Värdeskapande i Norden AB
559081-4249Aktiebolagreg. 2016
Kungälv, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 455 tkr
Resultat efter fin. poster
957 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solbräckegatan 33, 442 45 Kungälv
Postadress
Solbräckegatan 33, 442 45 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva ekonomisk konsultverksamhet åt mindre och medelstora företag samt äga och förvalta värdepapper och fastigheter och med detta förenliga verksamheter. Aktiebolaget ska bedriva rekrytering och uthyrning av personal, konsultarbete inom verksamhetsutveckling och affärsutveckling samt kapitalplacering och därmed förenlig verksamhet. Företaget ska också bedriva handel och försäljning av profilkläder, arbets- kläder, presentreklam och med detta förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 511 tkr | 284 tkr | – |
| 2018 | 662 tkr | 540 tkr | – |
| 2019 | 1 084 tkr | 804 tkr | 1 000 tkr |
| 2020 | 1 221 tkr | −44 tkr | 956 tkr |
| 2021 | 754 tkr | 37 tkr | 993 tkr |
| 2022 | 1 745 tkr | 956 tkr | 1 752 tkr |
| 2023 | 2 912 tkr | 655 tkr | 2 272 tkr |
| 2024 | 5 913 tkr | 2 331 tkr | 4 121 tkr |
| 2025 | 4 455 tkr | 957 tkr | 4 881 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 21,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −24,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 455 | 5 913 | 2 912 | 1 745 | 754 | 1 221 | 1 084 | 662 | 511 |
| Övriga rörelseintäkter | 21 | 11 | 0 | 78 | 26 | 6 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 476 | 5 925 | 2 912 | 1 823 | 779 | 1 227 | 1 084 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 478 | 2 688 | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 148 | −235 | 1 555 | 26 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 115 | 72 | 507 | 660 | 254 | 268 | 10 | – | – |
| Personalkostnader | 894 | 1 109 | 197 | 182 | 488 | 1 002 | 270 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 640 | 3 635 | 2 259 | 867 | 741 | 1 270 | 280 | – | – |
| Rörelseresultat | 837 | 2 290 | 653 | 956 | 38 | −43 | 804 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 125 | 41 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 120 | 41 | 1 | 0 | −1 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 957 | 2 331 | 655 | 956 | 37 | −44 | 804 | 540 | 284 |
| Resultat före skatt | 957 | 2 331 | 655 | 956 | 37 | −44 | 804 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 196 | 482 | 135 | 196 | – | 0 | 177 | – | – |
| Årets resultat | 760 | 1 849 | 520 | 760 | 37 | −44 | 627 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 33 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 33 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 568 | 716 | 481 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 986 | 2 635 | 967 | 407 | 59 | 128 | 1 173 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 455 | 2 978 | 1 169 | 631 | 517 | 1 006 | 1 173 | – | – |
| Kassa och bank | 2 899 | 2 331 | 1 510 | 2 161 | 662 | 238 | 439 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 921 | 6 025 | 3 159 | 2 793 | 1 179 | 1 244 | 1 612 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 955 | 6 025 | 3 159 | 2 793 | 1 179 | 1 244 | 1 612 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 071 | 2 222 | 1 702 | 943 | 906 | 950 | 323 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 831 | 4 071 | 2 222 | 1 702 | 943 | 906 | 950 | – | – |
| Eget kapital | 4 881 | 4 121 | 2 272 | 1 752 | 993 | 956 | 1 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 378 | 729 | 280 | 282 | 7 | 6 | 2 | – | – |
| Skatteskulder | 263 | 417 | 329 | 195 | 0 | 0 | 241 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 073 | 1 904 | 887 | 1 041 | 186 | 289 | 612 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 955 | 6 025 | 3 159 | 2 793 | 1 179 | 1 244 | 1 612 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82 % | 68,4 % | 71,9 % | 62,7 % | 84,2 % | 76,8 % | 62 % | – | – |
| Kassalikviditet | 499 % | 279 % | 302 % | 268 % | 633 % | 431 % | 263 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,8 % | 38,7 % | 22,4 % | 54,8 % | 5,1 % | −3,5 % | 74,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,5 % | 39,4 % | 22,5 % | 54,8 % | 4,9 % | −3,6 % | 74,2 % | 81,6 % | 55,6 % |
| Omsättningstillväxt | −24,7 % | 103,1 % | 66,9 % | 131,4 % | −38,3 % | 12,6 % | 63,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,6 % | 44,9 % | 22,9 % | 43,4 % | 3,7 % | −4,7 % | 62,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 455 tkr | 5 913 tkr | 2 912 tkr | 1 745 tkr | 377 tkr | 611 tkr | 1 084 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 760 tkr | 1 849 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 760 tkr | 1 849 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 849 tkr | −520 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 849 tkr | 520 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 881 tkr | 4 121 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 760 tkr | 1 849 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 4 831 tkr | 4 071 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 831 tkr | 4 071 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 33 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 38 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 4 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 38 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 568 tkr | 716 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 318 tkr | 69 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 407 tkr | 738 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 152 tkr | 274 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 25 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Värdeskapande i Norden ABHuvudarbetsställe
Solbräckegatan 33, 442 45 Kungälv
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559081-4249
Registreringsdatum
21 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungälv, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- SNI 46.420 – Partihandel med kläder och skodon
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 46.499 – Partihandel med övriga hushållsvaror
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.