Vendelsö Real Estate AB
556776-7701Aktiebolagreg. 2009
Vendelsö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
680 tkr
Resultat efter fin. poster
973 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Slingervägen 36, 136 73 Vendelsö
Postadress
c/o Else-Marie Johansson, Slingervägen 36, 136 73 Vendelsö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter, aktier och andra finansiella intrument och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 200 tkr | 389 tkr | – |
| 2020 | 600 tkr | 659 tkr | – |
| 2021 | 600 tkr | 1 261 tkr | 6 240 tkr |
| 2022 | 645 tkr | 3 329 tkr | 9 415 tkr |
| 2023 | 680 tkr | 973 tkr | 10 188 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 143,1 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 5,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 680 | 645 | 600 | 600 | 200 |
| Rörelseintäkter | 680 | 645 | 600 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 82 | 73 | 64 | – | – |
| Rörelsekostnader | 82 | 73 | 64 | – | – |
| Rörelseresultat | 598 | 572 | 536 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 2 582 | 594 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 375 | 174 | 133 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 375 | 2 756 | 726 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 973 | 3 329 | 1 261 | 659 | 389 |
| Resultat före skatt | 973 | 3 329 | 1 262 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 200 | 154 | 138 | – | – |
| Årets resultat | 772 | 3 175 | 1 124 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 835 | 1 335 | 1 335 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 835 | 1 335 | 1 335 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 269 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 7 520 | 6 784 | – | – |
| Kassa och bank | 3 265 | 4 966 | 2 513 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 283 | 12 486 | 9 297 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 118 | 13 820 | 10 632 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 9 315 | 6 140 | 5 016 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 088 | 9 315 | 6 140 | – | – |
| Eget kapital | 10 188 | 9 415 | 6 240 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 775 | 4 275 | 4 275 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | 58 | 33 | 56 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 155 | 130 | 116 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 118 | 13 820 | 10 632 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,1 % | 68,1 % | 58,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 117 % | 9 618 % | 8 003 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 87,9 % | 88,7 % | 89,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 143,1 % | 516,1 % | 210,2 % | 109,8 % | 194,5 % |
| Omsättningstillväxt | 5,4 % | 7,5 % | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 7,6 % | 33,7 % | 18 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | 1 335 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 0 | 1 335 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | – | 1 335 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 772 tkr | 3 175 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 772 tkr | 3 175 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −3 175 tkr | −1 124 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 3 175 tkr | 1 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 10 188 tkr | 9 415 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 772 tkr | 3 175 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 7 500 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 7 500 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 7 500 tkr | – |
| Fordringar ovrigaforetag agarintresse kortfristiga | – | 7 500 tkr |
| Forslag disposition | 10 088 tkr | 9 315 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 088 tkr | 9 315 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 17 tkr | 16 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 77 tkr | 77 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 775 tkr | 4 275 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Vendelsö Real Estate ABHuvudarbetsställe
Slingervägen 36, 136 73 Vendelsö
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556776-7701
Registreringsdatum
26 januari 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.