Vietnamhaket Stampen AB
559312-8555Aktiebolagreg. 2021
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
39 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Barnhusgatan 1, 411 02 Göteborg
Postadress
c/o Vietnamhaket Hb, Barnhusgatan 1, 411 02 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −4 tkr | 21 tkr |
| 2022 | 2 240 tkr | 318 tkr | 275 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 38 tkr | 305 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −1 tkr | 304 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 0 tkr | 304 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 38,6 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 2 240 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 122 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 122 | 2 240 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 1 335 | – |
| Övriga externa kostnader | – | 0 | 84 | 443 | 3 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 145 | – |
| Rörelsekostnader | – | 0 | 84 | 1 922 | 3 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 38 | 318 | −3 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | −0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 1 | 0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | −1 | 38 | 318 | −4 |
| Resultat före skatt | 0 | −1 | 38 | 318 | −4 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 8 | 65 | – |
| Årets resultat | 0 | −1 | 31 | 253 | −4 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 578 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 770 | 770 | 1 112 | 476 | – |
| Anläggningstillgångar | 770 | 770 | 1 112 | 1 054 | – |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 19 | 31 | 189 | 109 |
| Kassa och bank | – | – | 0 | 207 | 29 |
| Omsättningstillgångar | 19 | 19 | 31 | 397 | 138 |
| Summa tillgångar | 789 | 789 | 1 142 | 1 451 | 138 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 279 | 280 | 250 | −4 | – |
| Fritt eget kapital | 279 | 279 | 280 | 250 | −4 |
| Eget kapital | 304 | 304 | 305 | 275 | 21 |
| Långfristiga skulder | 485 | 485 | 793 | 793 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 27 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 46 | – |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 43 | 383 | 117 |
| Summa eget kapital och skulder | 789 | 789 | 1 142 | 1 451 | 138 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 38,6 % | 38,6 % | 26,7 % | 18,9 % | 15,5 % |
| Kassalikviditet | – | – | 70 % | 104 % | 118 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | 14,2 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | 14,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | −0,3 % | 10 % | 92,2 % | −16,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 770 tkr | 770 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 184 | −988 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 184 | −988 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 988 | −31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −988 | 31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt | 304 tkr | 304 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 184 | −988 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 279 tkr | 279 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 279 tkr | 279 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 485 tkr | 485 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 19 apr. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Vietnamhaket Stampen ABHuvudarbetsställe
Barnhusgatan 1, 411 02 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559312-8555
Registreringsdatum
19 april 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.