Vemanda Holding AB
559503-1112Aktiebolagreg. 2024
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
977 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stockholm
Postadress
c/o Vemanda Group Ab, Box 6044, 102 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar, och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | – | – | – |
| 2025 | 0 tkr | 3 490 tkr | 3 515 tkr |
| 2026 | 0 tkr | 977 tkr | 4 623 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,8 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 23 | 10 | – |
| Rörelsekostnader | 23 | 10 | – |
| Rörelseresultat | −23 | −10 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 000 | 3 500 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 000 | 3 500 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 977 | 3 490 | – |
| Bokslutsdispositioner | 158 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 135 | 3 490 | – |
| Skatt på årets resultat | 26 | – | – |
| Årets resultat | 1 108 | 3 490 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 443 | 443 | – |
| Anläggningstillgångar | 443 | 443 | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 215 | 3 450 | – |
| Kassa och bank | 10 | 15 | – |
| Omsättningstillgångar | 4 225 | 3 465 | – |
| Summa tillgångar | 4 668 | 3 908 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 3 490 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 4 598 | 3 490 | – |
| Eget kapital | 4 623 | 3 515 | – |
| Obeskattade reserver | 42 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 | 393 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 668 | 3 908 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,8 % | 89,9 % | – |
| Kassalikviditet | 191 778 % | 882 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24 % | 99,3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 443 tkr | 443 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 443 tkr | 443 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 443 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 108 tkr | 3 490 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 750 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 108 tkr | 3 490 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 490 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 490 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | – | 3 515 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 108 tkr | 3 490 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −42 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 4 207 tkr | 3 450 tkr |
| Forslag disposition | 4 598 tkr | 3 490 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 276 tkr | 3 490 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 500 | 500 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 6 tkr | 232 |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 257 tkr | 3 751 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 368 tkr | 368 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Lamnade koncernbidrag | 550 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 393 tkr |
| Periodiseringsfonder | 42 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 4 nov. 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Vemanda Holding ABHuvudarbetsställe
Stockholm
Holdingbolag
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559503-1112
Registreringsdatum
4 november 2024
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Holdingbolag
- SNI 64.212 – Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.