Viet Long 88 AB
559124-6516Aktiebolagreg. 2017
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 612 tkr
Resultat efter fin. poster
−89 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Moa Martinsons Gata 6, 603 78 Norrköping
Postadress
c/o Family Wok & Sushi, Moa Martinsons Gata 6, 603 78 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva restaurangverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 794 tkr | 7 tkr | 55 tkr |
| 2019 | 1 782 tkr | 37 tkr | 75 tkr |
| 2020 | 1 429 tkr | 156 tkr | 163 tkr |
| 2021 | 497 tkr | −186 tkr | 16 tkr |
| 2022 | 2 076 tkr | −85 tkr | −29 tkr |
| 2023 | 3 497 tkr | 124 tkr | 96 tkr |
| 2024 | 3 163 tkr | 547 tkr | 377 tkr |
| 2025 | 2 612 tkr | −89 tkr | 31 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,4 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −3,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −17,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 612 | 3 163 | 3 497 | 2 076 | 497 | 1 429 | 1 782 | 1 794 |
| Rörelseintäkter | 2 612 | 3 163 | 3 497 | 2 076 | 497 | 1 429 | 1 782 | 1 794 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 1 100 | 1 477 | 901 | 268 | 742 | 906 | 840 |
| Handelsvaror | 974 | – | – | – | 24 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 832 | 588 | 864 | 480 | 215 | 266 | 327 | 282 |
| Personalkostnader | 885 | 918 | 1 015 | 751 | 154 | 242 | 487 | 640 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 6 | 20 | 20 | 20 | 20 | 21 |
| Rörelsekostnader | 2 697 | 2 612 | 3 362 | 2 153 | 681 | 1 270 | 1 740 | 1 783 |
| Rörelseresultat | −84 | 551 | 135 | −76 | −184 | 159 | 42 | 11 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 3 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 8 | 15 | 9 | 3 | 3 | 6 | 3 |
| Finansiella poster | −5 | −4 | −11 | −9 | −2 | −3 | −5 | −3 |
| Resultat efter finansiella poster | −89 | 547 | 124 | −85 | −186 | 156 | 37 | 7 |
| Bokslutsdispositioner | 139 | −139 | – | 0 | 40 | −40 | – | – |
| Resultat före skatt | 50 | 408 | 124 | −85 | −146 | 116 | 37 | 7 |
| Skatt på årets resultat | 76 | 87 | – | – | 0 | 28 | 17 | 2 |
| Årets resultat | −26 | 321 | 124 | −85 | −146 | 88 | 20 | 5 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 17 | 23 | 29 | 19 | 39 | 59 | 79 |
| Anläggningstillgångar | 11 | 17 | 23 | 29 | 19 | 39 | 59 | 79 |
| Varulager | – | – | – | – | – | 0 | 20 | 25 |
| Kortfristiga fordringar | 238 | 451 | 92 | 33 | 3 | 13 | 6 | 5 |
| Kassa och bank | 118 | 292 | 170 | 111 | 203 | 270 | 188 | 170 |
| Omsättningstillgångar | 356 | 742 | 262 | 144 | 206 | 284 | 215 | 200 |
| Summa tillgångar | 367 | 759 | 285 | 173 | 225 | 323 | 274 | 279 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 7 | 6 | −79 | 6 | 113 | 25 | 5 | 0 |
| Fritt eget kapital | −19 | 327 | 46 | −79 | −34 | 113 | 25 | 5 |
| Eget kapital | 31 | 377 | 96 | −29 | 16 | 163 | 75 | 55 |
| Obeskattade reserver | 0 | 139 | – | – | 0 | 40 | – | – |
| Leverantörsskulder | 27 | 53 | 45 | 140 | 70 | 0 | 105 | 115 |
| Skatteskulder | 162 | 54 | 0 | 33 | 50 | 106 | 22 | 29 |
| Kortfristiga skulder | 336 | 244 | 189 | 201 | 209 | 120 | 199 | 224 |
| Summa eget kapital och skulder | 367 | 759 | 285 | 173 | 225 | 323 | 274 | 279 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 320 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,4 % | 64,1 % | 33,6 % | −16,6 % | 7,3 % | 60,2 % | 27,3 % | 19,7 % |
| Kassalikviditet | 106 % | 305 % | 138 % | 71 % | 99 % | 236 % | 98 % | 78 % |
| Rörelsemarginal | −3,2 % | 17,4 % | 3,9 % | −3,7 % | −37,1 % | 11,1 % | 2,4 % | 0,6 % |
| Vinstmarginal | −3,4 % | 17,3 % | 3,6 % | −4,1 % | −37,5 % | 10,9 % | 2,1 % | 0,4 % |
| Omsättningstillväxt | −17,4 % | −9,6 % | 68,4 % | 318,2 % | −65,3 % | −19,8 % | −0,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −84,4 % | 85,2 % | 130 % | 296,7 % | −894,6 % | 54 % | 26,3 % | 9,2 % |
| Omsättning per anställd | 1 306 tkr | 1 582 tkr | 1 749 tkr | 1 038 tkr | 497 tkr | 1 429 tkr | 891 tkr | 897 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −26 tkr | 321 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −26 tkr | 321 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −321 tkr | −124 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 40 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 321 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 320 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 31 tkr | 377 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −26 tkr | 321 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 40 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 320 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 139 tkr | −139 tkr |
| Forslag disposition | −19 tkr | 327 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −19 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 130 tkr | 130 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 119 tkr | 113 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 238 tkr | 451 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 43 tkr | 37 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | – | 139 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 104 tkr | 99 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Viet Long 88 ABHuvudarbetsställe
Moa Martinsons Gata 6, 603 78 Norrköping
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559124-6516
Registreringsdatum
8 september 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.