Viella consulting AB
556924-8635Aktiebolagreg. 2013
Johanneshov, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
300 tkr
Resultat efter fin. poster
250 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Etsarvägen 4, 121 43 Johanneshov
Postadress
c/o Kolnhofer, Etsarvägen 4, 121 43 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom management och IT. Förvaltning av värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 197 tkr | −368 tkr | – |
| 2017 | 710 tkr | −25 tkr | – |
| 2018 | 50 tkr | −35 tkr | 198 tkr |
| 2019 | 184 tkr | 106 tkr | 280 tkr |
| 2020 | 180 tkr | 121 tkr | 372 tkr |
| 2021 | 180 tkr | 136 tkr | 450 tkr |
| 2022 | 240 tkr | 153 tkr | 563 tkr |
| 2023 | 302 tkr | 193 tkr | 715 tkr |
| 2024 | 300 tkr | 134 tkr | 670 tkr |
| 2025 | 300 tkr | 250 tkr | 367 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,1 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 83,3 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 300 | 300 | 302 | 240 | 180 | 180 | 184 | 50 | 710 | 197 |
| Rörelseintäkter | 300 | 300 | 302 | 240 | 180 | 180 | 184 | 50 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 8 | 2 | 0 | 2 | 4 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 45 | 178 | 109 | 78 | 83 | 44 | 77 | 49 | – | – |
| Personalkostnader | 4 | 6 | 5 | 11 | 3 | 3 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 57 | 186 | 114 | 91 | 90 | 47 | 79 | 50 | – | – |
| Rörelseresultat | 243 | 114 | 188 | 149 | 90 | 133 | 105 | −0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | −12 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 5 | 0 | 12 | 31 | 50 | 0 | 2 | 7 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 42 | – | – |
| Finansiella poster | 7 | 19 | 6 | 5 | 46 | −12 | 1 | −35 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 250 | 134 | 193 | 153 | 136 | 121 | 106 | −35 | −25 | −368 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | −35 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 250 | 134 | 193 | 153 | 100 | 121 | 106 | −35 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 28 | 41 | 41 | 22 | 29 | 25 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 197 | 105 | 152 | 113 | 78 | 92 | 82 | −38 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 345 | 206 | 184 | 206 | 172 | 115 | 50 | 50 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 345 | 206 | 184 | 206 | 172 | 115 | 50 | 50 | – | – |
| Kundfordringar | 31 | 31 | 31 | 25 | 19 | 19 | 19 | 63 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 31 | 109 | 35 | 25 | 28 | 28 | 28 | 320 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | 0 | 44 | 205 | 122 | 122 | 122 | – | – |
| Kassa och bank | 106 | 501 | 610 | 389 | 136 | 209 | 160 | 152 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 137 | 611 | 645 | 457 | 368 | 359 | 309 | 594 | – | – |
| Summa tillgångar | 482 | 816 | 828 | 663 | 540 | 474 | 359 | 644 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 120 | 515 | 513 | 400 | 322 | 230 | 148 | 187 | – | – |
| Fritt eget kapital | 317 | 620 | 665 | 513 | 400 | 322 | 230 | 148 | – | – |
| Eget kapital | 367 | 670 | 715 | 563 | 450 | 372 | 280 | 198 | – | – |
| Obeskattade reserver | 35 | 35 | 35 | 35 | 35 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 4 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 70 | 21 | 11 | 23 | 51 | 27 | 4 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 79 | 111 | 78 | 65 | 55 | 102 | 79 | 446 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 482 | 816 | 828 | 663 | 540 | 474 | 359 | 644 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,1 % | 85,5 % | 89,7 % | 89,1 % | 88,5 % | 78,4 % | 78 % | 30,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 174 % | 550 % | 822 % | 700 % | 673 % | 351 % | 392 % | 133 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 80,9 % | 38,1 % | 62,1 % | 62 % | 49,9 % | 73,8 % | 57,2 % | −0,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 83,3 % | 44,5 % | 63,9 % | 63,7 % | 75,6 % | 67,2 % | 57,6 % | −70 % | −3,5 % | −186,8 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | −0,5 % | 25,8 % | 33,3 % | 0 % | −2,2 % | 268 % | −93 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,8 % | 15,7 % | 21,3 % | 20 % | 17,4 % | 24,6 % | 29,2 % | −19,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 345 tkr | 168 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 345 tkr | 170 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 91 tkr | 90 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 266 tkr | 110 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar reglerade fordringar | 2 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 2 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 38 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 70 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 70 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | 33 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 33 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 197 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 197 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −105 tkr | −152 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 105 tkr | 152 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 500 tkr | 150 tkr |
| Forslag disposition | 317 tkr | 620 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 317 tkr | 620 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −2 tkr | −2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 | 78 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 68 tkr | 41 tkr |
| Periodiseringsfonder | 35 tkr | 35 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −111 | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Viella consulting ABHuvudarbetsställe
Etsarvägen 4, 121 43 Johanneshov
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556924-8635
Registreringsdatum
5 mars 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.