Varbergskarossen Stenfastigheter AB
556588-7576Aktiebolagreg. 2000
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
577 tkr
Resultat efter fin. poster
19 tkr
Soliditet
44 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Postadress
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av fast och lös egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 273 tkr | −92 tkr | – |
| 2019 | 495 tkr | 7 tkr | – |
| 2020 | 447 tkr | −13 tkr | 832 tkr |
| 2021 | 466 tkr | −12 tkr | 1 012 tkr |
| 2022 | 479 tkr | −24 tkr | 3 075 tkr |
| 2023 | 525 tkr | −39 tkr | 3 126 tkr |
| 2024 | 561 tkr | −63 tkr | 3 178 tkr |
| 2025 | 577 tkr | 19 tkr | 3 316 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 43,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 3,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 577 | 561 | 525 | 479 | 466 | 447 | 495 | 273 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 28 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 577 | 561 | 553 | 479 | 466 | 447 | – | – |
| Handelsvaror | 207 | 180 | 184 | 201 | 162 | 130 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 47 | 61 | 27 | 24 | 24 | 25 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 155 | 154 | 153 | 149 | 149 | 149 | – | – |
| Rörelsekostnader | 410 | 395 | 363 | 373 | 334 | 303 | – | – |
| Rörelseresultat | 167 | 165 | 190 | 106 | 131 | 144 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 13 | 8 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 164 | 241 | 237 | 130 | 143 | 156 | – | – |
| Finansiella poster | −149 | −228 | −229 | −130 | −143 | −156 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 19 | −63 | −39 | −24 | −12 | −13 | 7 | −92 |
| Bokslutsdispositioner | 120 | 115 | 90 | 190 | 200 | 133 | – | – |
| Resultat före skatt | 139 | 52 | 51 | 166 | 188 | 120 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 0 | 0 | 3 | 8 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 138 | 52 | 51 | 163 | 180 | 120 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 927 | 6 873 | 6 982 | 7 122 | 7 169 | 7 318 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 595 | 560 | 432 | 134 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 522 | 7 433 | 7 414 | 7 256 | 7 169 | 7 318 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 12 | 13 | 21 | 16 | 9 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 80 | 239 | 317 | 529 | 592 | 660 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 93 | 252 | 338 | 545 | 600 | 668 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 615 | 7 684 | 7 751 | 7 801 | 7 769 | 7 986 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 078 | 3 026 | 2 975 | 2 812 | 612 | 612 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 216 | 3 078 | 3 026 | 2 975 | 912 | 732 | – | – |
| Eget kapital | 3 316 | 3 178 | 3 126 | 3 075 | 1 012 | 832 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 175 | – | 4 375 | 4 475 | 6 511 | 6 944 | – | – |
| Leverantörsskulder | 15 | 56 | 20 | 0 | 9 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 10 | 9 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 124 | 4 506 | 250 | 251 | 246 | 210 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 615 | 7 684 | 7 751 | 7 801 | 7 769 | 7 986 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 43,5 % | 41,3 % | 40,3 % | 39,4 % | 13 % | 10,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 75 % | 6 % | 135 % | 218 % | 244 % | 318 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 29 % | 29,5 % | 36,1 % | 22,1 % | 28,2 % | 32,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,2 % | −11,2 % | −7,4 % | −5 % | −2,6 % | −2,9 % | 1,4 % | −33,7 % |
| Omsättningstillväxt | 3 % | 6,8 % | 9,6 % | 2,8 % | 4,3 % | −9,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,2 % | 1,6 % | 1,6 % | 5,3 % | 17,8 % | 14,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 138 tkr | 52 tkr |
| Byggnader mark | 6 826 tkr | 6 768 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 8 659 tkr | 8 449 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 833 tkr | 1 682 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 210 tkr | 45 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 152 tkr | 149 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 120 tkr | 115 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 138 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −52 tkr | −51 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 52 tkr | 51 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 316 tkr | 3 178 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 138 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 595 tkr | 560 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 595 tkr | 560 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 100 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 135 tkr | 128 tkr |
| Forslag disposition | 3 216 tkr | 3 078 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 216 tkr | 3 078 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 13 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 100 tkr | 4 375 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 175 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 101 tkr | 101 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 101 tkr | 101 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 75 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Varbergskarossen Stenfastigheter ABHuvudarbetsställe
Alfred Wigelius Väg 10, 412 49 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556588-7576
Registreringsdatum
14 juni 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.