swereg

Victoria Boysen AB

559222-9909Aktiebolagreg. 2019

Frisör & skönhet
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Malmö, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 251 tkr

+19 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

293 tkr

+22 % mot föregående år

Soliditet

81 %

−6,2 p.e. mot föregående år

Anställda

2

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Stora Nygatan 25 B, 211 37 Malmö

Postadress

Stora Nygatan 25 B, 211 37 Malmö

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska erbjuda konsumenter underhåll av ögonbryn och ögonfransar. Med underhåll avses plockning, förlängning med mera. Aktiebolaget kommer även att bedriva fysisk småskalig försäljning av kosmetiska produkter i salongen på företagsadressen.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020571 tkr339 tkr253 tkr
20211 049 tkr253 tkr402 tkr
20221 055 tkr532 tkr725 tkr
20231 033 tkr369 tkr737 tkr
20241 055 tkr241 tkr940 tkr
20251 251 tkr293 tkr769 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 81,3 % – branschmedian 56,1 %

Vinstmarginal 23,4 % – branschmedian 4,3 %

Omsättningstillväxt 18,6 % – branschmedian 2 %

Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 2511 0551 0331 0551 049571
Övriga rörelseintäkter1671391043404
Rörelseintäkter1 4191 1951 1381 0891 049574
Råvaror och förnödenheter82971615233129
Övriga externa kostnader41346531541828791
Personalkostnader63038729287178115
Övriga rörelsekostnader0100––
Rörelsekostnader1 126950768556796235
Rörelseresultat292245369532253339
Ränteintäkter och liknande100–––
Räntekostnader och liknande040100
Finansiella poster0−3−0−1−00
Resultat efter finansiella poster293241369532253339
Bokslutsdispositioner–0−90−125−63−80
Resultat före skatt293241279407190259
Skatt på årets resultat635780844156
Årets resultat229203199322149203

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Kundfordringar–02113––
Kortfristiga fordringar908242567026
Kassa och bank1 2061 3171 2721 176695533
Omsättningstillgångar1 2961 3991 3151 232764559
Summa tillgångar1 2961 3991 3151 232764559
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat4906874883522030
Fritt eget kapital719890687675352203
Eget kapital769940737725402253
Obeskattade reserver35835835826814380
Långfristiga skulder–0––––
Leverantörsskulder0175856
Skatteskulder–01111029
Kortfristiga skulder169101220240219225
Summa eget kapital och skulder1 2961 3991 3151 232764559

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda2–1111
Föreslagen utdelning (tkr)–––187––

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet81,3 %87,5 %77,7 %76,1 %67,5 %56,7 %
Kassalikviditet768 %1 379 %598 %514 %349 %248 %
Rörelsemarginal23,4 %23,2 %35,8 %50,5 %24,1 %59,4 %
Vinstmarginal23,4 %22,8 %35,7 %50,4 %24,1 %59,4 %
Omsättningstillväxt18,6 %2,1 %−2 %0,5 %83,9 %–
Avkastning på eget kapital29,8 %21,6 %27 %44,5 %37 %80,3 %
Omsättning per anställd626 tkr–1 033 tkr1 055 tkr1 049 tkr571 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (21)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital229 tkr203 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat229 tkr203 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−203 tkr−199 tkr
Forandring eget kapital arets resultat utdelning0–
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning203 tkr199 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning400 tkr–
Forandring eget kapital totalt769 tkr940 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat229 tkr203 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt utdelning400 tkr–
Forandring periodiseringsfond–0
Forskott fran kunder7 tkr7 tkr
Forslag disposition719 tkr890 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning719 tkr890 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter10 tkr21 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga80 tkr61 tkr
Ovriga kortfristiga skulder152 tkr67 tkr
Ovriga langfristiga skulder–0
Ovriga skatter0−19 tkr
Periodiseringsfonder358 tkr358 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter10 tkr10 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –

  • Victoria Boysen ABHuvudarbetsställe

    Stora Nygatan 25 B, 211 37 Malmö

    Frisör & skönhet

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559222-9909

Registreringsdatum

18 oktober 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Malmö, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Frisör & skönhet

  • SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
  • SNI 47.751 – Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Andra företag i närheten