Veddesta HC-Huset Sverige AB
556659-5731Aktiebolagreg. 2004
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
12 357 tkr
Resultat efter fin. poster
3 137 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Nettovägen 1, 175 41 Järfälla
Postadress
c/o Veddesta Hc Huset Sverige Ab, Nettovägen 1, 175 41 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 9 416 tkr | 3 115 tkr | – |
| 2021 | 10 424 tkr | 2 575 tkr | – |
| 2022 | 9 368 tkr | 769 tkr | 9 885 tkr |
| 2023 | 11 500 tkr | 2 724 tkr | 11 383 tkr |
| 2024 | 11 818 tkr | 2 816 tkr | 13 251 tkr |
| 2025 | 12 357 tkr | 3 137 tkr | 15 049 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 25,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 357 | 11 818 | 11 500 | 9 368 | 10 424 | 9 416 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 27 | 193 | 3 352 | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 357 | 11 846 | 11 693 | 12 720 | – | – |
| Handelsvaror | 3 258 | 2 773 | 2 944 | 6 883 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 101 | 1 874 | 1 091 | 971 | – | – |
| Personalkostnader | 493 | 561 | 864 | 1 044 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 801 | 1 654 | 1 873 | 2 046 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 16 | 0 | 132 | 129 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 669 | 6 862 | 6 904 | 11 073 | – | – |
| Rörelseresultat | 4 688 | 4 984 | 4 789 | 1 646 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 520 | 2 954 | 2 818 | 1 578 | – | – |
| Finansiella poster | −1 551 | −2 168 | −2 065 | −877 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 137 | 2 816 | 2 724 | 769 | 2 575 | 3 115 |
| Bokslutsdispositioner | −727 | −749 | −643 | 205 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 410 | 2 067 | 2 080 | 974 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 612 | 199 | 581 | 269 | – | – |
| Årets resultat | 1 798 | 1 868 | 1 499 | 705 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 40 229 | 41 456 | 41 750 | 40 250 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 41 623 | 25 864 | 25 875 | 28 482 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 81 852 | 67 320 | 67 625 | 68 732 | – | – |
| Kundfordringar | 351 | 283 | 462 | 328 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 668 | 1 642 | 1 371 | 1 179 | – | – |
| Kassa och bank | 1 303 | 443 | 674 | 244 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 972 | 2 085 | 2 045 | 1 423 | – | – |
| Summa tillgångar | 84 824 | 69 405 | 69 670 | 70 155 | 68 534 | 70 038 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 13 151 | 11 283 | 9 785 | 9 079 | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 949 | 13 151 | 11 283 | 9 785 | – | – |
| Eget kapital | 15 049 | 13 251 | 11 383 | 9 885 | – | – |
| Obeskattade reserver | 3 020 | 2 293 | 1 544 | 901 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 44 830 | 54 | 54 465 | – | – |
| Leverantörsskulder | 310 | 465 | 593 | 119 | – | – |
| Skatteskulder | 14 | 529 | 629 | 374 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 66 754 | 9 030 | 56 689 | 4 905 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 84 824 | 69 405 | 69 670 | 70 155 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,6 % | 21,7 % | 18,1 % | 15,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 4 % | 23 % | 4 % | 29 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 37,9 % | 42,2 % | 41,6 % | 17,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 25,4 % | 23,8 % | 23,7 % | 8,2 % | 24,7 % | 33,1 % |
| Omsättningstillväxt | 4,6 % | 2,8 % | 22,8 % | −10,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12 % | 14,1 % | 13,2 % | 7,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 12 357 tkr | 11 818 tkr | 5 750 tkr | 3 123 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (54)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt nuvarande period | −500 tkr | −420 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 798 tkr | 1 868 tkr |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | 0,206 |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 496 tkr | 426 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | −3 tkr | −1 tkr |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post skatteeffekt | 0,001 | 0,001 |
| Byggnader mark | 38 522 tkr | 39 706 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 58 133 tkr | 57 882 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 19 612 tkr | 18 176 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 251 tkr | 2 490 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 435 tkr | 1 386 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 798 tkr | 1 868 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 868 tkr | −1 499 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 868 tkr | 1 499 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 798 tkr | 1 868 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | −23 tkr | 99 tkr |
| Forandring periodiseringsfond aterforing | 750 tkr | – |
| Forandring uppskjuten skatt temporara skillnader | 112 tkr | −221 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 965 tkr | 772 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 40 474 tkr | 24 602 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 40 474 tkr | 24 602 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 0 | 977 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 15 872 tkr | 745 tkr |
| Forslag disposition | 14 949 tkr | 13 151 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 949 tkr | 13 151 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 176 tkr | 248 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 707 tkr | 1 751 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 838 tkr | 4 577 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 131 tkr | 2 827 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 143 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 404 tkr | 921 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 366 tkr | 268 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 62 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 177 tkr | 339 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 331 tkr | 548 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 59 764 tkr | 2 930 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 54 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 44 777 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 3 tkr | 15 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −2 051 tkr |
| Rantekostnader | −2 520 tkr | −2 954 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0,254 | 0,096 |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 612 tkr | 199 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | 965 tkr | 772 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar ranteintakter liknande resultatposter langfristiga fordringar pa koncernforetag | 965 tkr | 772 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 4 883 tkr | 3 450 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 453 tkr | 1 108 tkr |
| Uppskjuten skattefordran | 1 149 tkr | 1 261 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Veddesta HC-Huset Sverige ABHuvudarbetsställe
Nettovägen 1, 175 41 Järfälla
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556659-5731
Registreringsdatum
8 april 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.