Verant Capital AB
556487-2116Aktiebolagreg. 1994
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
76 tkr
Resultat efter fin. poster
−93 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
0
verantcapital.com
verantcapital.com
Adresser
Besöksadress
Hagaesplanaden 75 Lgh 2202, 113 68 Stockholm
Postadress
c/o Yassir Butt, Hagaesplanaden 75 Lgh 2202, 113 68 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom företagsledning, affärsstrategi och internationell expansion. Bolaget ska vidare, för egen räkning, förvalta och bedriva handel med värdepapper. Bolaget ska även, direkt eller indirekt, äga och förvalta aktier och andelar i andra företag, inklusive verksamhet inom restaurang- och hotellnäringen. Därtill ska bolaget förvärva, äga, förvalta och avyttra fast egendom i Sverige och utomlands samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 971 tkr | 68 tkr | – |
| 2021 | 1 057 tkr | 97 tkr | – |
| 2022 | 1 060 tkr | 288 tkr | 547 tkr |
| 2023 | 1 006 tkr | 395 tkr | 763 tkr |
| 2024 | 503 tkr | −63 tkr | 400 tkr |
| 2025 | 76 tkr | −93 tkr | 157 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,4 % – branschmedian 90,8 %
Vinstmarginal −122,1 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −84,9 % – branschmedian −25,6 %
Median för 19993 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 76 | 503 | 1 006 | 1 060 | 1 057 | 971 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 77 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 76 | 503 | 1 083 | 1 060 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 153 | 198 | 363 | 359 | – | – |
| Personalkostnader | 17 | 333 | 231 | 413 | – | – |
| Rörelsekostnader | 170 | 531 | 594 | 772 | – | – |
| Rörelseresultat | −94 | −28 | 489 | 287 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 6 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | −36 | −94 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −93 | −63 | 395 | 288 | 97 | 68 |
| Resultat före skatt | −93 | −63 | 395 | 288 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 19 | 17 | – | – |
| Årets resultat | −93 | −63 | 376 | 271 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 425 | 525 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 425 | 525 | – | – |
| Kundfordringar | 2 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 48 | 220 | 78 | – | – |
| Kassa och bank | 215 | 365 | 239 | 507 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 217 | 414 | 459 | 585 | – | – |
| Summa tillgångar | 217 | 414 | 884 | 1 110 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 130 | 343 | 267 | 156 | – | – |
| Fritt eget kapital | 37 | 280 | 643 | 427 | – | – |
| Eget kapital | 157 | 400 | 763 | 547 | – | – |
| Avsättningar | – | – | 0 | 425 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 8 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 22 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 60 | 14 | 121 | 138 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 217 | 414 | 884 | 1 110 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 150 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,4 % | 96,7 % | 86,3 % | 49,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 362 % | 2 998 % | 379 % | 423 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −123 % | −5,5 % | 48,6 % | 27,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −122,1 % | −12,6 % | 39,3 % | 27,2 % | 9,2 % | 7 % |
| Omsättningstillväxt | −84,9 % | −50 % | −5,1 % | 0,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −59,2 % | −15,9 % | 49,3 % | 49,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 503 tkr | 1 006 tkr | 1 060 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 425 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −93 tkr | −63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −93 tkr | −63 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 63 tkr | −376 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −63 tkr | 376 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 157 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −93 tkr | −63 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 37 tkr | 280 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 37 tkr | 130 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 150 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 46 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 20 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 49 tkr | 852 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −40 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Verant Capital ABHuvudarbetsställe
Hagaesplanaden 75 Lgh 2202, 113 68 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556487-2116
Registreringsdatum
8 juni 1994
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.