swereg

Vassbo Logi & Event AB

559386-0058Aktiebolagreg. 2022

Hotell & boende
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Falun, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 449 tkr

+15 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

125 tkr

+166 % mot föregående år

Soliditet

43 %

+4,2 p.e. mot föregående år

Anställda

3

−25 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

vassbo.se

vassbo.se

Adresser

Besöksadress

Vassbo 30, 791 93 Falun

Postadress

Vassbo 30, 791 93 Falun

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva vandrarhem, hotell och eventverksamhet

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20232 739 tkr632 tkr525 tkr
20242 136 tkr−190 tkr334 tkr
20252 449 tkr125 tkr460 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 42,6 % – branschmedian 37,7 %

Vinstmarginal 5,1 % – branschmedian 2,5 %

Omsättningstillväxt 14,7 % – branschmedian 2,4 %

Median för 3120 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning2 4492 1362 739
Övriga rörelseintäkter292246189
Rörelseintäkter2 7412 3822 928
Råvaror och förnödenheter1 040262252
Övriga externa kostnader405896940
Personalkostnader1 1541 4081 090
Av- och nedskrivningar777
Rörelsekostnader2 6072 5732 288
Rörelseresultat134−191640
Ränteintäkter och liknande−000
Räntekostnader och liknande908
Finansiella poster−90−8
Resultat efter finansiella poster125−190632
Resultat före skatt125−190632
Skatt på årets resultat–0132
Årets resultat125−190500

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar142229
Finansiella anläggningstillgångar500500500
Anläggningstillgångar514522529
Kundfordringar29910464
Kortfristiga fordringar38010664
Kassa och bank186244189
Omsättningstillgångar566349253
Summa tillgångar1 080871781
Aktiekapital252525
Bundet eget kapital252525
Balanserat resultat3095000
Fritt eget kapital435309500
Eget kapital460334525
Leverantörsskulder19011327
Skatteskulder2811097
Kortfristiga skulder620537257
Summa eget kapital och skulder1 080871781

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda344

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet42,6 %38,4 %67,2 %
Kassalikviditet91 %65 %98 %
Rörelsemarginal5,5 %−8,9 %23,4 %
Vinstmarginal5,1 %−8,9 %23,1 %
Omsättningstillväxt14,7 %−22 %–
Avkastning på eget kapital27,3 %−57 %95,2 %
Omsättning per anställd816 tkr534 tkr685 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (23)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar500 tkr500 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden500 tkr500 tkr
Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar–0
Arets resultat eget kapital125 tkr−190 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat125 tkr−190 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning190 tkr−500 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−190 tkr500 tkr
Forandring eget kapital totalt460 tkr334 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat125 tkr−190 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forslag disposition435 tkr309 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning435 tkr309 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter9 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar14 tkr22 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden36 tkr36 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar22 tkr14 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop–0
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar7 tkr7 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga72 tkr2 tkr
Ovriga kortfristiga skulder48 tkr43 tkr
Stallda sakerheter500 tkr500 tkr
Stallda sakerheter foretagsinteckningar500 tkr500 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter353 tkr269 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Vassbo Logi & Event ABHuvudarbetsställe

    Vassbo 30, 791 93 Falun

    Hotell & boende

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559386-0058

Registreringsdatum

21 juni 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Falun, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Hotell & boende

  • SNI 55.101 – Hotellverksamhet med restaurangrörelse

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler