swereg

Vera Fiske Aktiebolag

556506-0794Aktiebolagreg. 1995

Restaurang & café
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Bua, Hallands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

4 296 tkr

+8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

182 tkr

−67 % mot föregående år

Soliditet

85 %

+2,9 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Buavägen 10, 432 63 Bua

Postadress

Buavägen 10, 432 63 Bua

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva restaurang, fiske, byggnadsverksamhet samt handel av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019725 tkr140 tkr285 tkr
20202 008 tkr302 tkr460 tkr
20212 521 tkr134 tkr364 tkr
20222 746 tkr85 tkr307 tkr
20232 992 tkr196 tkr423 tkr
20243 962 tkr546 tkr761 tkr
20254 296 tkr182 tkr735 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 85,5 % – branschmedian 42,8 %

Vinstmarginal 4,2 % – branschmedian 2,9 %

Omsättningstillväxt 8,4 % – branschmedian 2,2 %

Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning4 2963 9622 9922 7462 5212 008725
Övriga rörelseintäkter–0280102
Rörelseintäkter4 2963 9623 0202 7462 5222 008727
Råvaror och förnödenheter1 3441 19890676969254720
Övriga externa kostnader539501421495431347174
Personalkostnader2 1901 6851 4791 3541 240797391
Av- och nedskrivningar5353212121210
Rörelsekostnader4 1263 4372 8272 6392 3841 711585
Rörelseresultat170525193107138297141
Ränteintäkter och liknande982––––
Räntekostnader och liknande–014552
Finansiella poster13213−22−45−2
Resultat efter finansiella poster18254619685134302140
Bokslutsdispositioner−19−117−48−26−37−77−36
Resultat före skatt1644291485997225104
Skatt på årets resultat30913216235023
Årets resultat134338116437417580

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar1812341271491701910
Finansiella anläggningstillgångar26262626262626
Anläggningstillgångar20726015317519621726
Kortfristiga fordringar91140211701965171
Kortfristiga placeringar43433029484737
Kassa och bank876830433327538555176
Omsättningstillgångar1 0101 013674426605667384
Summa tillgångar1 2171 273827601801883409
Aktiekapital100100100100100100100
Bundet eget kapital100100100100100100100
Balanserat resultat501323207164190185104
Fritt eget kapital635661323207264360185
Eget kapital735761423307364460285
Obeskattade reserver38436524819917313659
Långfristiga skulder–01005010017333
Leverantörsskulder024–––––
Skatteskulder32481515424230
Kortfristiga skulder98147564516411432
Summa eget kapital och skulder1 2171 273827601801883409

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda–32222–
Föreslagen utdelning (tkr)120160075300170–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet85,5 %82,6 %75 %77,4 %62,6 %64,3 %81 %
Kassalikviditet1 031 %689 %1 204 %947 %369 %586 %1 182 %
Rörelsemarginal4 %13,3 %6,5 %3,9 %5,5 %14,8 %19,5 %
Vinstmarginal4,2 %13,8 %6,6 %3,1 %5,3 %15 %19,3 %
Omsättningstillväxt8,4 %32,4 %9 %8,9 %25,5 %177 %–
Avkastning på eget kapital18,2 %44,4 %27,4 %14 %20,3 %38,1 %28,2 %
Omsättning per anställd–1 321 tkr1 496 tkr1 373 tkr1 260 tkr1 004 tkr–
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga vardepappersinnehav26 tkr26 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden26 tkr26 tkr
Arets resultat eget kapital134 tkr338 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat134 tkr338 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−338 tkr−116 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning338 tkr116 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning160 tkr–
Forandring periodiseringsfond−19 tkr−117 tkr
Forskott fran kunder5 tkr4 tkr
Forslag disposition635 tkr661 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning515 tkr501 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning120 tkr160 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter05 tkr
Inventarier verktyg installationer181 tkr234 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden935 tkr935 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar754 tkr701 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop–160 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar53 tkr53 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar0−13 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga91 tkr135 tkr
Ovriga kortfristiga placeringar43 tkr43 tkr
Ovriga kortfristiga skulder50 tkr59 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Periodiseringsfonder384 tkr365 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar4 tkr0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter11 tkr12 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –

  • Vera Fiske AktiebolagHuvudarbetsställe

    Buavägen 10, 432 63 Bua

    Restaurang & café

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556506-0794

Registreringsdatum

27 januari 1995

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Varberg, Hallands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Restaurang & café

  • SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
  • SNI 78.201 – Personaluthyrning
  • SNI 03.119 – Övrigt saltvattensfiske

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler