 939 tkr | – |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 152 tkr |
| Lamnade lan koncernforetag | 3 906 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 124 900 tkr |
| Likvida medel | 5 393 tkr | 3 264 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart credit | 2 339 tkr | 14 101 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart debit | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 623 | 82 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 922 tkr | 650 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 209 130 tkr | 4 920 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 144 580 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 58 tkr | 82 tkr |
| Ovriga rorelseintakter intaktsslag | 52 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 21 319 tkr | 692 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 21 319 tkr | 692 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 20 753 tkr | 692 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −125 tkr | −16 223 tkr |
| Periodiseringsfonder | 4 696 tkr | 2 493 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 538 tkr | 2 572 tkr |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 1 746 tkr | 1 155 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 824 tkr | 5 982 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 35 691 tkr |
| Stallda sakerheter | 209 430 tkr | 151 000 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 209 430 tkr | 151 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 912 tkr | 1 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter forutbetalda hyresintakter | 2 068 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna loner | – | 244 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna rantekostnader | 612 tkr | 509 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | 231 tkr | 246 tkr |
| Upplysning aktiekapital antal aktier | 500 | 500 |
| Upplysning aktiekapital kvotvarde per aktie | 1 | 1 |
| Uppskjuten skatt | 142 tkr | 479 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader skatteskuld | 9 265 tkr | 9 122 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader skatteskuld temporar skillnad | 44 974 tkr | 44 282 tkr |
| Uppskjuten skatteskuld | 9 265 tkr | 9 122 tkr |
| Uppskrivningsfond | 28 943 tkr | 29 346 tkr |
| Upptagna lan | – | 36 290 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Vallentuna Vargmötet 2:3 ABHuvudarbetsställe
Stålgatan 1, 195 72 Rosersberg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556823-1442
Registreringsdatum
1 november 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.