Vätterviken 7 Motala AB
559015-5577Aktiebolagreg. 2015
Motala, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
169 tkr
Resultat efter fin. poster
−511 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Östra Hamngatan 3, 591 37 Motala
Postadress
Östra Hamngatan 3, 591 37 Motala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning och försäljning av fast och lös egendom samt värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 320 tkr | 98 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −222 tkr | – |
| 2020 | 433 tkr | 23 tkr | 379 tkr |
| 2021 | 483 tkr | 249 tkr | 525 tkr |
| 2022 | 487 tkr | 216 tkr | 690 tkr |
| 2023 | 472 tkr | 234 tkr | 855 tkr |
| 2024 | 559 tkr | 189 tkr | 979 tkr |
| 2025 | 169 tkr | −511 tkr | 980 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,2 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −302,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −69,8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 169 | 559 | 472 | 487 | 483 | 433 | 0 | 320 |
| Rörelseintäkter | 169 | 559 | 472 | 487 | 483 | 433 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 556 | 221 | 112 | 192 | 155 | 328 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | 58 | – | – |
| Rörelsekostnader | 614 | 279 | 169 | 250 | 213 | 386 | – | – |
| Rörelseresultat | −445 | 280 | 302 | 237 | 269 | 47 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 15 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 81 | 97 | 68 | 20 | 21 | 25 | – | – |
| Finansiella poster | −66 | −91 | −68 | −20 | −21 | −25 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −511 | 189 | 234 | 216 | 249 | 23 | −222 | 98 |
| Bokslutsdispositioner | 515 | −30 | −25 | −7 | −62 | −6 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 | 158 | 209 | 209 | 187 | 17 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 34 | 44 | 44 | 40 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 2 | 124 | 165 | 165 | 146 | 13 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 957 | 3 015 | 3 073 | 3 131 | 3 189 | 3 247 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 433 | 412 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 390 | 3 428 | 3 073 | 3 131 | 3 189 | 3 247 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 346 | 48 | 0 | 0 | 0 | 18 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 49 | 206 | 64 | 261 | 90 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 347 | 97 | 206 | 64 | 261 | 107 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 737 | 3 525 | 3 279 | 3 195 | 3 450 | 3 354 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 929 | 805 | 640 | 475 | 329 | 315 | – | – |
| Fritt eget kapital | 930 | 929 | 805 | 640 | 475 | 329 | – | – |
| Eget kapital | 980 | 979 | 855 | 690 | 525 | 379 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 265 | 235 | 210 | 203 | 140 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 1 672 | 2 508 | 2 574 | – | – |
| Leverantörsskulder | 163 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 29 | 33 | 44 | 48 | 19 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 757 | 2 281 | 2 190 | 623 | 214 | 261 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 737 | 3 525 | 3 279 | 3 195 | 3 450 | 3 354 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,2 % | 33,7 % | 31,8 % | 26,8 % | 19,9 % | 14,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 13 % | 4 % | 9 % | 10 % | 122 % | 41 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −263,5 % | 50,1 % | 64,1 % | 48,6 % | 55,9 % | 11 % | – | – |
| Vinstmarginal | −302,6 % | 33,8 % | 49,6 % | 44,4 % | 51,6 % | 5,3 % | – | 30,6 % |
| Omsättningstillväxt | −69,8 % | 18,5 % | −3,2 % | 0,9 % | 11,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 12,7 % | 19,3 % | 23,9 % | 27,9 % | 3,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 124 tkr |
| Byggnader mark | 2 957 tkr | 3 015 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 546 tkr | 3 546 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 588 tkr | 531 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 58 tkr | 58 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −124 tkr | −165 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 124 tkr | 165 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 265 tkr | −30 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 250 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 433 tkr | 412 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 433 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 20 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 638 | – |
| Forslag disposition | 930 tkr | 929 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 930 tkr | 929 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 96 tkr | 43 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 1 989 tkr | 2 050 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 265 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 358 tkr | 88 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 200 tkr | 2 200 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 2 200 tkr | 2 200 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 218 tkr | 102 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Vätterviken 7 Motala ABHuvudarbetsställe
Östra Hamngatan 3, 591 37 Motala
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559015-5577
Registreringsdatum
30 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Motala, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.