Vemdalen Vargen 1 AB
559073-3654Aktiebolagreg. 2016
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
272 tkr
Resultat efter fin. poster
−58 tkr
Soliditet
1 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brinkvägen 6, 755 91 Uppsala
Postadress
Brinkvägen 6, 755 91 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 177 tkr | −144 tkr | – |
| 2021 | 261 tkr | −71 tkr | – |
| 2022 | 254 tkr | −46 tkr | 75 tkr |
| 2023 | 278 tkr | −192 tkr | 174 tkr |
| 2024 | 300 tkr | −119 tkr | 56 tkr |
| 2025 | 272 tkr | −58 tkr | 58 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −21,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −9,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 272 | 300 | 278 | 254 | 261 | 177 |
| Rörelseintäkter | 272 | 300 | 278 | 254 | – | – |
| Handelsvaror | 81 | 100 | 82 | 78 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 14 | 78 | 23 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 101 | 101 | 101 | – | – |
| Rörelsekostnader | 196 | 215 | 260 | 202 | – | – |
| Rörelseresultat | 76 | 84 | 18 | 52 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 134 | 203 | 210 | 97 | – | – |
| Finansiella poster | −134 | −203 | −210 | −97 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | −119 | −192 | −46 | −71 | −144 |
| Bokslutsdispositioner | 60 | 0 | 300 | 50 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 | −119 | 108 | 4 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 2 | −119 | 99 | 4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 372 | 5 473 | 5 574 | 5 675 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 372 | 5 473 | 5 574 | 5 675 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 39 | 29 | 41 | 30 | – | – |
| Kassa och bank | 66 | 74 | 101 | 104 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 104 | 103 | 143 | 134 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 476 | 5 576 | 5 717 | 5 809 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 | 124 | 25 | 21 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 | 6 | 124 | 25 | – | – |
| Eget kapital | 58 | 56 | 174 | 75 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 389 | 5 494 | 5 514 | 5 709 | – | – |
| Leverantörsskulder | 10 | 3 | 3 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 4 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 29 | 27 | 28 | 25 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 476 | 5 576 | 5 717 | 5 809 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,1 % | 1 % | 3,1 % | 1,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 354 % | 389 % | 502 % | 534 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 27,9 % | 28,2 % | 6,5 % | 20,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −21,3 % | −39,7 % | −69,1 % | −18,1 % | −27,2 % | −81,4 % |
| Omsättningstillväxt | −9,3 % | 7,9 % | 9,5 % | −2,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,5 % | −212,7 % | 56,9 % | 5,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | −119 tkr |
| Byggnader mark | 5 328 tkr | 5 379 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 5 760 tkr | 5 760 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 432 tkr | 381 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 51 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 60 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 119 tkr | −99 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −119 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 58 tkr | 56 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | −119 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 8 tkr | 6 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 tkr | 6 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 26 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 44 tkr | 93 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 438 tkr | 438 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 394 tkr | 344 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 799 tkr | 3 894 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 274 tkr | 4 369 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 115 tkr | 1 125 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 19 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Vemdalen Vargen 1 ABHuvudarbetsställe
Brinkvägen 6, 755 91 Uppsala
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559073-3654
Registreringsdatum
23 augusti 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.