VicSa Management AB
559227-1695Aktiebolagreg. 2019
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 166 tkr
Resultat efter fin. poster
280 tkr
Soliditet
22 %
Anställda
1
Projektledning, byggarbetsmiljösamordning & CE-märkning | VicSa Management AB
VicSa Management AB arbetar inom tjänstesektorn, tillverkningsindustrin, bygg och anläggning och kan erbjuda tjänster till stora och mindre företag!
vicsa.se
Adresser
Besöksadress
Norra Skeppsbron 5 B, 803 10 Gävle
Postadress
Norra Skeppsbron 5 B, 803 10 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom projektledning, byggarbetsmiljösamordning, konsultverksamhet och rådgivning inom säkerhet och hälsa på arbetsplatser, bedriva utbildningar inom arbetsmiljö, revision av miljö-, kvalitet- och arbetsmiljöledningssystem, CE-märkning av ny- och ombyggd maskinutrustning samt tekniska konsulttjänster och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 222 tkr | 300 tkr | 286 tkr |
| 2021 | 1 811 tkr | 749 tkr | 649 tkr |
| 2022 | 2 131 tkr | 423 tkr | 606 tkr |
| 2023 | 2 679 tkr | 121 tkr | 257 tkr |
| 2024 | 1 735 tkr | −69 tkr | −19 tkr |
| 2025 | 2 166 tkr | 280 tkr | 194 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 22 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 12,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 24,8 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 166 | 1 735 | 2 679 | 2 131 | 1 811 | 1 222 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 107 | – | – | 0 | 96 |
| Rörelseintäkter | 2 166 | 1 841 | 2 679 | 2 131 | 1 811 | 1 317 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 6 | 3 |
| Handelsvaror | 14 | 10 | 8 | 5 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 547 | 588 | 727 | 451 | 205 | 199 |
| Personalkostnader | 1 258 | 1 226 | 1 807 | 1 248 | 851 | 814 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 5 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 824 | 1 829 | 2 547 | 1 707 | 1 062 | 1 017 |
| Rörelseresultat | 342 | 12 | 133 | 424 | 749 | 300 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 64 | 82 | 12 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −63 | −82 | −12 | −1 | −0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 280 | −69 | 121 | 423 | 749 | 300 |
| Resultat före skatt | 280 | −69 | 121 | 423 | 749 | 300 |
| Skatt på årets resultat | 66 | 0 | 32 | 91 | 156 | 65 |
| Årets resultat | 213 | −69 | 89 | 333 | 593 | 236 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 14 | 20 | 25 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 43 | 7 | 7 | 7 | 4 | – |
| Anläggningstillgångar | 52 | 22 | 27 | 32 | 4 | – |
| Kundfordringar | 309 | 180 | 363 | 163 | 671 | 130 |
| Kortfristiga fordringar | 431 | 512 | 603 | 428 | 673 | 130 |
| Kassa och bank | 398 | 248 | 260 | 542 | 385 | 364 |
| Omsättningstillgångar | 829 | 760 | 863 | 970 | 1 058 | 493 |
| Summa tillgångar | 881 | 781 | 890 | 1 002 | 1 061 | 493 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −69 | 0 | 181 | 224 | 6 | 0 |
| Fritt eget kapital | 144 | −69 | 207 | 556 | 599 | 236 |
| Eget kapital | 194 | −19 | 257 | 606 | 649 | 286 |
| Avsättningar | 36 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 200 | 424 | 180 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 40 | 30 | 36 | 5 | 6 | 10 |
| Skatteskulder | – | 0 | 52 | 171 | 161 | 30 |
| Kortfristiga skulder | 451 | 376 | 452 | 396 | 413 | 208 |
| Summa eget kapital och skulder | 881 | 781 | 890 | 1 002 | 1 061 | 493 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 144 | – | 207 | 375 | 375 | 230 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 22 % | −2,5 % | 28,9 % | 60,5 % | 61,1 % | 57,9 % |
| Kassalikviditet | 184 % | 202 % | 191 % | 245 % | 256 % | 237 % |
| Rörelsemarginal | 15,8 % | 0,7 % | 5 % | 19,9 % | 41,3 % | 24,6 % |
| Vinstmarginal | 12,9 % | −4 % | 4,5 % | 19,9 % | 41,3 % | 24,6 % |
| Omsättningstillväxt | 24,8 % | −35,2 % | 25,7 % | 17,7 % | 48,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 109,9 % | 360,7 % | 34,5 % | 54,9 % | 91,4 % | 82,5 % |
| Omsättning per anställd | 2 166 tkr | 1 735 tkr | 1 340 tkr | 2 131 tkr | 1 811 tkr | 1 222 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 43 tkr | 7 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 43 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 36 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 213 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 213 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 69 tkr | −89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −69 tkr | 89 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 207 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 194 tkr | −19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 213 tkr | −69 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 207 tkr |
| Forslag disposition | 144 tkr | −69 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 192 | −69 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 83 tkr | 189 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 9 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 27 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 19 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 32 tkr |
| Ovriga avsattningar pensioner liknande forpliktelser | 36 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 39 tkr | 143 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 216 tkr | 163 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 184 tkr | 174 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 200 tkr | 424 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 18 nov. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
VicSa Management ABHuvudarbetsställe
Norra Skeppsbron 5 B, 803 10 Gävle
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559227-1695
Registreringsdatum
18 november 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.