Vallkärra Jordbruks AB
559012-2130Aktiebolagreg. 2015
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
13 381 tkr
Resultat efter fin. poster
−397 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallkärra 251 Elisbo, 225 91 Lund
Postadress
Vallkärra 251 Elisbo, 225 91 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva jordbruksdrift med lantbruksmaskinkörslor, handel med värdepapper och fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 8 547 tkr | 1 189 tkr | – |
| 2019 | 6 153 tkr | 701 tkr | – |
| 2020 | 9 831 tkr | 691 tkr | 1 765 tkr |
| 2021 | 10 318 tkr | 1 976 tkr | 2 955 tkr |
| 2022 | 12 139 tkr | 643 tkr | 3 365 tkr |
| 2023 | 13 286 tkr | 1 090 tkr | 4 035 tkr |
| 2024 | 14 573 tkr | 3 235 tkr | 6 121 tkr |
| 2025 | 13 381 tkr | −397 tkr | 6 260 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,3 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −3 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt −8,2 % – branschmedian 4,5 %
Median för 5214 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 381 | 14 573 | 13 286 | 12 139 | 10 318 | 9 831 | 6 153 | 8 547 |
| Förändring av lager | −429 | 2 580 | 1 179 | −58 | 379 | 38 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 761 | 1 167 | 1 289 | 1 197 | 1 193 | 1 523 | – | – |
| Rörelseintäkter | 14 714 | 18 320 | 15 753 | 13 279 | 11 891 | 11 391 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 9 936 | 11 476 | 9 970 | 7 525 | 6 225 | 7 213 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 176 | 3 599 | 4 166 | 4 153 | 3 630 | 3 428 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 0 | 8 | 5 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 40 | 46 | 46 | 46 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 112 | 15 075 | 14 176 | 11 724 | 9 908 | 10 692 | – | – |
| Rörelseresultat | −398 | 3 245 | 1 577 | 1 555 | 1 983 | 699 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 4 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 14 | 488 | 913 | 7 | 8 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −10 | −487 | −912 | −7 | −8 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −397 | 3 235 | 1 090 | 643 | 1 976 | 691 | 701 | 1 189 |
| Bokslutsdispositioner | 590 | −594 | −240 | −124 | −460 | −190 | – | – |
| Resultat före skatt | 192 | 2 641 | 850 | 519 | 1 515 | 501 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 53 | 555 | 180 | 108 | 325 | 108 | – | – |
| Årets resultat | 139 | 2 085 | 670 | 411 | 1 190 | 393 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 40 | 86 | 132 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 40 | 86 | 132 | – | – |
| Varulager | 8 630 | 7 825 | 5 969 | 4 072 | 4 137 | 2 837 | – | – |
| Kundfordringar | 127 | 63 | 70 | 62 | 596 | 122 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 769 | 1 853 | 1 776 | 484 | 1 799 | 809 | – | – |
| Kassa och bank | 2 465 | 5 112 | 2 369 | 3 221 | 1 525 | 2 601 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 864 | 14 791 | 10 113 | 7 777 | 7 461 | 6 247 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 864 | 14 791 | 10 113 | 7 817 | 7 547 | 6 379 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 071 | 3 985 | 3 315 | 2 905 | 1 715 | 1 322 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 210 | 6 071 | 3 985 | 3 315 | 2 905 | 1 715 | – | – |
| Eget kapital | 6 260 | 6 121 | 4 035 | 3 365 | 2 955 | 1 765 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 425 | 2 015 | 1 420 | 1 180 | 1 056 | 596 | – | – |
| Långfristiga skulder | 60 | 246 | 234 | 228 | 222 | 216 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 401 | 3 617 | 2 346 | 1 335 | 1 108 | 126 | – | – |
| Skatteskulder | 260 | 380 | 0 | 22 | 128 | 38 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 120 | 6 410 | 4 423 | 3 043 | 3 313 | 3 803 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 864 | 14 791 | 10 113 | 7 817 | 7 547 | 6 379 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,3 % | 52,2 % | 51,1 % | 55 % | 50,3 % | 35,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 79 % | 109 % | 94 % | 122 % | 100 % | 90 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −3 % | 22,3 % | 11,9 % | 12,8 % | 19,2 % | 7,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −3 % | 22,2 % | 8,2 % | 5,3 % | 19,2 % | 7 % | 11,4 % | 13,9 % |
| Omsättningstillväxt | −8,2 % | 9,7 % | 9,5 % | 17,7 % | 5 % | 59,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,2 % | 34,1 % | 16,6 % | 12,2 % | 40,3 % | 22,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 139 tkr | 2 085 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 139 tkr | 2 085 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 085 tkr | −670 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 085 tkr | 670 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 260 tkr | 6 121 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 139 tkr | 2 085 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 590 tkr | −594 tkr |
| Forslag disposition | 6 210 tkr | 6 071 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 210 tkr | 6 071 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 306 tkr | 1 159 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 324 tkr | 324 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 324 tkr | 324 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 2 412 tkr | 1 179 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 6 218 tkr | 6 647 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 60 tkr | 246 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 337 tkr | 632 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 22 tkr | 21 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 60 tkr | 246 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 425 tkr | 2 015 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 437 tkr | 2 391 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Vallkärra Jordbruks ABHuvudarbetsställe
Vallkärra 251 Elisbo, 225 91 Lund
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559012-2130
Registreringsdatum
28 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.