swereg

Vesterlunds Motor AB

559268-9383Aktiebolagreg. 2020

Tillverkning & industri
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Bygdsiljum, Västerbottens län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

434 tkr

−13 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−40 tkr

+49 % mot föregående år

Soliditet

50 %

−5,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Gruvbergsvägen 17, 937 33 Bygdsiljum

Postadress

Gruvbergsvägen 17, 937 33 Bygdsiljum

Verksamhetsbeskrivning

Service och reparation av skogsbruksmaskiner och övriga motorfordon såsom jordbrukstraktorer och snöskotrar, samt tillverkning av olika delar till motorfordon såsom stötdämpare. Samt förvaltning av skogsfastigheter.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2021569 tkr439 tkr275 tkr
2022522 tkr85 tkr238 tkr
2023541 tkr121 tkr264 tkr
2024497 tkr−79 tkr265 tkr
2025434 tkr−40 tkr265 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 50,1 % – branschmedian 60,9 %

Vinstmarginal −9,3 % – branschmedian 9,5 %

Omsättningstillväxt −12,6 % – branschmedian 0,4 %

Median för 2890 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning434497541522569
Övriga rörelseintäkter08–––
Rörelseintäkter434505541522569
Råvaror och förnödenheter18231221828325
Övriga externa kostnader2241791449971
Personalkostnader66421
Av- och nedskrivningar6681535332
Övriga rörelsekostnader02–––
Rörelsekostnader477579419437130
Rörelseresultat−43−7412285439
Ränteintäkter och liknande300––
Räntekostnader och liknande05100
Finansiella poster3−5−0−0−0
Resultat efter finansiella poster−40−7912185439
Bokslutsdispositioner4382−25−30−122
Resultat före skatt239655318
Skatt på årets resultat21201168
Årets resultat017643250

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar12258126179104
Anläggningstillgångar12258126179104
Varulager14317213311845
Kundfordringar2180122900
Kortfristiga fordringar2441812912845
Kassa och bank104367218168303
Omsättningstillgångar491557480414393
Summa tillgångar613614606594497
Aktiekapital2525252525
Bundet eget kapital2525252525
Balanserat resultat2402391631700
Fritt eget kapital240240239213250
Eget kapital265265264238275
Obeskattade reserver5396178152122
Leverantörsskulder281140700
Skatteskulder01237967
Kortfristiga skulder295254165203100
Summa eget kapital och skulder613614606594497

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Föreslagen utdelning (tkr)00050–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet50,1 %55,5 %66,8 %60,5 %74,7 %
Kassalikviditet118 %152 %210 %146 %347 %
Rörelsemarginal−9,9 %−14,9 %22,5 %16,4 %77,2 %
Vinstmarginal−9,3 %−15,9 %22,4 %16,3 %77,2 %
Omsättningstillväxt−12,6 %−8,1 %3,6 %−8,2 %–
Avkastning på eget kapital0,2 %0,5 %28,7 %18,2 %90,9 %
Omsättning per anställd–––––
Övriga poster i årsredovisningen (26)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar5 tkr21 tkr
Arets resultat eget kapital4131 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat4131 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−1 tkr−76 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning1 tkr76 tkr
Forandring overavskrivningar−16 tkr0
Forandring periodiseringsfond27 tkr82 tkr
Forslag disposition240 tkr240 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning240 tkr240 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter1 tkr–
Inventarier verktyg installationer122 tkr35 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden219 tkr88 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar97 tkr53 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–219 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop131 tkr179 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar44 tkr53 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–52 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror143 tkr172 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar022 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden136 tkr136 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar136 tkr114 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar22 tkr27 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga25 tkr18 tkr
Ovriga kortfristiga skulder170 tkr132 tkr
Periodiseringsfonder48 tkr75 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter97 tkr8 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –

  • Vesterlunds Motor ABHuvudarbetsställe

    Gruvbergsvägen 17, 937 33 Bygdsiljum

    Tillverkning & industri

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559268-9383

Registreringsdatum

28 augusti 2020

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Skellefteå, Västerbottens län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Tillverkning & industri

  • SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
  • SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
  • SNI 02.102 – Skogsskötsel
  • SNI 29.320 – Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon
  • SNI 95.320 – Reparation och underhåll av motorcyklar

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler