Vet-Nutraab Products AB
556660-7767Aktiebolagreg. 2004
Höör, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 304 tkr
Resultat efter fin. poster
82 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
1.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pumpvägen 2, 243 41 Höör
Postadress
Pumpvägen 2, 243 41 Höör
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och försäljning av fodertillskott till djur samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 829 tkr | −318 tkr | – |
| 2020 | 5 807 tkr | 256 tkr | – |
| 2021 | 6 235 tkr | 448 tkr | 2 246 tkr |
| 2022 | 5 683 tkr | 374 tkr | 2 539 tkr |
| 2023 | 6 153 tkr | −255 tkr | 2 396 tkr |
| 2024 | 6 641 tkr | 891 tkr | 2 954 tkr |
| 2025 | 7 304 tkr | 82 tkr | 3 016 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 71,3 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 1,1 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 10 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 304 | 6 641 | 6 153 | 5 683 | 6 235 | 5 807 | 5 829 |
| Övriga rörelseintäkter | 28 | 133 | 9 | 7 | 27 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 331 | 6 774 | 6 162 | 5 690 | 6 262 | – | – |
| Handelsvaror | 5 508 | 4 362 | 4 563 | 3 639 | 4 225 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 964 | 831 | 1 232 | 1 093 | 1 065 | – | – |
| Personalkostnader | 669 | 583 | 553 | 532 | 460 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 66 | 48 | 13 | 6 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 42 | 33 | 45 | 45 | 59 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 249 | 5 856 | 6 406 | 5 316 | 5 809 | – | – |
| Rörelseresultat | 83 | 917 | −244 | 374 | 453 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 26 | 3 | −3 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 26 | 30 | 8 | 0 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −27 | −11 | −0 | −5 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 82 | 891 | −255 | 374 | 448 | 256 | −318 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −205 | 112 | 0 | −112 | – | – |
| Resultat före skatt | 82 | 686 | −143 | 374 | 336 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 21 | 127 | 0 | 82 | 72 | – | – |
| Årets resultat | 61 | 558 | −143 | 292 | 263 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 268 | 334 | 59 | 72 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 268 | 334 | 59 | 72 | 0 | – | – |
| Varulager | 769 | 1 020 | 1 463 | 799 | 932 | – | – |
| Kundfordringar | 440 | 547 | 556 | 1 016 | 653 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 489 | 634 | 613 | 1 089 | 729 | – | – |
| Kassa och bank | 2 930 | 2 372 | 1 089 | 1 340 | 1 391 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 188 | 4 025 | 3 165 | 3 228 | 3 052 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 456 | 4 359 | 3 224 | 3 299 | 3 052 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 834 | 2 276 | 2 419 | 2 126 | 1 863 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 896 | 2 834 | 2 276 | 2 419 | 2 126 | – | – |
| Eget kapital | 3 016 | 2 954 | 2 396 | 2 539 | 2 246 | – | – |
| Obeskattade reserver | 205 | 205 | 0 | 112 | 112 | – | – |
| Långfristiga skulder | 115 | 153 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 511 | 607 | 305 | 320 | 295 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 45 | 0 | 48 | 22 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 120 | 1 047 | 828 | 649 | 694 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 456 | 4 359 | 3 224 | 3 299 | 3 052 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,3 % | 71,5 % | 74,3 % | 79,6 % | 76,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 305 % | 287 % | 205 % | 374 % | 306 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,1 % | 13,8 % | −4 % | 6,6 % | 7,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,1 % | 13,4 % | −4,1 % | 6,6 % | 7,2 % | 4,4 % | −5,5 % |
| Omsättningstillväxt | 10 % | 7,9 % | 8,3 % | −8,9 % | 7,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2 % | 18,9 % | −6 % | 11,5 % | 11,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 869 tkr | 4 427 tkr | 4 102 tkr | 3 789 tkr | 3 118 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 61 tkr | 558 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 61 tkr | 558 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −558 tkr | 143 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 558 tkr | −143 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 016 tkr | 2 954 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 61 tkr | 558 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −205 tkr |
| Forskott fran kunder | 11 tkr | 16 tkr |
| Forslag disposition | 2 896 tkr | 2 834 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 896 tkr | 2 834 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 268 tkr | 334 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 407 tkr | 407 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 73 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 378 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 44 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 19 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 769 tkr | 1 020 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 45 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 476 tkr | 290 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 36 tkr | 36 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 115 tkr | 153 tkr |
| Periodiseringsfonder | 205 tkr | 205 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 1 043 tkr | 775 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 775 tkr | 775 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 268 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 86 tkr | 54 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Vet-Nutraab Products ABHuvudarbetsställe
Pumpvägen 2, 243 41 Höör
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556660-7767
Registreringsdatum
20 april 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Höör, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.122 – Övrig detaljhandel med brett sortiment
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.