Vanrop Creative Media AB
559306-9759Aktiebolagreg. 2021
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 920 tkr
Resultat efter fin. poster
474 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Järla Gårdsväg 19, 131 60 Nacka
Postadress
c/o Jean-Michael Vanrop, Järla Gårdsväg 19, 131 60 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Företaget bedriver fotografverksamhet framförallt riktat mot fastighetsbranschen.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | – | – |
| 2022 | 844 tkr | 34 tkr | 45 tkr |
| 2023 | 1 591 tkr | 265 tkr | 246 tkr |
| 2024 | 1 670 tkr | 206 tkr | 247 tkr |
| 2025 | 1 887 tkr | 533 tkr | 475 tkr |
| 2026 | 1 920 tkr | 474 tkr | 490 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,1 % – branschmedian 68,3 %
Vinstmarginal 24,7 % – branschmedian 9,3 %
Omsättningstillväxt 1,8 % – branschmedian −3,8 %
Median för 10899 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 920 | 1 887 | 1 670 | 1 591 | 844 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 138 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 920 | 2 024 | 1 670 | 1 591 | 844 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 178 | 214 | 14 | – |
| Handelsvaror | 220 | 242 | 108 | 64 | 80 | – |
| Övriga externa kostnader | 477 | 422 | 442 | 595 | 375 | – |
| Personalkostnader | 734 | 805 | 730 | 439 | 337 | – |
| Av- och nedskrivningar | 16 | 14 | 14 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 447 | 1 483 | 1 472 | 1 326 | 807 | – |
| Rörelseresultat | 474 | 541 | 198 | 265 | 37 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | −5 | 7 | 0 | −0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 3 | −0 | 0 | 3 | – |
| Finansiella poster | 0 | −8 | 7 | −0 | −3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 474 | 533 | 206 | 265 | 34 | – |
| Resultat före skatt | 474 | 533 | 206 | 265 | 34 | – |
| Skatt på årets resultat | 99 | 116 | 48 | 64 | 14 | – |
| Årets resultat | 375 | 418 | 158 | 201 | 20 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 27 | 41 | 54 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 | 27 | 41 | 54 | – | – |
| Kundfordringar | 74 | 60 | 14 | 0 | 20 | – |
| Kortfristiga fordringar | 140 | 364 | 254 | 346 | 307 | – |
| Kassa och bank | 528 | 399 | 174 | 227 | 35 | – |
| Omsättningstillgångar | 669 | 763 | 429 | 574 | 342 | – |
| Summa tillgångar | 680 | 790 | 469 | 628 | 342 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 90 | 32 | 65 | 20 | – | – |
| Fritt eget kapital | 465 | 450 | 222 | 221 | 20 | – |
| Eget kapital | 490 | 475 | 247 | 246 | 45 | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 6 | 15 | 9 | – | – |
| Skatteskulder | 82 | 92 | 103 | 78 | 14 | – |
| Kortfristiga skulder | 190 | 315 | 222 | 382 | 297 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 680 | 790 | 469 | 628 | 342 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 350 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,1 % | 60,1 % | 52,7 % | 39,2 % | 13,2 % | – |
| Kassalikviditet | 352 % | 242 % | 193 % | 150 % | 115 % | – |
| Rörelsemarginal | 24,7 % | 28,7 % | 11,9 % | 16,7 % | 4,4 % | – |
| Vinstmarginal | 24,7 % | 28,2 % | 12,3 % | 16,7 % | 4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 1,8 % | 13 % | 5 % | 88,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 76,6 % | 87,9 % | 63,7 % | 81,6 % | 44,8 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 920 tkr | 1 887 tkr | – | 1 591 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 375 tkr | 418 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 375 tkr | 418 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −418 tkr | −158 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 418 tkr | 158 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 360 tkr | 190 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 490 tkr | 475 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 375 tkr | 418 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 360 tkr | 190 tkr |
| Forslag disposition | 465 tkr | 450 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 465 tkr | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 66 tkr | 110 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 12 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 68 tkr | 68 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 56 tkr | 41 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 16 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 172 | 195 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 103 tkr | 142 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 74 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 15 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Vanrop Creative Media ABHuvudarbetsställe
Järla Gårdsväg 19, 131 60 Nacka
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559306-9759
Registreringsdatum
15 mars 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 74.200 – Fotoverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.