Vero Bygg AB
559193-3956Aktiebolagreg. 2019
Bålsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 797 tkr
Resultat efter fin. poster
369 tkr
Soliditet
47 %
Anställda
5
Foundry –
verobygg.se
Adresser
Besöksadress
Herrgårdsgatan 93, 746 40 Bålsta
Postadress
c/o Enver Bogdani, Herrgårdsgatan 93, 746 40 Bålsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utföra byggnads- och anläggningsarbeten, att äga, förvalta och driva handel med fastigheter samt att idka annan därmed förenlig rörelse.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 428 tkr | 161 tkr | 176 tkr |
| 2020 | 1 495 tkr | −215 tkr | −39 tkr |
| 2021 | 4 314 tkr | 1 062 tkr | 845 tkr |
| 2022 | 5 036 tkr | 388 tkr | 1 147 tkr |
| 2023 | 3 035 tkr | 89 tkr | 814 tkr |
| 2024 | 5 843 tkr | 108 tkr | 594 tkr |
| 2025 | 5 797 tkr | 369 tkr | 584 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 6,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −0,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 797 | 5 843 | 3 035 | 5 036 | 4 314 | 1 495 | 428 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 3 | 0 | −449 | 449 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 797 | 5 847 | 3 035 | 4 586 | 4 764 | 1 495 | 428 |
| Råvaror och förnödenheter | 329 | 208 | 35 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | 212 | 36 | 0 | 20 | 5 | 2 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 1 048 | 715 | 779 | 619 | 546 | 151 | 41 |
| Personalkostnader | 3 741 | 4 715 | 2 121 | 3 551 | 3 147 | 1 557 | 220 |
| Av- och nedskrivningar | 78 | 62 | 8 | 4 | 3 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 428 | 5 736 | 2 942 | 4 194 | 3 701 | 1 710 | 266 |
| Rörelseresultat | 369 | 111 | 92 | 392 | 1 063 | −214 | 161 |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 10 | 1 | 0 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 10 | 13 | 5 | 4 | 1 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −4 | −4 | −1 | −1 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 369 | 108 | 89 | 388 | 1 062 | −215 | 161 |
| Resultat före skatt | 369 | 108 | 89 | 388 | 1 062 | −215 | 161 |
| Skatt på årets resultat | 79 | 29 | 21 | 86 | 178 | 0 | 35 |
| Årets resultat | 290 | 80 | 67 | 302 | 884 | −215 | 126 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 266 | 402 | 128 | 13 | 17 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 266 | 402 | 128 | 13 | 17 | – | – |
| Kundfordringar | 460 | 531 | 464 | 462 | 788 | 175 | 124 |
| Kortfristiga fordringar | 641 | 746 | 491 | 617 | 1 253 | 189 | 143 |
| Kassa och bank | 336 | 565 | 451 | 1 425 | 421 | 9 | 26 |
| Omsättningstillgångar | 976 | 1 311 | 942 | 2 042 | 1 674 | 198 | 168 |
| Summa tillgångar | 1 242 | 1 713 | 1 070 | 2 055 | 1 691 | 198 | 168 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 244 | 464 | 697 | 795 | −89 | 126 | – |
| Fritt eget kapital | 534 | 544 | 764 | 1 097 | 795 | −89 | 126 |
| Eget kapital | 584 | 594 | 814 | 1 147 | 845 | −39 | 176 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 13 | 28 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 46 | −122 | 240 | 180 | 25 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 658 | 1 120 | 256 | 908 | 846 | 237 | −8 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 242 | 1 713 | 1 070 | 2 055 | 1 691 | 198 | 168 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 3 | 6 | 5 | 3 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 300 | 300 | 400 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47 % | 34,7 % | 76,1 % | 55,8 % | 50 % | −19,8 % | 104,6 % |
| Kassalikviditet | 148 % | 117 % | 369 % | 225 % | 198 % | 83 % | −2 174 % |
| Rörelsemarginal | 6,4 % | 1,9 % | 3 % | 7,8 % | 24,6 % | −14,3 % | 37,7 % |
| Vinstmarginal | 6,4 % | 1,8 % | 2,9 % | 7,7 % | 24,6 % | −14,4 % | 37,6 % |
| Omsättningstillväxt | −0,8 % | 92,5 % | −39,7 % | 16,7 % | 188,6 % | 249,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 49,7 % | 13,4 % | 8,3 % | 26,4 % | 104,7 % | 548,6 % | 71,6 % |
| Omsättning per anställd | 1 159 tkr | 1 169 tkr | 1 012 tkr | 839 tkr | 863 tkr | 498 tkr | 428 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 290 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 290 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −80 tkr | −67 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 80 tkr | 67 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 584 tkr | 594 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 290 tkr | 80 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 534 tkr | 544 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 234 tkr | 244 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 65 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 266 tkr | 402 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 392 tkr | 468 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 126 tkr | 65 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 76 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 345 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 78 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 18 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 115 tkr | 215 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 186 tkr | 146 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 473 tkr | 928 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 feb. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Vero Bygg ABHuvudarbetsställe
Herrgårdsgatan 93, 746 40 Bålsta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559193-3956
Registreringsdatum
1 februari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Håbo, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.