swereg

Väntsilä Försäljning och Fastighet Aktiebolag

556513-8780Aktiebolagreg. 1995

Fastighet & mäklare
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Huddinge, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

944 tkr

−4 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

180 tkr

+62 % mot föregående år

Soliditet

93 %

−2,3 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Musseronvägen 1 C, 141 60 Huddinge

Postadress

Musseronvägen 1 C, 141 60 Huddinge

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva försäljning, såsom biltillbehör, samt äga och förvalta fastighet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20171 110 tkr201 tkr–
20181 014 tkr215 tkr–
2019934 tkr−106 tkr2 214 tkr
2020969 tkr185 tkr2 366 tkr
2021961 tkr351 tkr2 120 tkr
2022947 tkr153 tkr2 018 tkr
20231 226 tkr275 tkr1 999 tkr
2024979 tkr111 tkr1 894 tkr
2025944 tkr180 tkr1 799 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 93,1 % – branschmedian 22,2 %

Vinstmarginal 19,1 % – branschmedian 13,8 %

Omsättningstillväxt −3,6 % – branschmedian 2,4 %

Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Nettoomsättning9449791 2269479619699341 0141 110
Rörelseintäkter9449791 226947961969934––
Övriga externa kostnader7438509207635797491 004––
Av- och nedskrivningar31313131313536––
Rörelsekostnader7748819517946107841 040––
Rörelseresultat17098275153351185−106––
Ränteintäkter och liknande10130––––––
Räntekostnader och liknande0000000––
Finansiella poster10130−00−0−0––
Resultat efter finansiella poster180111275153351185−106215201
Bokslutsdispositioner−400−60−38–076––
Resultat före skatt140111215115351185−30––
Skatt på årets resultat2923442475330––
Årets resultat1118817091276151−30––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Materiella anläggningstillgångar9639941 0251 0561 0871 1171 153––
Anläggningstillgångar9639941 0251 0561 0871 1171 153––
Kortfristiga fordringar46682622213150––
Kassa och bank1 0421 0051 1721 2161 1841 3191 106––
Omsättningstillgångar1 0881 0731 1981 2371 2051 3511 156––
Summa tillgångar2 0512 0672 2232 2932 2922 4682 309––
Aktiekapital200200200200200200200––
Bundet eget kapital240240240240240240240––
Balanserat resultat1 4491 5661 5891 6871 6041 9742 004––
Fritt eget kapital1 5591 6541 7591 7781 8802 1261 974––
Eget kapital1 7991 8941 9992 0182 1202 3662 214––
Obeskattade reserver138989838–––––
Skatteskulder––0524530––
Kortfristiga skulder1147612623717210295––
Summa eget kapital och skulder2 0512 0672 2232 2932 2922 4682 309––

* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021202020192018*2017*
Föreslagen utdelning (tkr)216205194189193––––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020201920182017
Soliditet93,1 %95,4 %93,4 %89,3 %92,5 %95,9 %95,9 %––
Kassalikviditet956 %1 417 %954 %523 %701 %1 320 %1 223 %––
Rörelsemarginal18 %10 %22,4 %16,2 %36,5 %19,1 %−11,3 %––
Vinstmarginal19,1 %11,3 %22,4 %16,2 %36,5 %19,1 %−11,4 %21,2 %18,1 %
Omsättningstillväxt−3,6 %−20,2 %29,5 %−1,5 %−0,8 %3,8 %−7,9 %––
Avkastning på eget kapital6,2 %4,6 %8,5 %4,5 %13 %6,4 %−1,4 %––
Omsättning per anställd–––––––––
Övriga poster i årsredovisningen (25)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital111 tkr88 tkr
Byggnader mark963 tkr994 tkr
Byggnader mark anskaffningsvarden1 995 tkr1 995 tkr
Byggnader mark avskrivningar1 031 tkr1 001 tkr
Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar31 tkr31 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat111 tkr88 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−88 tkr−170 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning88 tkr170 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning205 tkr194 tkr
Forandring eget kapital totalt1 799 tkr1 894 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat111 tkr88 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning205 tkr194 tkr
Forandring periodiseringsfond−40 tkr0
Forslag disposition1 559 tkr1 654 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning1 344 tkr1 449 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter20 tkr30 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden12 tkr12 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar12 tkr12 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga26 tkr38 tkr
Ovriga kortfristiga skulder38 tkr22 tkr
Periodiseringsfonder138 tkr98 tkr
Reservfond40 tkr40 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter76 tkr54 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –

  • Väntsilä Försäljning och Fastighet AktiebolagHuvudarbetsställe

    Musseronvägen 1 C, 141 60 Huddinge

    Fastighet & mäklare

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556513-8780

Registreringsdatum

19 juni 1995

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Huddinge, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

200 000 kr

SNI-koder

Fastighet & mäklare

  • SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler