VIGAB Industriservice AB
556377-0469Aktiebolagreg. 1990
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 286 tkr
Resultat efter fin. poster
359 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vattenverksgatan 13, 415 02 Göteborg
Postadress
Vattenverksgatan 13, 415 02 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva underhållsarbete på industrimaskiner och fastigheter, förvaltning av fastigheter samt uthyrning av personal och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 7 039 tkr | 339 tkr | – |
| 2020 | 8 274 tkr | 728 tkr | – |
| 2021 | 8 682 tkr | 364 tkr | – |
| 2022 | 11 053 tkr | 1 574 tkr | 2 099 tkr |
| 2023 | 12 726 tkr | 1 177 tkr | 2 474 tkr |
| 2024 | 2 216 tkr | 108 tkr | 2 055 tkr |
| 2025 | 3 286 tkr | 359 tkr | 2 422 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 10,9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 48,3 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 286 | 2 216 | 12 726 | 11 053 | 8 682 | 8 274 | 7 039 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 5 | 24 | 10 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 286 | 2 221 | 12 750 | 11 063 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 951 | 1 016 | 10 583 | 8 465 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 597 | 581 | 194 | 214 | – | – | – |
| Personalkostnader | 289 | 452 | 762 | 794 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 73 | 42 | 15 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 953 | 2 121 | 11 582 | 9 489 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 333 | 99 | 1 168 | 1 574 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 26 | 8 | 9 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 26 | 8 | 9 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 359 | 108 | 1 177 | 1 574 | 364 | 728 | 339 |
| Bokslutsdispositioner | 107 | 2 | −258 | −428 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 467 | 110 | 919 | 1 146 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 100 | 29 | 193 | 236 | – | – | – |
| Årets resultat | 367 | 81 | 726 | 910 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 278 | 382 | 148 | 190 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 278 | 382 | 148 | 190 | – | – | – |
| Varulager | 0 | 38 | 52 | 49 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 112 | 1 619 | 2 070 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 089 | 936 | 2 296 | 2 813 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 627 | 2 533 | 2 415 | 2 329 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 715 | 3 507 | 4 763 | 5 191 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 993 | 3 889 | 4 911 | 5 381 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 935 | 1 854 | 1 629 | 1 069 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 302 | 1 935 | 2 354 | 1 979 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 422 | 2 055 | 2 474 | 2 099 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 050 | 1 157 | 1 159 | 901 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 134 | 79 | 755 | 934 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 180 | 117 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 521 | 676 | 1 277 | 2 381 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 993 | 3 889 | 4 911 | 5 381 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | – | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,5 % | 76,5 % | 69,1 % | 52,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 713 % | 513 % | 369 % | 216 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 10,2 % | 4,5 % | 9,2 % | 14,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 10,9 % | 4,9 % | 9,3 % | 14,2 % | 4,2 % | 8,8 % | 4,8 % |
| Omsättningstillväxt | 48,3 % | −82,6 % | 15,1 % | 27,3 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | 3,9 % | 29,3 % | 43,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 286 tkr | 2 216 tkr | 6 363 tkr | 5 527 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 78 tkr | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 367 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 367 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −81 tkr | −726 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 81 tkr | 726 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 422 tkr | 2 055 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 367 tkr | 81 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 22 tkr | −48 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 85 tkr | 50 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 343 tkr | – |
| Forslag disposition | 2 302 tkr | 1 935 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 202 tkr | 1 935 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 25 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 278 tkr | 382 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 516 tkr | 519 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 238 tkr | 137 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 13 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 11 tkr | 307 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 105 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 4 tkr | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 38 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 721 tkr | 717 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 283 tkr | 520 tkr |
| Periodiseringsfonder | 972 tkr | 1 057 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 78 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 104 tkr | 78 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
VIGAB Industriservice ABHuvudarbetsställe
Vattenverksgatan 13, 415 02 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556377-0469
Registreringsdatum
15 mars 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.