Varggransstugan AB
559182-8248Aktiebolagreg. 2018
Vemdalen, Jämtlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
784 tkr
Resultat efter fin. poster
−51 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
0
Varggransstugan
Varggransstugan en restaurang och krog med en bar på fjället i Vemdalen nära Vemdalsskalet, Björnrike och Skistar där vi bjuder skoteråkare, skidåkare, fjällvandrare och aktiva turister på mat öl och vin såväl som kaffe och bullar. På skidor, skoter eller ni som fridluft vandring är välkomna på lunc
varggransstugan.se
Adresser
Besöksadress
Karl Xi:s Väg 13, 846 71 Vemdalen
Postadress
c/o Lars Molitor, Karl Xi:s Väg 13, 846 71 Vemdalen
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt utföra tjänster och rådgivning inom rese- och turistnäringen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 432 tkr | 96 tkr | – |
| 2022 | 3 076 tkr | 381 tkr | – |
| 2023 | 3 151 tkr | 296 tkr | – |
| 2024 | 1 292 tkr | −239 tkr | 1 313 tkr |
| 2025 | 784 tkr | −51 tkr | 1 262 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 39,3 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −6,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −39,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 784 | 1 292 | 3 151 | 3 076 | 2 432 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 40 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 784 | 1 332 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 428 | 420 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 283 | 656 | – | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 328 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 88 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 755 | 1 492 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 29 | −160 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 80 | 79 | – | – | – |
| Finansiella poster | −80 | −79 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −51 | −239 | 296 | 381 | 96 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 160 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −51 | −79 | – | – | – |
| Årets resultat | −51 | −79 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 740 | 2 784 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 740 | 2 784 | – | – | – |
| Varulager | 0 | 22 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 55 | 41 | – | – | – |
| Kassa och bank | 412 | 482 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 468 | 545 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 208 | 3 329 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 263 | 1 341 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 212 | 1 263 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 262 | 1 313 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 800 | 1 800 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 25 | 86 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 13 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 147 | 216 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 208 | 3 329 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 39,3 % | 39,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 319 % | 242 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | −12,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −6,5 % | −18,5 % | 9,4 % | 12,4 % | 3,9 % |
| Omsättningstillväxt | −39,3 % | −59 % | 2,4 % | 26,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −4 % | −6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 292 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −51 tkr | −79 tkr |
| Byggnader mark | 2 670 tkr | 2 680 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 2 751 tkr | 2 751 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 81 tkr | 71 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 20 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 114 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −51 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 79 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −79 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 262 tkr | 1 313 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −51 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 160 tkr |
| Forslag disposition | 1 212 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 212 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 16 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 71 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 340 tkr | 340 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 269 tkr | 235 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 34 tkr | 68 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 22 tkr |
| Lan delagare narstaende | 450 tkr | 0 |
| Lan delagare narstaende anskaffningsvarden | 450 tkr | 0 |
| Lan delagare narstaende forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 450 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 350 tkr | 1 800 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 41 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 32 tkr | 62 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 450 tkr | 1 800 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 350 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 90 tkr | 56 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Varggransstugan ABHuvudarbetsställe
Karl Xi:s Väg 13, 846 71 Vemdalen
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559182-8248
Registreringsdatum
30 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härjedalen, Jämtlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.