VG Bostäder AB
559159-6977Aktiebolagreg. 2018
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
7 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lansenvägen 12, 187 62 Täby
Postadress
Lansenvägen 12, 187 62 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Fastighetsägande och förvaltning av hyreshus.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −1 tkr | 49 tkr |
| 2019 | 0 tkr | −2 tkr | 48 tkr |
| 2020 | – | −2 tkr | 46 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −2 tkr | 45 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −2 tkr | 43 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −2 tkr | 42 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 398 tkr | 1 440 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 tkr | 1 438 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −1 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 400 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 400 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 1 398 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −1 |
| Resultat före skatt | −2 | 1 398 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −1 |
| Årets resultat | −2 | 1 398 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 |
| Anläggningstillgångar | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 | 14 115 |
| Kortfristiga fordringar | 7 141 | 7 141 | 5 741 | 5 741 | 5 741 | 5 741 | 5 741 | 5 741 |
| Kassa och bank | 111 | 113 | 96 | 98 | 100 | 101 | 103 | 104 |
| Omsättningstillgångar | 7 252 | 7 254 | 5 838 | 5 839 | 5 841 | 5 842 | 5 844 | 5 845 |
| Summa tillgångar | 21 367 | 21 369 | 19 952 | 19 954 | 19 955 | 19 957 | 19 958 | 19 960 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 390 | −8 | −7 | −5 | −4 | −2 | −1 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 388 | 1 390 | −8 | −7 | −5 | −4 | −2 | −1 |
| Eget kapital | 1 438 | 1 440 | 42 | 43 | 45 | 46 | 48 | 49 |
| Långfristiga skulder | 19 929 | 19 929 | 19 911 | 19 911 | 19 911 | 19 911 | 19 911 | 19 911 |
| Summa eget kapital och skulder | 21 367 | 21 369 | 19 952 | 19 954 | 19 955 | 19 957 | 19 958 | 19 960 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,7 % | 6,7 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | 97,1 % | −3,7 % | −3,6 % | −3,5 % | −3,4 % | −3,3 % | −1,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 14 115 tkr | 14 115 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 14 115 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | 1 398 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | 1 398 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 398 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 398 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 438 tkr | 1 440 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 tkr | 1 398 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 7 141 tkr | 7 141 tkr |
| Forslag disposition | 1 388 tkr | 1 390 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 388 tkr | 1 390 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 100 | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 671 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 5 032 tkr | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 14 115 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 19 929 tkr | 19 929 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 19 929 tkr | 19 929 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
VG Bostäder ABHuvudarbetsställe
Lansenvägen 12, 187 62 Täby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559159-6977
Registreringsdatum
21 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.110 – Handel med egna fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.