van Zalingen Holding AB
559080-5494Aktiebolagreg. 2016
Hovås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
625 tkr
Resultat efter fin. poster
1 367 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hovås Bautastensväg 11, 436 50 Hovås
Postadress
Hovås Bautastensväg 11, 436 50 Hovås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga aktier och andra andelar i andra företag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 191 tkr | 3 073 tkr | – |
| 2018 | 290 tkr | 4 910 tkr | – |
| 2019 | 345 tkr | 150 tkr | 2 455 tkr |
| 2020 | 2 102 tkr | 80 552 tkr | 83 007 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 451 tkr | 64 005 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −4 183 tkr | 688 tkr |
| 2023 | 1 500 tkr | 360 tkr | 1 077 tkr |
| 2024 | 425 tkr | 196 tkr | 769 tkr |
| 2025 | 625 tkr | 1 367 tkr | 1 850 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 218,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 47,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 625 | 425 | 1 500 | 0 | 0 | 2 102 | 345 | 290 | 1 191 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 0 | 150 | – | – |
| Rörelseintäkter | 625 | 425 | 1 500 | 0 | 0 | 2 102 | 495 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 101 | 96 | 89 | 264 | 254 | 6 417 | 254 | – | – |
| Personalkostnader | 98 | 301 | 134 | 38 | 38 | 20 | 89 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 200 | 397 | 223 | 302 | 291 | 6 437 | 343 | – | – |
| Rörelseresultat | 425 | 28 | 1 277 | −302 | −291 | −4 335 | 152 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 872 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −126 | 146 | 0 | 1 | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 942 | 168 | −917 | −3 881 | 742 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 367 | 196 | 360 | −4 183 | 451 | 80 552 | 150 | 4 910 | 3 073 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 141 | −920 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 367 | 196 | 501 | −5 103 | 451 | 80 552 | 150 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 86 | 94 | 53 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 1 281 | 102 | 390 | −5 103 | 451 | 80 552 | 150 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 306 | 37 119 | 37 220 | 41 657 | 46 136 | 14 430 | 2 251 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 306 | 37 119 | 37 220 | 41 657 | 46 136 | 14 430 | 2 251 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 429 | 1 013 | 1 930 | 318 | 14 | 362 | 3 633 | – | – |
| Kassa och bank | 1 532 | 10 | 61 | 4 649 | 18 128 | 71 155 | 636 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 961 | 1 023 | 1 991 | 4 967 | 18 142 | 71 517 | 4 268 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 266 | 38 141 | 39 211 | 46 624 | 64 278 | 85 947 | 6 520 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 519 | 617 | 638 | 5 740 | 63 504 | 2 405 | 2 255 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 800 | 719 | 1 027 | 638 | 63 955 | 82 957 | 2 405 | – | – |
| Eget kapital | 1 850 | 769 | 1 077 | 688 | 64 005 | 83 007 | 2 455 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 141 | 141 | 141 | 141 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 9 500 | 9 500 | 0 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | 0 | 1 016 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | 400 | 545 | 225 | 16 | 38 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 416 | 27 872 | 28 634 | 45 795 | 131 | 2 799 | 3 924 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 266 | 38 141 | 39 211 | 46 624 | 64 278 | 85 947 | 6 520 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | 410 | – | 215 | 17 048 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20 % | 2 % | 2,8 % | 1,7 % | 99,8 % | 96,7 % | 39,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 26 % | 4 % | 7 % | 11 % | 13 801 % | 2 555 % | 109 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 68,1 % | 6,5 % | 85,1 % | – | – | −206,2 % | 44 % | – | – |
| Vinstmarginal | 218,7 % | 46,1 % | 24 % | – | – | 3 832,2 % | 43,5 % | 1 693,1 % | 258 % |
| Omsättningstillväxt | 47,1 % | −71,7 % | – | – | −100 % | 509,3 % | 19 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 69,2 % | 13,3 % | 36,2 % | −742,2 % | 0,7 % | 97 % | 6,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 625 tkr | 425 tkr | 1 500 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 2 102 tkr | 345 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 431 tkr | 21 930 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 431 tkr | 21 930 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 19 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 850 tkr | 15 164 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 9 245 tkr | 19 365 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 10 882 tkr | 1 600 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 763 tkr | 1 789 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 195 tkr | 290 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 4 396 tkr | 4 201 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 281 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 281 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −102 tkr | −390 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 102 tkr | 390 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 410 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 850 tkr | 769 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 281 tkr | 102 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 410 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 425 tkr | 906 tkr |
| Forslag disposition | 1 800 tkr | 719 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 600 tkr | 719 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 195 tkr | 290 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 106 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 7 017 tkr | 26 738 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 9 500 tkr |
| Ovriga skatter | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 1 136 tkr | 331 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 570 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
van Zalingen Holding ABHuvudarbetsställe
Hovås Bautastensväg 11, 436 50 Hovås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559080-5494
Registreringsdatum
17 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.