Vi.ar Totalentreprenad AB
556931-8305Aktiebolagreg. 2013
Solna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
287 tkr
Resultat efter fin. poster
−250 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Jungfrudansen 96 Lgh 1002, 171 51 Solna
Postadress
c/o Vi.ar Totalentreprenad Ab, Jungfrudansen 96 Lgh 1002, 171 51 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva renoveringar av fastigheter och lägenheter och tillbyggnader samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 10 119 tkr | 1 727 tkr | – |
| 2017 | 10 131 tkr | 2 978 tkr | – |
| 2018 | 4 135 tkr | 165 tkr | 2 196 tkr |
| 2019 | 1 411 tkr | −882 tkr | 1 314 tkr |
| 2020 | 1 150 tkr | −199 tkr | 1 115 tkr |
| 2021 | 684 tkr | 118 tkr | 1 233 tkr |
| 2022 | 2 863 tkr | 275 tkr | 1 508 tkr |
| 2023 | 1 608 tkr | 319 tkr | 1 727 tkr |
| 2024 | 518 tkr | −141 tkr | 1 335 tkr |
| 2025 | 287 tkr | −250 tkr | 1 085 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,3 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −87,1 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −44,6 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 287 | 518 | 1 608 | 2 863 | 684 | 1 150 | 1 411 | 4 135 | 10 131 | 10 119 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 40 | – | 0 | 106 | – | – |
| Rörelseintäkter | 287 | 518 | 1 608 | 2 863 | 724 | 1 150 | 1 411 | 4 241 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 118 | 346 | 556 | 1 487 | 113 | 654 | 1 328 | 2 484 | – | – |
| Handelsvaror | 5 | 2 | 240 | 241 | 38 | 21 | 28 | 360 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 196 | 150 | 199 | 270 | 169 | 222 | 245 | 384 | – | – |
| Personalkostnader | 105 | 79 | 210 | 263 | 81 | 237 | 619 | 765 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 114 | 84 | 84 | 165 | 149 | 154 | 53 | 64 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 158 | 0 | 27 | 8 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 537 | 660 | 1 289 | 2 584 | 550 | 1 315 | 2 281 | 4 057 | – | – |
| Rörelseresultat | −250 | −142 | 319 | 278 | 174 | −165 | −870 | 184 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | −0 | 0 | 3 | 56 | 34 | 11 | 20 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −3 | −56 | −34 | −11 | −20 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −250 | −141 | 319 | 275 | 118 | −199 | −882 | 165 | 2 978 | 1 727 |
| Resultat före skatt | −250 | −141 | 319 | 275 | 118 | −199 | −882 | 165 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 44 | – | – |
| Årets resultat | −250 | −141 | 319 | 275 | 118 | −199 | −882 | 121 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 281 | 244 | 328 | 26 | 368 | 516 | 149 | 227 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 281 | 244 | 328 | 26 | 368 | 516 | 149 | 227 | – | – |
| Kundfordringar | 275 | 303 | 617 | 368 | 195 | 240 | 223 | 1 273 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 006 | 1 032 | 1 363 | 1 154 | 1 132 | 1 157 | 985 | 1 599 | – | – |
| Kassa och bank | 32 | 247 | 38 | 602 | 20 | 230 | 368 | 514 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 038 | 1 280 | 1 400 | 1 757 | 1 153 | 1 387 | 1 353 | 2 114 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 319 | 1 524 | 1 728 | 1 782 | 1 520 | 1 903 | 1 503 | 2 341 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 285 | 1 427 | 1 358 | 1 183 | 1 065 | 1 264 | 2 146 | 2 025 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 035 | 1 285 | 1 677 | 1 458 | 1 183 | 1 065 | 1 264 | 2 146 | – | – |
| Eget kapital | 1 085 | 1 335 | 1 727 | 1 508 | 1 233 | 1 115 | 1 314 | 2 196 | – | – |
| Långfristiga skulder | 45 | 53 | 77 | 0 | 0 | 28 | 11 | 2 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | −126 | −126 | 4 | 213 | 214 | 128 | 63 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 44 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 189 | 136 | −76 | 274 | 288 | 761 | 177 | 143 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 319 | 1 524 | 1 728 | 1 782 | 1 520 | 1 903 | 1 503 | 2 341 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 250 | 100 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,3 % | 87,6 % | 99,9 % | 84,6 % | 81,1 % | 58,6 % | 87,5 % | 93,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 549 % | 944 % | −1 845 % | 641 % | 401 % | 182 % | 764 % | 1 482 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −87,2 % | −27,3 % | 19,9 % | 9,7 % | 25,4 % | −14,4 % | −61,7 % | 4,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −87,1 % | −27,2 % | 19,8 % | 9,6 % | 17,3 % | −17,3 % | −62,5 % | 4 % | 29,4 % | 17,1 % |
| Omsättningstillväxt | −44,6 % | −67,8 % | −43,8 % | 318,6 % | −40,5 % | −18,5 % | −65,9 % | −59,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −23 % | −10,6 % | 18,5 % | 18,3 % | 9,6 % | −17,9 % | −67,1 % | 5,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 287 tkr | 518 tkr | 1 608 tkr | 2 863 tkr | 684 tkr | 1 150 tkr | 1 411 tkr | 2 068 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −250 tkr | −141 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −250 tkr | −141 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 141 tkr | −319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −141 tkr | 319 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 250 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 085 tkr | 1 335 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −250 tkr | −141 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 250 tkr |
| Forslag disposition | 1 035 tkr | 1 285 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 035 tkr | 1 285 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 281 tkr | 244 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | – | 418 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | – | 174 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 84 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 721 tkr | 729 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 168 tkr | 262 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 45 tkr | 53 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Vi.ar Totalentreprenad ABHuvudarbetsställe
Jungfrudansen 96 Lgh 1002, 171 51 Solna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556931-8305
Registreringsdatum
15 maj 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Solna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.