Västkustens Solskydd AB
559339-7200Aktiebolagreg. 2021
Torslanda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 918 tkr
Resultat efter fin. poster
978 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
1
Home - Västkustens Solskydd
Energibesparing, inredning & hållbarhet Vi levererar kompletta lösningar inom solskydd med hög kvalitet, stilfull design och funktionella lösningar för konsument och projektmarknad. EXTERIÖRA PRODUKTER INTERIÖRA PRODUKTER ”Även på norra delen av jordklotet används mer energi Läs mer
vastkustenssolskydd.se
Adresser
Besöksadress
Flygledarevägen 7, 423 36 Torslanda
Postadress
Flygledarevägen 7, 423 36 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Säljer solskydd, inomhus och utomhus.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 4 552 tkr | 764 tkr | 481 tkr |
| 2023 | 3 443 tkr | 198 tkr | 596 tkr |
| 2024 | 5 352 tkr | 431 tkr | 848 tkr |
| 2025 | 5 918 tkr | 978 tkr | 1 432 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,1 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 16,5 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt 10,6 % – branschmedian −0,2 %
Median för 3439 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 918 | 5 352 | 3 443 | 4 552 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 35 | 12 | – |
| Rörelseintäkter | 5 918 | 5 387 | 3 455 | 4 552 |
| Handelsvaror | 3 297 | 2 960 | 1 763 | 2 474 |
| Övriga externa kostnader | 667 | 1 019 | 768 | 672 |
| Personalkostnader | 976 | 970 | 725 | 637 |
| Rörelsekostnader | 4 939 | 4 949 | 3 257 | 3 783 |
| Rörelseresultat | 979 | 438 | 198 | 769 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | −0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 7 | 0 | 5 |
| Finansiella poster | −1 | −7 | −0 | −5 |
| Resultat efter finansiella poster | 978 | 431 | 198 | 764 |
| Bokslutsdispositioner | −240 | −110 | −50 | −190 |
| Resultat före skatt | 738 | 321 | 148 | 574 |
| Skatt på årets resultat | 154 | 70 | 32 | 119 |
| Årets resultat | 584 | 251 | 116 | 456 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 1 387 | 455 | 208 | 71 |
| Kortfristiga fordringar | 1 601 | 567 | 471 | 484 |
| Kassa och bank | 1 364 | 1 092 | 749 | 524 |
| Omsättningstillgångar | 2 965 | 1 659 | 1 220 | 1 008 |
| Summa tillgångar | 2 965 | 1 659 | 1 220 | 1 008 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 823 | 571 | 456 | – |
| Fritt eget kapital | 1 407 | 823 | 571 | 456 |
| Eget kapital | 1 432 | 848 | 596 | 481 |
| Obeskattade reserver | 590 | 350 | 240 | 190 |
| Leverantörsskulder | 578 | 176 | 44 | 38 |
| Skatteskulder | 40 | −17 | 144 | 118 |
| Kortfristiga skulder | 943 | 461 | 383 | 338 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 965 | 1 659 | 1 220 | 1 008 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,1 % | 67,9 % | 64,5 % | 62,6 % |
| Kassalikviditet | 314 % | 360 % | 318 % | 299 % |
| Rörelsemarginal | 16,5 % | 8,2 % | 5,8 % | 16,9 % |
| Vinstmarginal | 16,5 % | 8,1 % | 5,8 % | 16,8 % |
| Omsättningstillväxt | 10,6 % | 55,5 % | −24,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 40,8 % | 29,7 % | 19,4 % | 94,8 % |
| Omsättning per anställd | 5 918 tkr | 5 352 tkr | 3 443 tkr | 4 552 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 584 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 584 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −251 tkr | −116 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 251 tkr | 116 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 432 tkr | 848 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 584 tkr | 251 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −240 tkr | −110 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 56 tkr |
| Forslag disposition | 1 407 tkr | 823 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 407 tkr | 823 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 157 tkr | 107 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 310 tkr | 231 tkr |
| Periodiseringsfonder | 590 tkr | 350 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 56 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 11 okt. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Västkustens Solskydd ABHuvudarbetsställe
Flygledarevägen 7, 423 36 Torslanda
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559339-7200
Registreringsdatum
11 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 25.999 – Annan övrig metallvarutillverkning
- SNI 96.230 – Dagspa, bastu och ångbastu
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.