Vi som Växer Aktiebolag
556460-7264Aktiebolagreg. 1993
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
58 541 tkr
Resultat efter fin. poster
3 526 tkr
Soliditet
64 %
Anställda
66
Förskolorna Vi som Växer i Stockholm
Välkommen till förskolorna Vi som Växer! Fem förskolor inspirerade av Reggio Emilia med ett utforskande arbetssätt.
visomvaxer.se
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Postadress
Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva barnomsorg med lokaluthyrning och handel med livsmedel och leksaker samt konsultation inom nämnda område, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 49 478 tkr | 1 525 tkr | – |
| 2020 | 49 433 tkr | 3 735 tkr | – |
| 2021 | 50 119 tkr | 2 937 tkr | 5 290 tkr |
| 2022 | 52 960 tkr | 2 078 tkr | 4 172 tkr |
| 2023 | 55 654 tkr | 3 714 tkr | 3 749 tkr |
| 2024 | 57 252 tkr | 4 476 tkr | 6 278 tkr |
| 2025 | 58 541 tkr | 3 526 tkr | 6 592 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,3 % – branschmedian 65,6 %
Vinstmarginal 6 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 2,3 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9024 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 58 541 | 57 252 | 55 654 | 52 960 | 50 119 | 49 433 | 49 478 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 180 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 58 541 | 57 252 | 55 835 | 52 960 | 50 119 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 365 | 3 442 | 3 641 | 3 163 | 2 924 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 12 063 | 11 523 | 11 060 | 10 966 | 10 083 | – | – |
| Personalkostnader | 39 668 | 37 924 | 37 461 | 36 681 | 34 103 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 134 | 121 | 64 | 81 | 85 | – | – |
| Rörelsekostnader | 55 231 | 53 011 | 52 226 | 50 890 | 47 196 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 310 | 4 241 | 3 609 | 2 070 | 2 923 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 223 | 235 | 107 | 11 | 14 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 7 | 0 | 2 | 3 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 216 | 235 | 105 | 8 | 14 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 3 526 | 4 476 | 3 714 | 2 078 | 2 937 | 3 735 | 1 525 |
| Bokslutsdispositioner | 675 | 1 424 | −436 | 335 | 1 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 201 | 5 900 | 3 278 | 2 412 | 2 938 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 886 | 1 271 | 701 | 530 | 650 | – | – |
| Årets resultat | 3 314 | 4 629 | 2 577 | 1 883 | 2 288 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 419 | 331 | 75 | 67 | 147 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 000 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 419 | 331 | 75 | 67 | 147 | – | – |
| Kundfordringar | 188 | 161 | 28 | 12 | 18 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 549 | 1 573 | 1 010 | 1 251 | 2 403 | – | – |
| Kassa och bank | 5 141 | 10 090 | 10 014 | 9 172 | 10 742 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 690 | 11 663 | 11 025 | 10 422 | 13 144 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 108 | 11 993 | 11 099 | 10 489 | 13 292 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 158 | 1 529 | 1 052 | 2 170 | 2 882 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 472 | 6 158 | 3 629 | 4 052 | 5 170 | – | – |
| Eget kapital | 6 592 | 6 278 | 3 749 | 4 172 | 5 290 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 500 | 2 175 | 3 599 | 3 163 | 3 498 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 581 | 1 499 | 760 | 1 089 | 1 335 | – | – |
| Skatteskulder | 478 | 412 | – | 0 | 1 308 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 016 | 3 540 | 3 751 | 3 154 | 4 504 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 108 | 11 993 | 11 099 | 10 489 | 13 292 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 66 | 64 | 64 | 66 | 66 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 3 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,3 % | 66,7 % | 59,5 % | 63,7 % | 60,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 167 % | 329 % | 294 % | 330 % | 292 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 5,7 % | 7,4 % | 6,5 % | 3,9 % | 5,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | 6 % | 7,8 % | 6,7 % | 3,9 % | 5,9 % | 7,6 % | 3,1 % |
| Omsättningstillväxt | 2,3 % | 2,9 % | 5,1 % | 5,7 % | 1,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,3 % | 73,7 % | 68,7 % | 45,1 % | 43,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 887 tkr | 895 tkr | 870 tkr | 802 tkr | 759 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 000 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 3 314 tkr | 4 629 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 3 314 tkr | 4 629 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −4 629 tkr | −2 577 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 4 629 tkr | 2 577 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 000 tkr | 2 100 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 675 tkr | 1 424 tkr |
| Forslag disposition | 6 472 tkr | 6 158 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 472 tkr | 6 158 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 230 tkr | 1 158 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 419 tkr | 331 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 949 tkr | 3 727 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 530 tkr | 3 396 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 223 tkr | 377 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 134 tkr | 121 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 131 tkr | 255 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 492 tkr | 1 363 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 500 tkr | 2 175 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 465 tkr | 267 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Vi som Växer AktiebolagHuvudarbetsställe
Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556460-7264
Registreringsdatum
25 januari 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.100 – Förskoleutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.