Vetander Services AB
559076-4972Aktiebolagreg. 2016
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
602 tkr
Resultat efter fin. poster
2 674 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Årbylundsgatan 8, 723 46 Västerås
Postadress
Årbylundsgatan 8, 723 46 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom strategiskt inköp, projektledning, försäljning, teknisk konstruktion. Företagsrådgivning. Fastighetsskötsel. Trädgårdstjänster. Viltvård. Äga och förvalta fast och lös egendom. Handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 902 tkr | 1 943 tkr | – |
| 2019 | 600 tkr | 725 tkr | – |
| 2020 | 600 tkr | 1 189 tkr | 1 314 tkr |
| 2021 | 287 tkr | 779 tkr | 1 093 tkr |
| 2022 | 1 048 tkr | 893 tkr | 1 586 tkr |
| 2023 | 300 tkr | 228 tkr | 375 tkr |
| 2024 | 460 tkr | 871 tkr | 946 tkr |
| 2025 | 602 tkr | 2 674 tkr | 3 020 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 444,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 30,9 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 602 | 460 | 300 | 1 048 | 287 | 600 | 600 | 902 |
| Rörelseintäkter | 602 | 460 | 300 | 1 048 | 287 | 600 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 712 | 628 | 771 | 525 | 489 | 401 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 11 | 0 | 338 | 197 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 7 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 712 | 640 | 771 | 863 | 693 | 411 | – | – |
| Rörelseresultat | −110 | −180 | −471 | 185 | −405 | 189 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 784 | 1 050 | 700 | 700 | 1 185 | 1 000 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 8 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 784 | 1 051 | 699 | 708 | 1 184 | 1 000 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 674 | 871 | 228 | 893 | 779 | 1 189 | 725 | 1 943 |
| Resultat före skatt | 2 674 | 871 | 228 | 893 | 779 | 1 189 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 44 | – | – |
| Årets resultat | 2 674 | 871 | 228 | 893 | 779 | 1 145 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 639 | – | – | 0 | 0 | 7 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 279 | 35 | 35 | 35 | 400 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 918 | 35 | 35 | 35 | 400 | 57 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 265 | 232 | 269 | 620 | 947 | 1 033 | – | – |
| Kassa och bank | 203 | 725 | 244 | 1 083 | 309 | 288 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 468 | 956 | 513 | 1 703 | 1 256 | 1 321 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 386 | 991 | 548 | 1 738 | 1 656 | 1 378 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 296 | 25 | 96 | 643 | 264 | 119 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 970 | 896 | 325 | 1 536 | 1 043 | 1 264 | – | – |
| Eget kapital | 3 020 | 946 | 375 | 1 586 | 1 093 | 1 314 | – | – |
| Långfristiga skulder | 750 | – | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 10 | 2 | 0 | 11 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 616 | 46 | 173 | 151 | 563 | 64 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 386 | 991 | 548 | 1 738 | 1 656 | 1 378 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 600 | 300 | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,1 % | 95,4 % | 68,4 % | 91,3 % | 66 % | 95,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 29 % | 2 098 % | 296 % | 1 126 % | 223 % | 2 070 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −18,2 % | −39 % | −156,9 % | 17,7 % | −141,2 % | 31,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 444,2 % | 189,4 % | 76 % | 85,2 % | 271,4 % | 198,2 % | 120,8 % | 215,4 % |
| Omsättningstillväxt | 30,9 % | 53,3 % | −71,4 % | 265,2 % | −52,2 % | 0 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 88,6 % | 92,1 % | 61 % | 56,3 % | 71,3 % | 87,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 602 tkr | 460 tkr | 300 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 4 279 tkr | 35 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 279 tkr | 35 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 6 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 4 250 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 2 674 tkr | 871 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 674 tkr | 871 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −871 tkr | −228 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 871 tkr | 228 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 600 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 020 tkr | 946 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 674 tkr | 871 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 600 tkr | 300 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 31 tkr |
| Forslag disposition | 2 970 tkr | 896 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 970 tkr | 296 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 264 tkr | 196 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 543 | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 568 tkr | 6 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 750 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 639 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 639 tkr | – |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 639 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Vetander Services ABHuvudarbetsställe
Årbylundsgatan 8, 723 46 Västerås
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559076-4972
Registreringsdatum
15 september 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- SNI 01.700 – Jakt och stödverksamhet i anslutning härtill
- SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.