Varvstallet Fastighets AB
559110-5068Aktiebolagreg. 2017
Hudiksvall, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
640 tkr
Resultat efter fin. poster
76 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Varvsgatan 8, 824 55 Hudiksvall
Postadress
Varvsgatan 8, 824 55 Hudiksvall
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 162 tkr | −108 tkr | – |
| 2019 | 341 tkr | −49 tkr | – |
| 2020 | 531 tkr | 50 tkr | −126 tkr |
| 2021 | 572 tkr | 156 tkr | 30 tkr |
| 2022 | 566 tkr | 83 tkr | 100 tkr |
| 2023 | 546 tkr | −55 tkr | 44 tkr |
| 2024 | 597 tkr | −28 tkr | 97 tkr |
| 2025 | 640 tkr | 76 tkr | 157 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 3 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 11,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 7,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 640 | 597 | 546 | 566 | 572 | 531 | 341 | 162 |
| Rörelseintäkter | 640 | 597 | 546 | 566 | 572 | 531 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 288 | 292 | 270 | 256 | 234 | 259 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 126 | 126 | 113 | 85 | 85 | 84 | – | – |
| Rörelsekostnader | 413 | 418 | 383 | 342 | 320 | 343 | – | – |
| Rörelseresultat | 227 | 179 | 163 | 225 | 253 | 188 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 151 | 207 | 218 | 142 | 97 | 138 | – | – |
| Finansiella poster | −151 | −207 | −218 | −142 | −97 | −138 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 76 | −28 | −55 | 83 | 156 | 50 | −49 | −108 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 80 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 76 | 52 | −55 | 83 | 156 | 50 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 16 | – | 0 | 13 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 60 | 52 | −55 | 69 | 156 | 50 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 992 | 4 545 | 4 496 | 4 364 | 4 440 | 4 525 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 992 | 4 545 | 4 496 | 4 364 | 4 440 | 4 525 | – | – |
| Kundfordringar | 8 | 18 | 125 | 14 | 16 | 95 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 46 | 141 | 38 | 22 | 101 | – | – |
| Kassa och bank | 168 | 250 | 0 | 118 | 345 | 269 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 181 | 296 | 141 | 156 | 367 | 369 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 174 | 4 842 | 4 637 | 4 520 | 4 807 | 4 895 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 47 | −6 | 50 | −20 | −176 | −226 | – | – |
| Fritt eget kapital | 107 | 47 | −6 | 50 | −20 | −176 | – | – |
| Eget kapital | 157 | 97 | 44 | 100 | 30 | −126 | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 248 | 3 353 | 3 382 | 3 178 | 3 283 | 3 388 | – | – |
| Leverantörsskulder | 8 | 12 | 23 | 22 | 22 | 173 | – | – |
| Skatteskulder | 9 | 0 | 21 | 37 | 52 | 45 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 769 | 1 392 | 1 211 | 1 242 | 1 493 | 1 632 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 174 | 4 842 | 4 637 | 4 520 | 4 807 | 4 895 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 3 % | 2 % | 1 % | 2,2 % | 0,6 % | −2,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 10 % | 21 % | 12 % | 13 % | 25 % | 23 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,4 % | 30 % | 29,8 % | 39,7 % | 44,2 % | 35,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 11,8 % | −4,7 % | −10,1 % | 14,6 % | 27,3 % | 9,3 % | −14,4 % | −66,8 % |
| Omsättningstillväxt | 7,2 % | 9,3 % | −3,5 % | −1,1 % | 7,8 % | 55,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,4 % | 54 % | −123,7 % | 69,8 % | 519,5 % | −39,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 60 tkr | 52 tkr |
| Byggnader mark | 3 965 tkr | 4 035 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 456 tkr | 4 456 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 491 tkr | 421 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 70 tkr | 70 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 60 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −52 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 52 tkr | −55 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 157 tkr | 97 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 60 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 107 tkr | 47 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 107 tkr | 47 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 280 tkr | 335 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 505 tkr | 505 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 226 tkr | 170 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 56 tkr | 56 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 441 tkr | 2 546 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 740 | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 35 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 105 tkr | 105 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 387 tkr | 387 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 861 tkr | 2 966 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 748 tkr | 175 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 541 tkr | 1 141 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 500 tkr | 3 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 71 tkr | 92 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Varvstallet Fastighets ABHuvudarbetsställe
Varvsgatan 8, 824 55 Hudiksvall
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559110-5068
Registreringsdatum
2 maj 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hudiksvall, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.