swereg

Vetmobilen AB

559186-0233Aktiebolagreg. 2018

Djur & veterinär
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Eneryda, Kronobergs län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 120 tkr

−1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

63 tkr

−34 % mot föregående år

Soliditet

26 %

−1,9 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år
Hemsida✓ HTTPS✓ Mobilanpassad

Vetmobilen.se startsida - Vetmobilen

Välkommen till vetmobilen.se. Här hittar du våra senaste kampanjer, inlägg från Veterinär Agneta, och Vetbutikens produkter. Välkommen!

vetmobilen.se

Adresser

Besöksadress

Lycket 2, 343 72 Eneryda

Postadress

Lycket 2, 343 72 Eneryda

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva veterinärverksamhet, djursjukvård, konsultverksamhet inom det veterinära området, försäljning av produkter för djur och djurskötsel samt därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020742 tkr5 tkr53 tkr
2021815 tkr23 tkr69 tkr
2022925 tkr1 tkr72 tkr
20231 044 tkr5 tkr77 tkr
20241 127 tkr95 tkr152 tkr
20251 120 tkr63 tkr140 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 26,1 % – branschmedian 60 %

Vinstmarginal 5,6 % – branschmedian 12,3 %

Omsättningstillväxt −0,6 % – branschmedian 4,3 %

Median för 686 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 1201 1271 044925815742
Övriga rörelseintäkter52–01270
Rörelseintäkter1 1711 1271 044937822742
Råvaror och förnödenheter9610611411210781
Övriga externa kostnader325327348330198295
Personalkostnader688598575482466324
Av- och nedskrivningar01221721
Övriga rörelsekostnader––02––
Rörelsekostnader1 1101 0321 038928788721
Rörelseresultat6195593421
Ränteintäkter och liknande200–––
Räntekostnader och liknande00081116
Finansiella poster20−0−8−11−16
Resultat efter finansiella poster639551235
Bokslutsdispositioner0113−4–
Resultat före skatt639564205
Skatt på årets resultat13201142
Årets resultat507653153

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar–0134764
Anläggningstillgångar–0134764
Varulager576969566147
Kundfordringar158411212–
Kortfristiga fordringar2710438542523
Kassa och bank452371289346331257
Omsättningstillgångar536544395456417326
Summa tillgångar536544396459463390
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat4027221930
Fritt eget kapital901022722193
Eget kapital14015277726953
Obeskattade reserver–0114–
Långfristiga skulder–––0110150
Leverantörsskulder23302713210
Skatteskulder9170142
Kortfristiga skulder397392319387281186
Summa eget kapital och skulder536544396459463390

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)50630–––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet26,1 %28 %19,4 %15,8 %15,5 %13,7 %
Kassalikviditet121 %121 %102 %104 %127 %150 %
Rörelsemarginal5,5 %8,4 %0,5 %1 %4,2 %2,9 %
Vinstmarginal5,6 %8,4 %0,5 %0,1 %2,8 %0,7 %
Omsättningstillväxt−0,6 %8 %12,9 %13,5 %9,8 %–
Avkastning på eget kapital35,8 %49,7 %6,2 %4 %22,4 %6,4 %
Omsättning per anställd1 120 tkr1 127 tkr1 044 tkr925 tkr815 tkr742 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar–0
Arets resultat eget kapital50 tkr76 tkr
Eventual forpliktelser–0
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat50 tkr76 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−13 tkr−5 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning63 tkr–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning13 tkr5 tkr
Forandring overavskrivningar0517
Forslag disposition90 tkr102 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning40 tkr40 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning50 tkr63 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter12 tkr19 tkr
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden00
Inventarier verktyg installationer avskrivningar00
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar–9 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar01 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar–9 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror57 tkr69 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga163
Ovriga kortfristiga skulder250 tkr241 tkr
Stallda sakerheter–0
Stallda sakerheter foretagsinteckningar–0
Upplupna kostnader forutbetalda intakter114 tkr104 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 juni 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 14 dec. 2018 – 31 maj 2020 · Inlämnad –

  • Vetmobilen ABHuvudarbetsställe

    Lycket 2, 343 72 Eneryda

    Djur & veterinär

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559186-0233

Registreringsdatum

14 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Älmhult, Kronobergs län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Djur & veterinär

  • SNI 75.000 – Veterinärverksamhet
  • SNI 01.620 – Stödverksamhet avseende husdjursskötsel
  • SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler