Vanberg Beskow AB
559140-6961Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
698 tkr
Resultat efter fin. poster
−70 tkr
Soliditet
27 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bredåkersvägen 10, 217 63 Malmö
Postadress
Bredåkersvägen 10, 217 63 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Artistframträdanden, musik- och teaterproduktion, musikpedagogisk verksamhet, handel med instrument, maskörverksamhet, stylistverksamhet, konstnärlig verksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 301 tkr | 57 tkr | 93 tkr |
| 2019 | 1 871 tkr | 11 tkr | 55 tkr |
| 2020 | 911 tkr | 12 tkr | 63 tkr |
| 2021 | 981 tkr | 195 tkr | 174 tkr |
| 2022 | 579 tkr | 4 tkr | 176 tkr |
| 2023 | 301 tkr | 10 tkr | 80 tkr |
| 2024 | 858 tkr | 65 tkr | 124 tkr |
| 2025 | 698 tkr | −70 tkr | 124 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,7 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal −10 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −18,7 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 698 | 858 | 301 | 579 | 981 | 911 | 1 871 | 1 301 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 36 | 64 | 840 | 414 | – | – |
| Rörelseintäkter | 698 | 858 | 337 | 643 | 1 821 | 1 325 | 1 871 | 1 301 |
| Råvaror och förnödenheter | 62 | 77 | 38 | 21 | 46 | 0 | 33 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 219 | 205 | 148 | 84 | 325 | 229 | 380 | 451 |
| Personalkostnader | 487 | 512 | 142 | 534 | 1 255 | 1 083 | 1 445 | 792 |
| Rörelsekostnader | 768 | 794 | 327 | 639 | 1 626 | 1 313 | 1 858 | 1 244 |
| Rörelseresultat | −70 | 64 | 10 | 4 | 195 | 12 | 12 | 57 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | 0 | 1 |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | −0 | −0 | −0 | −1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −70 | 65 | 10 | 4 | 195 | 12 | 11 | 57 |
| Bokslutsdispositioner | 68 | −13 | −4 | 0 | −51 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −1 | 52 | 6 | 4 | 144 | 12 | 11 | 57 |
| Skatt på årets resultat | −1 | 8 | 1 | 1 | 33 | 3 | 7 | 15 |
| Årets resultat | 0 | 44 | 4 | 2 | 111 | 8 | 4 | 43 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 83 | 54 | 31 | 39 | 105 | 57 | 24 |
| Kortfristiga fordringar | 103 | 151 | 107 | 142 | 365 | 183 | 280 | 24 |
| Kassa och bank | 363 | 336 | 200 | 735 | 529 | 446 | 229 | 1 106 |
| Omsättningstillgångar | 466 | 487 | 307 | 877 | 894 | 629 | 509 | 1 131 |
| Summa tillgångar | 466 | 487 | 307 | 877 | 894 | 629 | 509 | 1 131 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 74 | 30 | 26 | 124 | 13 | 5 | 1 | 0 |
| Fritt eget kapital | 74 | 74 | 30 | 126 | 124 | 13 | 5 | 43 |
| Eget kapital | 124 | 124 | 80 | 176 | 174 | 63 | 55 | 93 |
| Obeskattade reserver | 0 | 68 | 56 | 51 | 51 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | 0 | 1 | 0 | 8 | 1 | 0 |
| Skatteskulder | 4 | 12 | 11 | 64 | 48 | 43 | 51 | 27 |
| Kortfristiga skulder | 341 | 294 | 171 | 650 | 669 | 566 | 454 | 1 038 |
| Summa eget kapital och skulder | 466 | 487 | 307 | 877 | 894 | 629 | 509 | 1 131 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,7 % | 36,7 % | 40,6 % | 24,7 % | 24 % | 10 % | 10,7 % | 8,2 % |
| Kassalikviditet | 136 % | 166 % | 179 % | 135 % | 134 % | 111 % | 112 % | 109 % |
| Rörelsemarginal | −10 % | 7,5 % | 3,4 % | 0,6 % | 19,9 % | 1,3 % | 0,7 % | 4,4 % |
| Vinstmarginal | −10 % | 7,6 % | 3,3 % | 0,7 % | 19,9 % | 1,3 % | 0,6 % | 4,4 % |
| Omsättningstillväxt | −18,7 % | 185,1 % | −48 % | −41 % | 7,7 % | −51,3 % | 43,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 35,4 % | 5,6 % | 1,2 % | 63,7 % | 13,5 % | 7,2 % | 46 % |
| Omsättning per anställd | 349 tkr | 429 tkr | 151 tkr | 290 tkr | 491 tkr | 456 tkr | 936 tkr | 1 301 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 48 | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 48 | 44 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −44 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 44 tkr | 4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 68 tkr | −13 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 52 tkr | – |
| Forslag disposition | 74 tkr | 74 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 74 tkr | 74 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 2 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | – | 51 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 51 tkr | 66 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 272 tkr | 260 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 68 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 65 tkr | 17 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Vanberg Beskow ABHuvudarbetsställe
Bredåkersvägen 10, 217 63 Malmö
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559140-6961
Registreringsdatum
19 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.