Väst Invest Askim AB
556991-5860Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
26 tkr
Resultat efter fin. poster
345 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ceresplatsen 2, 417 58 Göteborg
Postadress
c/o Mikael Wanstig, Ceresplatsen 2, 417 58 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget förmedlar finansiella tjänster avseende investering av kapital och placeringsrådgivning samt försäkringar till företag och privatpersoner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 285 tkr | −220 tkr | – |
| 2020 | 462 tkr | 600 tkr | – |
| 2021 | 1 474 tkr | 1 475 tkr | 1 816 tkr |
| 2022 | 929 tkr | −126 tkr | 1 289 tkr |
| 2023 | 1 198 tkr | −32 tkr | 1 067 tkr |
| 2024 | 936 tkr | 19 tkr | 936 tkr |
| 2025 | 26 tkr | 345 tkr | 850 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,8 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 1 323,2 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt −97,2 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 | 936 | 1 198 | 929 | 1 474 | 462 | 285 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 491 | 325 | 165 | −70 | 1 025 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 517 | 1 261 | 1 363 | 858 | 2 498 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 357 | 497 | 638 | 456 | 320 | – | – |
| Personalkostnader | 813 | 749 | 715 | 573 | 702 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 2 | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 45 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 177 | 1 249 | 1 397 | 1 030 | 1 022 | – | – |
| Rörelseresultat | 340 | 12 | −34 | −171 | 1 476 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 7 | 9 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 7 | 12 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 5 | 6 | 2 | 45 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 345 | 19 | −32 | −126 | 1 475 | 600 | −220 |
| Resultat före skatt | 345 | 19 | −32 | −126 | 1 475 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 80 | – | – | 0 | 113 | – | – |
| Årets resultat | 264 | 19 | −32 | −126 | 1 363 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 34 | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 408 | 455 | 351 | 467 | 351 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 435 | 488 | 351 | 467 | 351 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 207 | 129 | 234 | 414 | 73 | – | – |
| Kassa och bank | 360 | 540 | 530 | 589 | 1 631 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 567 | 669 | 763 | 1 003 | 1 704 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 002 | 1 158 | 1 114 | 1 470 | 2 055 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 536 | 867 | 1 049 | 1 366 | 403 | – | – |
| Fritt eget kapital | 800 | 886 | 1 017 | 1 239 | 1 766 | – | – |
| Eget kapital | 850 | 936 | 1 067 | 1 289 | 1 816 | – | – |
| Avsättningar | 0 | 148 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 | 13 | 0 | 21 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 114 | 30 | 13 | 117 | 185 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 152 | 74 | 47 | 181 | 240 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 002 | 1 158 | 1 114 | 1 470 | 2 055 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 150 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,8 % | 80,9 % | 95,8 % | 87,7 % | 88,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 373 % | 907 % | 1 612 % | 555 % | 711 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1 304,9 % | 1,3 % | −2,9 % | −18,4 % | 100,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1 323,2 % | 2 % | −2,7 % | −13,6 % | 100,1 % | 129,8 % | −77,3 % |
| Omsättningstillväxt | −97,2 % | −21,9 % | 29 % | −37 % | 219 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 31,1 % | 2 % | −3 % | −9,8 % | 75,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 26 tkr | 936 tkr | 1 198 tkr | 929 tkr | 1 474 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 408 tkr | 455 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 408 tkr | 455 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 46 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 104 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 264 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 264 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | 32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | −32 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 800 tkr | 886 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 500 tkr | 736 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 153 tkr | 101 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 27 tkr | 34 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 tkr | 2 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 2 tkr |
| Ovriga avsattningar | 0 | 148 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 54 tkr | 29 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 26 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 4 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Väst Invest Askim ABHuvudarbetsställe
Ceresplatsen 2, 417 58 Göteborg
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556991-5860
Registreringsdatum
21 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.220 – Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.