swereg

Vattenlood AB

559377-7070Aktiebolagreg. 2022

Uthyrning & leasing
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Torshälla, Södermanlands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 372 tkr

+241 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

634 tkr

+756 % mot föregående år

Soliditet

57 %

+8,8 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Vattenlood – dricksvatten vart du vill, när du vill – Vi är experter på transport & lagring av dricksvatten!

vattenlood.se

Adresser

Besöksadress

Harstigen 10, 644 36 Torshälla

Postadress

Harstigen 10, 644 36 Torshälla

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva verksamhet med uthyrning av vattentankar och konsultationer inom området för dricksvattenförsörjning samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022262 tkr182 tkr933 tkr
2023633 tkr150 tkr933 tkr
2024402 tkr74 tkr736 tkr
20251 372 tkr634 tkr667 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 56,9 % – branschmedian 55,8 %

Vinstmarginal 46,2 % – branschmedian 6,1 %

Omsättningstillväxt 241,3 % – branschmedian 0 %

Median för 3322 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 372402633262
Rörelseintäkter1 372402633262
Råvaror och förnödenheter–327915
Handelsvaror262–––
Övriga externa kostnader227219213
Av- och nedskrivningar21021021053
Rörelsekostnader69926338180
Rörelseresultat673139252182
Ränteintäkter och liknande2460
Räntekostnader och liknande40691070
Finansiella poster−38−65−1020
Resultat efter finansiella poster63474150182
Bokslutsdispositioner−469−70−151−45
Resultat före skatt1654−0136
Skatt på årets resultat341028
Årets resultat1313−0108

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar1 4181 6281 8382 048
Anläggningstillgångar1 4181 6281 8382 048
Kundfordringar125343738
Kortfristiga fordringar1256059549
Kassa och bank655279410265
Omsättningstillgångar780339469815
Summa tillgångar2 1981 9662 3062 862
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat511708908800
Fritt eget kapital642711908908
Eget kapital667736933933
Obeskattade reserver73526619645
Leverantörsskulder09151 1501 825
Skatteskulder7–028
Kortfristiga skulder7959641 1771 883
Summa eget kapital och skulder2 1981 9662 3062 862

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Föreslagen utdelning (tkr)–00–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet56,9 %48,2 %47,2 %33,9 %
Kassalikviditet98 %35 %40 %43 %
Rörelsemarginal49,1 %34,6 %39,8 %69,4 %
Vinstmarginal46,2 %18,4 %23,7 %69,4 %
Omsättningstillväxt241,3 %−36,5 %141,5 %–
Avkastning på eget kapital19,7 %0,4 %−0 %11,6 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar735 tkr266 tkr
Arets resultat eget kapital131 tkr3 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat131 tkr3 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−3 tkr286
Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott200 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning3 tkr−286
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott–−200 tkr
Forandring eget kapital totalt667 tkr–
Forandring eget kapital totalt arets resultat131 tkr–
Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott200 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning0–
Forandring overavskrivningar−469 tkr115 tkr
Forandring periodiseringsfond045 tkr
Forslag disposition642 tkr711 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning642 tkr711 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter–0
Inventarier verktyg installationer1 418 tkr1 628 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden2 100 tkr2 100 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar683 tkr473 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar210 tkr210 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga28826 tkr
Ovriga kortfristiga skulder68 tkr18 tkr
Periodiseringsfonder–0
Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga25 tkr–
Skulder koncernforetag kortfristiga690 tkr–
Upplupna kostnader forutbetalda intakter5 tkr32 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Vattenlood ABHuvudarbetsställe

    Harstigen 10, 644 36 Torshälla

    Uthyrning & leasing

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559377-7070

Registreringsdatum

27 april 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Eskilstuna, Södermanlands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Uthyrning & leasing

  • SNI 77.320 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler