Veronica Zacco Scenario AB
559122-8662Aktiebolagreg. 2017
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 181 tkr
Resultat efter fin. poster
23 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Adventsvägen 1, 126 35 Hägersten
Postadress
c/o V Zacco, Adventsvägen 1, 126 35 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bediva manusförfattande, film, tv och teaterproduktion, litterär verksamhet, förvaltning avfast/lös egendom samt med alla dessa förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 803 tkr | 455 tkr | 312 tkr |
| 2019 | 1 285 tkr | 540 tkr | 473 tkr |
| 2020 | 1 911 tkr | 1 066 tkr | 689 tkr |
| 2021 | 571 tkr | −84 tkr | 601 tkr |
| 2022 | 1 237 tkr | 28 tkr | 567 tkr |
| 2023 | 2 543 tkr | 1 450 tkr | 883 tkr |
| 2024 | 1 360 tkr | −78 tkr | 892 tkr |
| 2025 | 1 181 tkr | 23 tkr | 917 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,8 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 2 % – branschmedian 12 %
Omsättningstillväxt −13,2 % – branschmedian −2 %
Median för 7318 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 181 | 1 360 | 2 543 | 1 237 | 571 | 1 911 | 1 285 | 1 803 |
| Övriga rörelseintäkter | 29 | 28 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 210 | 1 388 | 2 543 | 1 237 | 571 | 1 911 | 1 285 | 1 803 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 50 | 91 | 148 |
| Övriga externa kostnader | 362 | 398 | 254 | 190 | 91 | 123 | 100 | 90 |
| Personalkostnader | 825 | 1 076 | 841 | 1 019 | 564 | 673 | 555 | 1 110 |
| Rörelsekostnader | 1 187 | 1 474 | 1 095 | 1 209 | 655 | 845 | 745 | 1 348 |
| Rörelseresultat | 24 | −86 | 1 448 | 29 | −84 | 1 066 | 540 | 455 |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 8 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | 8 | 2 | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 23 | −78 | 1 450 | 28 | −84 | 1 066 | 540 | 455 |
| Bokslutsdispositioner | 44 | 151 | −390 | – | 0 | −274 | −139 | −116 |
| Resultat före skatt | 67 | 73 | 1 060 | 28 | −84 | 792 | 401 | 339 |
| Skatt på årets resultat | 42 | 64 | 244 | 62 | 4 | 176 | 89 | 77 |
| Årets resultat | 25 | 9 | 816 | −34 | −88 | 616 | 311 | 262 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 505 | 450 | 390 | 325 | 90 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 505 | 450 | 390 | 325 | 90 | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 517 | 318 | – | – | 0 | 265 |
| Kortfristiga fordringar | 574 | 100 | 1 244 | 467 | 99 | 0 | 505 | 385 |
| Kassa och bank | 1 548 | 2 077 | 770 | 796 | 1 238 | 1 548 | 399 | 115 |
| Omsättningstillgångar | 2 122 | 2 177 | 2 014 | 1 263 | 1 338 | 1 548 | 904 | 500 |
| Summa tillgångar | 2 627 | 2 627 | 2 404 | 1 588 | 1 428 | 1 548 | 904 | 500 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 842 | 833 | 17 | 551 | 639 | 23 | 112 | 0 |
| Fritt eget kapital | 867 | 842 | 833 | 517 | 551 | 639 | 423 | 262 |
| Eget kapital | 917 | 892 | 883 | 567 | 601 | 689 | 473 | 312 |
| Obeskattade reserver | 724 | 768 | 919 | 529 | 529 | 529 | 255 | 116 |
| Avsättningar | 628 | 559 | 390 | 325 | 90 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 9 | 6 | 6 | 3 | 4 | 53 | 3 |
| Skatteskulder | – | 0 | 81 | 0 | 13 | 133 | 37 | 6 |
| Kortfristiga skulder | 358 | 408 | 213 | 167 | 208 | 330 | 176 | 72 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 627 | 2 627 | 2 404 | 1 588 | 1 428 | 1 548 | 904 | 500 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | – | 400 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,8 % | 57,2 % | 67,1 % | 62,1 % | 71,5 % | 71,6 % | 74,7 % | 80,8 % |
| Kassalikviditet | 592 % | 533 % | 947 % | 754 % | 643 % | 469 % | 512 % | 693 % |
| Rörelsemarginal | 2 % | −6,4 % | 56,9 % | 2,3 % | −14,7 % | 55,8 % | 42 % | 25,2 % |
| Vinstmarginal | 2 % | −5,7 % | 57 % | 2,3 % | −14,7 % | 55,8 % | 42 % | 25,2 % |
| Omsättningstillväxt | −13,2 % | −46,5 % | 105,6 % | 116,6 % | −70,1 % | 48,7 % | −28,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 % | 1 % | 92,4 % | −6 % | −14,6 % | 89,4 % | 65,8 % | 84 % |
| Omsättning per anställd | 1 181 tkr | 1 360 tkr | 2 543 tkr | 1 237 tkr | 571 tkr | 1 911 tkr | 1 285 tkr | 1 803 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 505 tkr | 450 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 505 tkr | 450 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 55 tkr | 60 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 25 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 25 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −816 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 816 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 917 tkr | 892 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 25 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 44 tkr | 151 tkr |
| Forslag disposition | 867 tkr | 842 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 867 tkr | 842 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 241 tkr | 0 |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 628 tkr | 559 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 333 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 36 tkr | 53 tkr |
| Periodiseringsfonder | 724 tkr | 768 tkr |
| Stallda sakerheter | −505 tkr | −450 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 315 tkr | 346 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Veronica Zacco Scenario ABHuvudarbetsställe
Adventsvägen 1, 126 35 Hägersten
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559122-8662
Registreringsdatum
25 augusti 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.