Venelco AB
559163-4976Aktiebolagreg. 2018
Torslanda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 843 tkr
Resultat efter fin. poster
−123 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Labodal 34, 423 41 Torslanda
Postadress
c/o Håkan Björk, Labodal 34, 423 41 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att konsultera inom ventilations- styr-, kyl- och frysutrustningar samt äga, handla och förvalta fast egendom samt värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 1 865 tkr | 651 tkr | 991 tkr |
| 2023 | 2 367 tkr | 537 tkr | 815 tkr |
| 2024 | 4 434 tkr | 13 tkr | 424 tkr |
| 2025 | 2 843 tkr | −123 tkr | 301 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,9 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −4,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −35,9 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 843 | 4 434 | 2 367 | 1 865 |
| Övriga rörelseintäkter | 42 | 1 | 0 | 13 |
| Rörelseintäkter | 2 885 | 4 435 | 2 367 | 1 878 |
| Råvaror och förnödenheter | 819 | 2 527 | 491 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 794 | 621 | 601 | 511 |
| Personalkostnader | 1 375 | 1 250 | 707 | 638 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 25 | 35 | 54 |
| Rörelsekostnader | 3 008 | 4 424 | 1 834 | 1 239 |
| Rörelseresultat | −123 | 11 | 532 | 640 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 5 | 13 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 5 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | −123 | 13 | 537 | 651 |
| Resultat före skatt | −123 | 13 | 537 | 651 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 113 | 135 |
| Årets resultat | −123 | 9 | 424 | 516 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 30 | 50 | 74 | 40 |
| Anläggningstillgångar | 30 | 50 | 74 | 40 |
| Kundfordringar | 231 | 234 | 353 | 261 |
| Kortfristiga fordringar | 233 | 345 | 464 | 834 |
| Kassa och bank | 124 | 200 | 551 | 303 |
| Omsättningstillgångar | 357 | 545 | 1 016 | 1 136 |
| Summa tillgångar | 387 | 594 | 1 090 | 1 176 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 324 | 315 | 291 | 375 |
| Fritt eget kapital | 201 | 324 | 715 | 891 |
| Eget kapital | 301 | 424 | 815 | 991 |
| Leverantörsskulder | 99 | 90 | 197 | 41 |
| Skatteskulder | −90 | 15 | 8 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 85 | 170 | 275 | 185 |
| Summa eget kapital och skulder | 387 | 594 | 1 090 | 1 176 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 400 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,9 % | 71,4 % | 74,8 % | 84,3 % |
| Kassalikviditet | 418 % | 320 % | 369 % | 614 % |
| Rörelsemarginal | −4,3 % | 0,3 % | 22,5 % | 34,3 % |
| Vinstmarginal | −4,3 % | 0,3 % | 22,7 % | 34,9 % |
| Omsättningstillväxt | −35,9 % | 87,4 % | 26,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −40,8 % | 2,2 % | 52 % | 52,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −123 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −123 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −424 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 424 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 301 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −123 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | – | 135 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | – | 135 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 0 |
| Forslag disposition | 201 tkr | 324 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 201 tkr | 324 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 51 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 30 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 97 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 60 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 71 tkr | 64 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Venelco ABHuvudarbetsställe
Labodal 34, 423 41 Torslanda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559163-4976
Registreringsdatum
26 juni 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.